Úvod > Aktuality > V Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochou
Horické socharské symposium
Kultura

V Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochou

  • Vydáno12. července 2018
Hořice – nazývané městem kamenné krásy, se od přelomu 19. a 20. století stalo předním významným českým střediskem výtvarné kultury a to především s akcentem na sochařství. Čtyři sochaři během sympozia, které svou tradicí patří k nejstarším na světě, tvoří v lomu U svatého Josefa pískovcové plastiky. Vernisáž proběhne 29. července na labském nábřeží v Hradci Králové. Jeden ze sochařů je Čech, zbývající tří umělci jsou z Japonska, Peru a Řecka.

Od 2. do 30. 7. probíhá v Hořicích v lomu U Sv. Josefa tvoření sochařů v rámci Sochařského symposia. V pátek 13. července mají zájemci jedinečnou možnost setkat se se sochaři v lomu. Od 20 hodin zahraje pražská blues-rocková formace Stormin.

Po dokončení budou sochy převezeny do Hradce Králové na Nábřeží sochařů, kde dojde v neděli 29. 7. k jejich slavnostnímu odhalení, během něhož se můžete těšit na koncert Podkrkonošského symfonického orchestru a ohňostroj. Zpátky do Hořic se pak díla vrátí až s dalším ročníkem symposia po dvou letech, kdy budou trvale instalovány v parku U Sv. Josefa.

Mezinárodní setkání sochařů jsou v Hořicích pořádána od roku 1966. Autoři vytvářejí sochy z hořického pískovce v nádherném prostředí opuštěného historického lomu Sv. Josefa. Zde je jim také poskytováno potřebné zázemí a technické vybavení. Sochařská díla jsou instalována v jedinečné přírodní galerii na vrchu Sv. Gotharda, kde můžete shlédnout téměř stovku plastik mapujících současné světové sochařství.

Součástí tohoto sochařského parku jsou i Galerie plastik (založená roku 1908) a přilehlé Smetanovy sady se sbírkami českého sochařství první poloviny 20. století. Od ročníku 2002 sochařského symposia, jsou plastiky trvale instalovány v nově založeném Sochařském parku II, situovaném v krajinném prostředí na severovýchodním okraji Hořic.

Celý komplex sochařského parku U sv. Gotharda spolu s barokními plastikami i překrásným hřbitovním portálem na vrcholu Gothardu podává návštěvníkům představu o cestě, kterou urazilo české sochařství od sklonku 18. století do současnosti a můžete tu obdivovat zručnost zdejších sochařů a kameníků i krásu kamene.
 

Vrch Gothard připomene nejen sochařskou tradici, ale i pravěké osídlení a Žižkovu bitvu

Památný pískovcový vrch Gothard vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem. Nejstarší osídlení vrchu pravěkými lovci a sběrači je datováno do starší doby kamenné před 25 až 30 tisíci lety. Archeologické nálezy poblíž barokního kostelíku sv. Gotharda jsou dokladem pozůstatků lidu lužické kultury popelnicových polí, ty novější pak slovanského osídlení z mladší i pozdní doby hradištní.

Název Gothard vrch dostal od německy hovořících řeholníků strahovského kláštera, kteří jej spolu s částí tehdejších Hořic, tehdy ještě vsí, i několika okolními vesnicemi získali od pražského biskupa. Do celonárodního povědomí vstoupil vrch Gothard jako dějiště vítězné bitvy orebitů v čele s tehdy již slepým vojevůdcem Janem Žižkou a opoziční kališnickou šlechtou vedenou Čeňkem z Vartenberka. Památnost vrchu zvýšily během hladomoru v 18. století lidové pouti i víra v zázračnou studánku, jejíž voda pomáhala proti nemocem a hladu. Po událostech kolem rakousko-uherského vyrovnání se i na Gothardu v letech 1868 — 69 konala protestní shromáždění vlasteneckých táborů lidu.
 

Z hořického pískovce je i Svatovítská katedrála

Tradice hořického pískovce jsou velmi staré. Byl prvním trvanlivým stavebním materiálem, který pro své stavby používal již slavný Petr Parléř. Z hořického kamene je například katedrála Sv. Víta na Pražském hradě, chrám Sv. Barbory v Kutné Hoře nebo renesanční část Vladislavského sálu.

Vrch Gothard v Hořicích

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší

Lom U sv. Josefa u Hořic v Podkrkonoší

V živý přírodní amfiteátr se proměnil starý a nevyužívaný pískovcový lom U svatého Josefa nedaleko Hořic v Podkrkonoší. V současnosti jsou tyto lomy využívány nejen jako stánek sochařů, ale i jako místo konání různých kulturních akcí. Konají se zde koncerty, pravidelně se zde setkávají i horolezci.

Smetanovy sady Hořice

Smetanovy sady Hořice

Na západním úpatí vrchu Gothard v Hořicích leží oblíbený městský park — Smetanovy sady. Smetanovy sady s rozlohou přes 3 ha patří mezi umělecky i krajinářsky nejhodnotnější parky východních Čech.

Hřbitovní kostelík sv. Gotharda Hořice

Hřbitovní kostelík sv. Gotharda Hořice

Barokní kostelík sv. Gotharda byl postaven ve druhé polovině 17. století na místě původní dřevěné kaple s věžičkou. Ta byla založena pražskými premonstráty a zasvěcena sv. Gothardu, patronu proti bouřkám, krupobití a ohni.

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích

Barokní kostel Narození Panny Marie v Hořicích

Kostel Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1741-48 na místě původního gotického kostela, který se připomínal v roce 1276 a který v roce 1738 vyhořel. Návrh nového kostela provedl barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer.

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořice – město s kamenickou tradicí

Hořickou školou prošly mnohé zakladatelské osobnosti českého moderního sochařství, což se odrazilo ve výzdobě města i ve sbírkách Galerie plastik. Mimořádné postavení tu má Jan Štursa, jehož plastiky dominují části expozice.

Cyklostezka v Hořicích

Cyklostezka v Hořicích

Nově byla otevřena 4 kilometrová cyklostezka na Jičínsku, která spojuje město s areálem secesního přírodního koupaliště Dachovy. Lidé se po ní také snadno dostanou do lomu u svatého Josefa, kde přes 40 let vznikají sochy při známých sochařských sympoziích.

Další aktuality

Hrad a zámek Staré Hrady zve o pololetních prázdninách děti i dospělé na prohlídku

Pohádkový hrad a zámek Staré Hrady zve děti i dospělé na výlet do pohádky. Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Otevřeno je v pátek, sobotu a neděli 3. – 5. 2. 2023 od 10.00 do 17.00 hod. Navštívit můžete hrad a zámek s Dračí královskou komnatou, zámecké pohádkové sklepení, hradní pohádkovu půdu, Zdravosvět a Dračí království nebo čarodějnou Bestyjolu.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Běžkařský okruh v Orlickém Záhoří je v provozu

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Díky nynější sněhové nadílce je okruh všem milovníkům bílé stopy k dispozici. Večerní osvětlení probíhá od denně od setmění do 21 hodin. Běžkování i parkování v aréně je zcela zdarma.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Špindlerův Mlýn opět hostí světový pohár žen v alpském lyžování

Ve Špindlerově Mlýně se po čtyřech letech opět pojede světový pohár žen v alpském lyžování. Vrcholný závod sezóny proběhne na sjezdovce ve Svatém Petru v sobotu 27. a neděli 28. ledna 2023. Na černé sjezdovce změří své síly světová sjezdařská špička.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Orlické hory opět ovládne extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long

V Deštném v Orlických horách se od 24. do 28. ledna 2023 opět pojede nejdelší závod psích spřežení v České republice a jeden z nejtěžších v Evropě – Šediváčkův long. Téměř stovka musherů bude muset zvládnout trať dlouhou 200 nebo 300 kilometrů. Mezinárodní etapový závod psích spřežení letos sice nebude Mistrovstvím České republiky v Longu, ale do Orlických hor se tak sjede na 700 tažných psů a téměř 90 závodníků z 10 zemí Evropy.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty