Úvod > Aktuality > V Jablonci objevíte Dva v jednom: Design českého a slovenského skla
V Jablonci objevíte Dva v jednom: Design českého a slovenského skla
"> "> ">
Kultura

V Jablonci objevíte Dva v jednom: Design českého a slovenského skla

  • Vydáno18. listopadu 2018
Jedinečnou výstavu věnovanou fenoménu designového nápojového skla z let 1918-2018 naleznete v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Souborná prezentace českého a slovenského designového skla představuje společné i rozdílné rysy a charakteristiky českého a slovenského přístupu k tomuto materiálu je v muzeum k vidění od 9, listopadu 2018 do 14. dubna 2019.
SkleničkyV Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou si můžete prohlédnout od 9. listopadu až do 14. dubna příštího roku zajímavou výstavu Dva v jednom: Design českého a slovenského skla.

Při přípravě výstavy jablonecké muzeum spojilo své síly s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Slovenským sklárským múzeem v Lednických Rovniach. Tato spolupráce umožnila autorům Petru Novému, Milanu Hlavešovi a Patriku Illovi připravit reprezentativní průřez českého a slovenského nápojového skla, kde nechybí jak nadčasové bestsellery, tak designové experimenty a sběratelské exkluzivity. Z výrazných osobností minulosti první republiky se jedná o práce Ladislava Sutnara či Ludviky Smrčkové, z období socialismu Miloše Matouška, Jozefa Staníka, Milana Meteláka či Pavla Hlavy. Období od roku 1989 po současnost pak reprezentují návrhy studia Olgoj Chorchoj, Jiřího Pelcla, Ronyho Plesla či Patrika Illa.

skleničkyPrávě v oblasti nápojového skla se obě země historicky nejvýrazněji doplňovaly a ovlivňovaly. Název pak odkazuje nejen na blízké sousedství Česka a Slovenska v srdci Evropy, ale i na společný stát z let 1918-1992 při vědomí souvztažností a odlišností, jež zůstaly zachovány nehledě na společensko-politické poměry.

K výstavě vznikla také stejnojmenná publikace o rozsahu více než 300 stran s rozsáhlým obrazovým doprovodem v českém, slovenském a anglickém jazyce. Jedná se přitom o vůbec první zpracování tématu českého a slovenského skla. Pro návštěvníky je připraven i speciální interaktivní program seznamující hravou formou s pojmy, které jsou nápojovému sklu vlastní, a to účel, tvar, barva, dekor a emoce. Výstava se v roce 2019 bude přesune do Slovenského národného múzea v Bratislavě.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Poprvé v historii je přístupná také zahrada muzea.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Další aktuality