!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě
V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě
"> "> ">
Zimní sporty

V Jeseníkách se upravují první běžkařské tratě

Vydáno 5. ledna 2021
Na hřebeny Jeseníků napadlo zhruba čtvrt metru sněhu. Kvůli pandemii stojí lyžařské vleky, zlepšují se však podmínky pro běžkaře. Ti se mohou vydat na výlet po upravených stopách například z Ovčárny na Červenohorské sedlo či v okolí Paprsku. Horská služba zároveň upozorňuje na první stupeň lavinového nebezpečí.
JJeseníkyeseníky nabízejí dobré podmínky pro milovníky běžeckého lyžování. Momentálně leží na hřebeni Jeseníků 20 až 25 centimetrů sněhu. Kolem Ovčárny je ve 1 300 metrech zhruba 40 centimetrů sněhu. Nyní jsou upraveny běžecké trasy z Ovčárny na Červenohorské sedlo, které projela rolba. Stopy běžkaři naleznou také v okolí Paprsku.

První lavinový stupeň vyhlásila Horská služba Jeseníky kvůli tomu, že při předchozím sněžení napadlo v lavinových svazích kolem půl metru sněhu, který byl větrem utlačen, a na to napadl v minulých dnech nový sníh. Vzhledem k tomu, že foukal vítr, napadlo místy i více sněhu, který tam vítr uložil. Může se tak stát, že na prudších svazích lyžaři uvolní menší lavinu.
 

Z Červenohorského sedla na Praděd a okruhy kolem Paprsku

jeseníkyNejvýše položená upravovaná trasa v ČR se nachází pod Pradědem mezi Ovčárnou a Švýcárnou. Prodloužíte-li ji dál na Červenohorské sedlo, dostanete se do nižší nadmořské výšky, ale už je z toho slušný výlet. A zároveň tip pro období, kdy sníh leží jen na pár místech na Moravě.

Tratě na Paprsku jsou tvořeny několika propojenými a navzájem se prolínajícími okruhy. Všechny procházejí "centrálním bodem", kterým je rozcestí Palaš. To je vzdálené jen cca 500 metrů od parkoviště, horské chaty a horní stanice lanovky na Paprsku. Oblastí prochází Jesenická lyžařská magistrála, která vede od Dolní Moravy a Kladského sedla a na druhou stranu míří k Ramzové. Úsek mezi Palaší a Císařskou boudou bývá často prvním upraveným a jde o nejširší běžeckou trať v okolí Paprsku, i při stopách na klasiku po obou stranách zůstává spousta prostoru na bruslení.

Pěkný je také asi 8 km dlouhý okruh Pralinka. Vede z Palaše po hřebeni na sever přímo po hranici s Polskem skoro až k vrcholu Polská hora. Zpátky na Palaš se Pralinka vrací po zpevněné cestě pod hřebenem, která vede téměř po vrstevnici.
Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Jeseníky na běžkách: Běžkařská trať z Červenohorského sedla na Praděd

Červenohorské sedlo je důležitým turistickým uzlem, který dělí hřeben na Keprnickou hornatinu a Pradědskou hornatinu. Díky centrální poloze a dobré dopravní dostupnosti představuje výchozí bod pro řadu udržovaných běžeckých tras.

Ovčárna - nejvýše položené lyžařské centrum

Ovčárna - nejvýše položené lyžařské centrum

Ovčárna (1300 m) je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice a právě proto jsou tady nejlepší sněhové podmínky. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Jesenická lyžařská magistrála

Jesenická lyžařská magistrála

Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.

Skialpová trasa v Jeseníkách v Koutech nad Desnou

Skialpová trasa v Jeseníkách v Koutech nad Desnou

Vydejte se na krásný výlet zimní krajinou Jeseníků, kdy budete mít hory jen pro sebe a nepotkáte žádné jiné lyžaře, jako na upravených sjezdovkách nebo trasách pro běžkaře. Okružní trasa pro skialpy vede z Koutů na Praděd, Červenohorské sedlo, Trojmezí a Vozku.

Praděd - nejvyšší hora Moravy

Praděd - nejvyšší hora Moravy

Praděd nejvyšší hora Moravy a Slezska (1492 m) je svou majestátností symbolem Jeseníků i celého kraje.

Jeseníky na běžkách – okruh na Červenohorském sedle

Jeseníky na běžkách – okruh na Červenohorském sedle

Okruh bílou stopou dlouhý 4,5 kilometru, vhodný pro klasiku i bruslení na běžkách se udržuje na Červenohorském sedle v Jeseníkách. Vede po červené turistické značce směrem na Vřesovou studánku a k Šindelné hoře.

Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Horská chata Paprsek v Jeseníkách

Chatu Paprsek najdete na jednom z nejkrásnějších míst v Jeseníkách. Horský hotel Paprsek byl postaven roku 1932 přímo "V ráji" - tak se totiž původně nazývalo místo na rozhraní tří horských celků: Hrubého Jeseníka, Rychlebských hor a Králického Sněžníku.