Úvod > Aktuality > Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Vydáno 23. října 2018 Zážitky
Přijeďte v termínu 25. až 30. října na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Filmové portréty politiků od Gorbačova po Putina, pohled do „Noemovy archy“ za polárním kruhem i příběh jednoho chátrajícího skleníku na Ukrajině. Tradičně představí soutěžní novinky stejně jako rozsáhlou přehlídku snímků cinema verité nebo světy virtuální reality.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů JihlavaFestival Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě.  Je místem objevování nových tvůrců i neznámých filmů, místem rozostřujících se hranic mezi dokumentárním, hraným či experimentálním filmem. Za dobu své existence se jihlavský festival stal neopomenutelným bodem českého i světového dokumentárního dění. Program letos nabídne dohromady 327 snímků.
 

Cinema verité, Orbán, vězení i Čapek s Masarykem

Neohlížej seKromě tradičních soutěžních sekcí představí letošní ročník festivalu rozsáhlou přehlídku nazvanou Direct Verité tří zemí: Kanady, Francie a Spojených států. Většina filmů je pro české diváky neznámá. Především jde zásadní díla cinéma vérité, jako Pohled na šílenství nebo Námořní pěchota, která inspirovala úvodní scénu Olověné vesty Stanleyho Kubricka. Diváci uvidí i dokumentární portrét nositele Nobelovy ceny Boba Dylana Neohlížej se.

OrbánV sekci Česká radost bude letos soutěžit třináct snímků. Politickou situaci v současném Orbánově Maďarsku přibližuje film Iluze režisérky Kateřiny Turečkové, která formou simulované počítačové hry předvádí tamější společenské problémy. Dokumentarista Jiří Holba ve filmu Feral představuje osobnost Karla „Charlieho“ Soukupa, slavného undergroundového písničkáře a signatáře Charty 77, který posledních třicet let žije v australské buši jako poustevník. „Prožitek vězení“ slibuje čtyřhodinový snímek Karla Žaluda Uzamčený svět, který zachycuje osudy tří vězňů. Záměrem bylo představit na silných příbězích několika lidí v různých fázích výkonu trestu průřez systémem nápravné péče, ale i přesah k úvahám o vině, trestu, spravedlnosti, o tom, zda se člověk v našem represivním systému skutečně může napravit či změnit.

hovory s tgmSilnou obrazovou podívanou slibuje Kibera: příběh slumu Martina Páva, který zachycuje život v jednom z největších slumů v Africe, kde na rozloze dvou a půl kilometrů čtverečních žije více než milion obyvatel. Na hranici dokumentu a hraného filmu stojí snímek Hovory s TGM režiséra Jakuba Červenky, který podle scénáře historika Pavla Kosatíka inscenoval filmový dialog prezidenta Masaryka se spisovatelem Karlem Čapkem.
 

Volný pokoj a Írán v karavanu

De Sancto AmbrosioSekce Opus Bonum věnovaná světovému dokumentárnímu filmu promítne letos sedmnáct snímků: z Portugalska, Francie, Kanady, Belgie, ale třeba i z Filipín. Ve světové premiéře uvede například belgický snímek Volný pokoj režisérky Alexandry Kandy Longuetové, která zachycuje v „lynchovském“ stylu osudy čtyř lidí v jednom chátrajícím americkém motelu. Protiváhou může být italský snímek De Sancto Ambrosio režiséra Antonia Di Biasea, který na zvonici kostela v jednom malém italském městečku umístil kameru a jejím prostřednictvím zachytil tamější život. Svatba, pohřeb, klimbající turisté na lavičkách, voyeurské pohledy do oken okolních domů.

Francouzský snímek Western, rodina a komunismus režiséra Kriefa Laurenta pak vezme diváky do exotického Íránu, kam se režisér vydal v karavanu na dovolenou se svou ženou a dvěma malými dcerami.
 

Skladiště semen i vraždící roboti

Pravda o vraždících robotechTři oddělené sekce svědectví o politice, poznání a přírodě nabídnou v letošní Ji.hlavě dohromady dvě desítky filmů. Mezi nimi třeba americký snímek Krvavá cesta, do nějž jeho autor, Jonathan Hacker, sestříhal home videa a „selfíčka“ teroristů z různých částí světa ve snaze proniknout do jejich „myšlení“.

Libanonsko-norský snímek Divocí příbuzní přiblíží novodobou „Noemovu archu“ – místo za polárním kruhem, kde jsou skladována, podobně jako zvířata na bájné lodi, semena všech existujících rostlin. Za zmínku jistě stojí i americký snímek Pravda o vraždících robotech režiséra Maxima Pozdorovkina, který se zamýšlí nad budoucností soužití člověka a nových technologií.
 

Gorbačov či Putin ve filmu

Svědkové PutinoviNesoutěžní sekce Zvláštní uvedení nabídne výběr ze sedmnácti filmů. Na programu jsou nejen dříve avizované novinky od Jeana-Luca Godarda nebo Wima Wenderse, ale také nový film neméně slavného Wernera Herzoga: portrét posledního sovětského prezidenta nazvaný Setkání s Gorbačovem. Ruský režisér Vitaly Mansky pak osobně na festivalu uvede v české distribuční premiéře snímek Svědkové Putinovi, který nahlíží z nebývalé blízkosti současného ruského prezidenta. Ve filmu se režisér vrací ke svému materiálu z let 1999 a 2000, kdy Putin nastoupil do funkce za silné podpory svého předchůdce Borise Jelcina, a přidává aktuální komentář. Čínský film Report si pak užijí nejspíš jen ti nejtrpělivější: portrét čínského undergroundu totiž trvá dvanáct hodin.
 

Vzhůru do virtuální reality

Vzhůru do virtuální realityJi.hlava letos dále představí dosud nejrozsáhlejší přehlídku 360° a interaktivních děl u nás. Diváci budou moci nahlédnout „dovnitř filmu“ prostřednictvím virtuálních projekcí, vstoupit do světa jednotlivých protagonistů. Program je rozdělen na kino a instalace. Zatímco v kině se divák posadí na otočnou židli a bude sledovat film kolem sebe z třistašedesáti různých úhlů, instalace mu umožní pohybovat se v prostoru a stát se součástí interaktivního prostředí. Vybrána jsou taková díla, která se vždy různými způsoby vztahují k realitě. Na jedné straně by autoři rádi návštěvníkům zpřehlednili typické tendence v tvorbě pro prostředí virtuální reality, na straně druhé však vřazením i náročnějších, hybridních či abstraktnějších děl program ukazuje razantní estetický vývoj a rozrůzněnost způsobů vyprávění i konstrukce světů ve virtuální realitě.

Program nabídne mimo jiné instalaci Unrest (Neodpočineš si), která simuluje pocit pacienta se svalovou atrofií. Beyond the Typhoon (Po tajfunu) pak rekonstruuje krajinu ostrova Gulangyu, která se po tajfunu Meranti proměnila v postapokalyptickou spoušť.
Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí - druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Jihlavské Muzeum Vysočiny nabízí návštěvníkům expozici věnovanou archeologickým nálezům z kraje a kamenným artefaktům ze sbírek muzea, od září 2014 byly otveřeny nově zrestaurované expozice věnované živé přírodě. Nové jsou expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu.

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě - expozice světového skladatele

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě - expozice světového skladatele

V domě Gustava Mahlera v Jihlavě je místěna expozice tohoto světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele s názvem Gustav Mahler a Jihlava. Expozice dokumentuje prostředí, v němž Mahler prožil své mládí, zdroje jeho tvorby i pozdější vzájemné vztahy s Jihlavou.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2019

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2019

Ve dnech 24. až 29. října 2019 uvítá Jihlava 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.