Úvod > Aktuality > V Jablunkově vzniká unikátní muzeum bible, otevře ještě před Vánoci
V Jablunkově vzniká unikátní muzeum bible, otevře ještě před Vánoci
">
Památky

V Jablunkově vzniká unikátní muzeum bible, otevře ještě před Vánoci

  • Vydáno17. prosince 2015
Jedna z poboček Světového Muzea a Knihovny Bible vznikne ve starém klášteře Alžbětinek v Jablunkově v jihovýchodní části okresu Frýdek-Místek. Od neděle 20. prosince bude vystaveno asi 400 kusů Bible, do budoucna se ovšem bude jednat až o tisíce.
Projekt občanského sdružení I4U realizovaný v nejvýchodnějším městě České republiky má být světovým unikátem. Parta nadšenců z občanského sdružení šest let objížděla Česko s putovní výstavou Bible včera, dnes a zítra a sbírala při tom stovky výtisků Písma svatého a další křesťanské literatury.
 

Nové muzeum otevře ještě před Vánoci

Muzeum v plné kráse otevře své brány až v roce 2016, kdy bude dokončena celková rekonstrukce kláštera Alžbětinek. Nyní je dokončována první fáze projektu, tedy klášterní kaple, a právě v ní už tuto neděli 20. prosince první návštěvníci budou moct obdivovat asi 400 výtisků Bible. Slavnostní neformální otevření první části muzea se koná již dnes od 17 hodin v kapli kláštera Alžbětinek.

Nejstarší Písmo svaté, které je už nyní připraveno na vystavení prvním hostům, pochází z roku 1549. Mezi další unikáty patří žalmy z roku 1550 nebo biblické příběhy v Braillově písmu a obrázky pro nevidomé děti, třeba kometa nebo jezulátko. Další exponáty, kterými aktuálně disponuje předseda občanského sdružení I4U Petr Hamrozi, byly přivezeny ze zemí, jako jsou Čína, Brazílie, Panama nebo Kanada.

Podle organizátorů zatím podobný projekt nemá ve světě obdoby. Navíc spolu s realizací muzea dojde také k obnovení chátrající památky. Světové muzeum bible bude mít časem pobočky také v Ostravě, na Slovensku a Polsku.
 

Muzeum Bible vyroste i v Praze

Za zmínění stojí také projekt developera Radima Passera, který do pěti až sedmi let plánuje v jeho pražském kancelářském komplexu BB Centrum vybudovat Světové muzeum Bible. Muzeum má lidem připomenout, že evropská kultura vyrostla na křesťanských základech, a má jim zprostředkovat informace o Bibli včetně toho, do kterých všech jazyků byla přeložena. Kromě škol a českých návštěvníků bude cílit i na zahraniční turisty. Světové muzeum Bible má být jednou z posledních etap rostoucího BB Centra, které Passer buduje už dvacet let v pražské čtvrti Michle.
Do Jablunkova nejen na festival

Do Jablunkova nejen na festival

Jablunkov leží v okrese Frýdek-Místek a je nejvýchodnějším městem v České republice. Město i jeho okolí je turistickým i rekreačním rájem. Od roku 1947 se každoročně v Jablunkově v srpnu konájí Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto, začleněné do Mezinárodního týdne beskydské kultury v Polsku.