Úvod > Aktuality > V jihlavské zoo se podařilo odchovat vzácné užovky
V jihlavské zoo se podařilo odchovat vzácné užovky
"> ">
Zážitky

V jihlavské zoo se podařilo odchovat vzácné užovky

  • Vydáno16. listopadu 2012
Celkem 6 užovek červenohlavých se podařilo odchovat v jihlavské zoo. Mláďata spatřila světlo světa 26. září, nyní už je první „krizový“ měsíc za nimi a mají se čile k světu. Tento druh užovek jihlavská zoo pravidelně odchovává jako jediná v České republice i v Evropě a byla druhou na světě, kde se tyto vzácné plazy podařilo v roce 1996 rozmnožit (první byla Zoo San Diego).
Mláďata mají stejné zbarvení jako jejich rodiče, liší se pouze velikostí – měří kolem 25 centimentrů, zatímco dospělý samec může dosahovat délky až desetkrát tolik (2,5 metru). 

Užovky červenohlavé pochází z jihovýchodní Asie (jižní Čína a severní Vietnam), kde nyní začíná období dešťů – hadi si zalezou do vlhké zeminy, kde přečkají „zimu“. Také v zoo musí chovatelé dospělé jedince zazimovat do speciálního rašelinného substrátu (zhruba od začátku prosince do konce února), kde zimují při teplotě 10 – 15 stupňů. Teprve na začátku března jim začnou v teráriu pozvolna a postupně přitápět. Mláďata ale nezimují a minimálně prvního půl roku je chovatelé musí ručně krmit. Zoo Jihlava chová tento druh již od roku 1988. 
Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.