Úvod > Aktuality > V Jablunkově vzniká unikátní muzeum bible, otevře ještě před Vánoci
Památky

V Jablunkově vzniká unikátní muzeum bible, otevře ještě před Vánoci

  • Vydáno17. prosince 2015
Jedna z poboček Světového Muzea a Knihovny Bible vznikne ve starém klášteře Alžbětinek v Jablunkově v jihovýchodní části okresu Frýdek-Místek. Od neděle 20. prosince bude vystaveno asi 400 kusů Bible, do budoucna se ovšem bude jednat až o tisíce.
Projekt občanského sdružení I4U realizovaný v nejvýchodnějším městě České republiky má být světovým unikátem. Parta nadšenců z občanského sdružení šest let objížděla Česko s putovní výstavou Bible včera, dnes a zítra a sbírala při tom stovky výtisků Písma svatého a další křesťanské literatury.
 

Nové muzeum otevře ještě před Vánoci

Muzeum v plné kráse otevře své brány až v roce 2016, kdy bude dokončena celková rekonstrukce kláštera Alžbětinek. Nyní je dokončována první fáze projektu, tedy klášterní kaple, a právě v ní už tuto neděli 20. prosince první návštěvníci budou moct obdivovat asi 400 výtisků Bible. Slavnostní neformální otevření první části muzea se koná již dnes od 17 hodin v kapli kláštera Alžbětinek.

Nejstarší Písmo svaté, které je už nyní připraveno na vystavení prvním hostům, pochází z roku 1549. Mezi další unikáty patří žalmy z roku 1550 nebo biblické příběhy v Braillově písmu a obrázky pro nevidomé děti, třeba kometa nebo jezulátko. Další exponáty, kterými aktuálně disponuje předseda občanského sdružení I4U Petr Hamrozi, byly přivezeny ze zemí, jako jsou Čína, Brazílie, Panama nebo Kanada.

Podle organizátorů zatím podobný projekt nemá ve světě obdoby. Navíc spolu s realizací muzea dojde také k obnovení chátrající památky. Světové muzeum bible bude mít časem pobočky také v Ostravě, na Slovensku a Polsku.
 

Muzeum Bible vyroste i v Praze

Za zmínění stojí také projekt developera Radima Passera, který do pěti až sedmi let plánuje v jeho pražském kancelářském komplexu BB Centrum vybudovat Světové muzeum Bible. Muzeum má lidem připomenout, že evropská kultura vyrostla na křesťanských základech, a má jim zprostředkovat informace o Bibli včetně toho, do kterých všech jazyků byla přeložena. Kromě škol a českých návštěvníků bude cílit i na zahraniční turisty. Světové muzeum Bible má být jednou z posledních etap rostoucího BB Centra, které Passer buduje už dvacet let v pražské čtvrti Michle.
Do Jablunkova nejen na festival

Do Jablunkova nejen na festival

Jablunkov leží v okrese Frýdek-Místek a je nejvýchodnějším městem v České republice. Město i jeho okolí je turistickým i rekreačním rájem. Od roku 1947 se každoročně v Jablunkově v srpnu konájí Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto, začleněné do Mezinárodního týdne beskydské kultury v Polsku.

Další aktuality

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

U nás uvidíte všechno v pohodlí, ani nemusíte fárat stovky metrů pod zem, slibuje kdejaké hornické muzeum. Jenže právě to je to, oč tu běží: kde zažijete fárání na vlastní kůži a můžete se cítit jako skuteční horníci, kteří takhle do práce a z práce jezdili každý den? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kam můžete vyrazit na neobvyklý výlet do minulosti plný zážitků.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Velký Javorník, jehož vrchol leží 918 metrů nad hladinou moře, patří mezi nejoblíbenější cíle beskydských turistů. Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, láká ke krásným výhledům také v zimním období. Vršek hory je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 17. února do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 5. 2. až 15. 3. 2024 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 2. února 2024 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Halda Ema v Ostravě už není aktivní, bude více přístupná pro turisty

Halda Ema je oblíbené místo místních i turistů i fotografů lačnících po pěkné fotce Ostravy. Od listopadu 2023 již není aktivní haldou a město plánuje její revitalizaci. Dnes se po ni turisté mohou pohybovat jen po značené okružní turistické trase.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků a chráněných oblastí: 20 nejkrásnějších míst, která navštívit v Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří ochraňuje v severovýchodní části Moravské brány krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Ráz oblasti dává meandrující řeka Odra, její tůně a slepá ramena, a samozřejmě okolní lužní lesy, mokřadní louky a několik desítek rybníků. Poznejte území, které je domovem řady ohrožených, a zvláště chráněných druhů rostlin i živočichů.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Sedmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 27. – 28. ledna 2024 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty