Úvod > Aktuality > V jeskyni na Turoldu ochutnáte příští rok víno
V jeskyni na Turoldu ochutnáte príští rok víno
"> V jeskyni na Turoldu ochutnáte príští rok víno "> Sklípek v jeskyních Na Turoldu je raritou "> Milovníci lahodného moku zde naleznou predevším vína z Mikulovska
Gurmánská turistika

V jeskyni na Turoldu ochutnáte příští rok víno

  • Vydáno3. listopadu 2013
Pokud příští rok zavítáte do jeskyní Na Turoldu u Mikulova, budete si moci nejen prohlédnout krásy zdejšího podzemí, ale také ochutnat ta nejkvalitnější moravská vína. Sklípek, který v uplynulých dnech speleologové zbudovali ze starého a dříve zazděného sklepa, bude otevřen v dubnu 2014.
Desgustace ve sklípkuStarý sklep, z části zazděný, začali jeskyňáři přebudovávat již letos na jaře. Poté, co byla zbořena zeď se ve sklepě z minulého století našly také další prostory. Ty nyní tvoří tři místnosti – v jedné z nich bude od příštího roku fungovat bar, další nabídne lavice pro posezení a ve třetím budou ukryté sudy s vínem. Celý nově zrestaurovaný sklípek pojme až 40 návštěvníků.

Sklípek v jeskyních Na Turoldu je raritou – žádná jiná správa jeskyní vinný sklep neprovozuje. Milovníci lahodného moku zde naleznou především vína z Mikulovska, které patří k proslulým vinařským oblastem.

Jeskyně Na Turoldu leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova a spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 km dlouhý labyrint chodeb. Na rozdíl od ostatních zpřístupněných jeskyní vznikla na zlomech a puklinách ve vápencích druhohorního stáří, postižených mladým alpínským vrásněním. Současná prohlídková trasa měří 280 metrů. Zajímavostí je kromě krápníků i tektonická prasklina, která se táhne 18 metrů. Na nejnižším místě jeskyně je jezerní dóm se smaragdovým jezírkem. Jeskyně jsou přes zimní sezónu uzavřeny, důvodem je mimo jiné zimoviště netopýrů.
Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika