Úvod > Aktuality > V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno
V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno
"> "> ">
Gurmánská turistika

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Vydáno 15. května 2018
Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem Kudy z nudy vydejte do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatším chřestovým menu, pestřejším programem pro děti a hlavně s pravým českým chřestem!
ChřestV Ivančicích na Brněnsku se od pátku 18. do neděle 20. května bude konat již 24. ročník Slavností chřestu. Přímo na ivančickém náměstí bude vařit chřestová menu sedm regionálních restaurací, lahodné pokrmy budou nasnoubeny s víny více než třiceti místních vinařství.

Pestrý program se bude odehrávat na mnoha místech, přičemž hlavní pódium najdete v blízkosti radnice a řemeslného a potravinového trhu, poblíž něj bude i vinařská zóna. Gastrozóna s kuchařským pódiem zabere prostor v sousedství kostela a pro děti bude vyhrazeno místo u základní umělecké školy.

V gastrozóně budou na pódiu probíhat v sobotu i neděli kuchařské show. Představí se na nich stálý a milý host, moderátor a známý kuchař Petr Stupka. Na neděli přijal pozvání mladý talentovaný šéfkuchař Přemek Forejt, jenž vede velmi inspirativní restauraci v Olomouci.


Gurmáni si užijí pivo a zmrzlinu z chřestu

Chřestová zmrzlinaNěkolik restaurací se rozhodlo připravit pro návštěvníky Slavností sladkou podobu chřestu – chřestovou zmrzlinu. Na akci bude možné ochutnat i chřestovou limonádu nebo chřestové pivo. Co se týká slaných pokrmů – samozřejmě nebude chybět chřestová polévka a různé variace specialit s masem hovězím, vepřovým nebo třeba i králičím.

I v letošním ročníku zařadily některé restaurace do svého menu ryby a jedna restaurace bude připravovat sushi. Rozhodně je se na co těšit.

Po celou dobu Slavností bude možné zakoupit čerstvý chřestHostína u Vojkovic a další produkty na řemeslném a potravinovém trhu.
 

Snoubení chřestu a vína

ChřestChřest proslavil Ivančice zejména na počátku 19. století, ale později jeho sláva pohasla a poslední chřestovna zanikla přibližně před padesáti lety. Kromě ukázkové zahrady, která má někdejší slavnou plodinu připomínat, jej dodnes pěstují místní zahrádkáři a rady jak pěstovat „ivančickou viagru“ lze najít i na městském internetovém portálu. Zkrátka chřest je v Ivančicích dodnes „in“.

Jako každý rok i letos bude ke specialitám restaurací nasnoubeno víno, které si budou moci návštěvníci zakoupit přímo v gastrozóně ve stanu WinePoint. Zároveň se bude více než 30 vinařství prezentovat na nádvoří radnice s příjemným hudebním doprovodem. Letošní program obohatí navíc praktické ukázky snoubení jídla a vína.

Ve vinařské zóně na nádvoří radnice bude i letos k degustaci vína připraven hudební program – v sobotu cimbálová muzika Gracia a v neděli lidová hudba Za Oponou.
 

Zábava pro dospělé i děti

Chřest IvančiceNa Slavnostech je připraven bohatý hudební program. V pátek bude pódium patřit již tradičně místním školám, sborům a Středisku volného času. V sobotu dopoledne náměstí rozehraje dechová hudba Polanka, odpoledne náměstí rozezvučí Ukulele Orchestra jako Brno a Milan Peroutka se skupinou Perutě. Česko-skotská kapela Navostro to na hlavním pódiu rozjede v podvečer a večerní zábavou roztančí náměstí kapela Gong s Michalem Konečným.

Nedělní odpoledne bude patřit folk-rockové Evelíně, po které nastoupí pánové z Circus Problem. Dále v neděli odpoledne zahraje Jiří Pavlica & Hradišťan a folk-rocková kapela Pozdní sběr.

Ivančice slavnostiProgram pro děti bude připraven v dětské zóně na nádvoří ZUŠ. Kromě programu Střediska volného času a spolku a Nová Zahrada potěší děti v sobotu pohádky Divadla Koráb a v neděli historický kolotoč střelnice. Po celý víkend bude pro rodiny s dětmi otevřen Family Point se zázemím, s přebalovacím pultem a mikrovlnou troubou.

 

Tipy na výlet v okolí

Cestujete s dětmi? Pak spojte gastronomické radovánky třeba s návštěvou oslavanského zábavního parku Permonium anebo s koupáním v bazénu v Nové Vsi, případně se vydejte na procházku podél řeky Rokytné směrem na Moravský Krumlov anebo k rozhledně Alfonse Muchy.
Park Réna Ivančice

Park Réna Ivančice

Park na Réně založili v roce 1887 členové ivančického Zalesňovacího a okrašlovacího spolku, jehož předsedou byl tehdejší starosta Jan Kočí. Park se stal oblíbeným cílem výletů a je volně přístupný.

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozici známého českého herce Vladimíra Menšíka můžete zhlédnout v Ivančicích, umělcově rodném městě. Životopisná expozice představuje rodinné fotografie, množství fotografií z filmů, hercovo oblečení a osobní potřeby nebo třeba sádrový odlitek jeho hlavy ze seriálu Létající Čestmír.

Sedlecká vína – vína s kapkou poezie

Sedlecká vína – vína s kapkou poezie

Vína ze ZD Sedlec u Mikulova se rodí v nádherném regionu v okolí Mikulova největšího moravského rybníku Nesyt. O jejich kvalitě svědčí i to, že se podávají na významných státních událostech.

Rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích

Rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích

Rozhledna A. Muchy stojí na kopci Réna v nadmořské výšce 310 m.n.m. Postavena byla v roce 1930 a již tehdy pojmenována po slavném ivančickém rodákovi malíři Alfonsi Muchovi.

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Údolí meandrujícího toku Rokytné vyniká zachovalým krajinným rázem. Ten tvoří zákruty řeky se starými břehovými porosty a četnými skalisky. V jejich okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy.

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek v Ivančicích nabízí restaurační a ubytovací zařízení pro širokou veřejnost. Využít můžete služeb penzionu, restaurace a Snack Baru.

Restaurace a vinárna Cha – Cha v Ivančicích

Restaurace a vinárna Cha – Cha v Ivančicích

Restaurace Cha – Cha v Ivančicích nabízí příjemné posezení v prostorách restaurace, vinárny a v létě můžete využít rovněž letní terasy. Pokud se rozhodnete přenocovat, můžete využít ubytování hotelového typu nebo formu velmi slušné ubytovny.

Ivančice známé i neznámé

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Školní sportovní areál Nová Ves nejen pro děti

Školní sportovní areál Nová Ves nejen pro děti

Víceúčelová sportovní hala pro míčové sporty, dvě tělocvičny, krytý bazén, sport bar.

Vína z vinařství Gotberg – produkty ekologického vinohradnictví

Vína z vinařství Gotberg – produkty ekologického vinohradnictví

Vinařství Gotberg se nachází nedaleko Hustopečí v obci Popice na jižní Moravě. Od svého založení se vinařství věnuje výrobě kvalitních přívlastkových vín a zaměřuje se na tradiční i nové odrůdy.

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Oslavanské Permonium – zábavní park s příběhem

Uprostřed výrobního areálu Strojíren Oslavany najdete ráj permoníků – park Permonium®. Návštěvníci zde naleznou největší nadzemní bludiště v ČR, imitující na povrchu systém důlních chodeb, důlní jezero, sopku propojenou s dvouúrovňovým lanovým centrem, prales a důlní štoly s dalšími atrakcemi.

Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

20.5.
21.5.
Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

Prodej chřestu, sazenic a poklopů, farmářský a řemeslný trh, regionální vinaři a restaurace.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích – z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. Pokud se podaří sehnat potřebné prostředky, mohlo by se otevřít koncem roku 2022.