Úvod > Aktuality > V Holešově se otevřela nová expozice patrona zpovědníků Jana Sarkandera
Památky

V Holešově se otevřela nová expozice patrona zpovědníků Jana Sarkandera

  • Vydáno27. června 2020
Už jste slyšeli o svatém Janu Sarkanderovi? V sobotu 27. června 2020 se v Holešově otevírá nová expozice, která tohoto katolického kněze připomíná. Právě letos uplynulo celých 400 let od jeho umučení. Světec působil na konci svého života právě v Holešově, který navíc pomohl ochránit ořed barbarskými nájezdy polských kozáků.
Jan SarkanderSnad všichni si z hodin dějepisu pamatujeme rok 1620, kdy došlo k památné bitvě na Bílé Hoře, která znamenala porážku českých stavů a na dalších 300 let nadvládu Habsburků. Ve stejném roce, tedy před 400 lety, zemřel v Olomouci mučednickou smrtí katolický kněz Jan Sarkander, který byl od r. 1616 v Holešově farářem. Jan Sarkander, ač jej čtyři týdny krutě mučili, nevyzradil zpovědní tajemství a záhy po jeho smrti se jeho kult mučedníka rozšířil na Moravě, v Čechách i v Polsku.  

Jeho socha je součástí sousoší na olomouckém Sloupu Nejsvětější Trojice, což je dílo zapsané na seznamu památek UNESCO. V roce 1995 byl Jan Sarkander papežem Janem Pavlem II. svatořečen a je považován za patrona zpovědníků a zpovědního tajemství.

Expozice SarkanderV Holešovském kostele sv. Anny je nově vybudována Pamětní síň svatého Jana Sarkandera. Bude zpřístupněna od soboty 27. června 2020, takže do plánu prázdninových pobytů ji můžete zařadit. Pamětní síň je situována v prostoru kostelní oratoře, jsou zde k vidění dobové dokumenty, které se zabývaly světcovou mučednickou smrtí, obrazy a sochy a také řada dobových (barokních) liturgických předmětů, včetně vzácného relikviáře s ostatky sv. Jana Sarkandera. Kostel je přístupný s průvodcem od května do září, o sobotách a státních svátcích 10–12 a 13:30–17 hod., v neděli 13–17 hod.
 

Co dalšího navštívit v Holešově?

HolešovPár desítek metrů od kostela sv. Anny stojí objekt historické zámecké kovárny. Je v ní zřízeno Malé muzeum kovářství, každý pátek a sobotu během letních prázdnin zde probíhají ukázky práce mistra kovářského řemesla s původním historickým vybavením. A taky se zde můžete dozvědět, k čemu sloužily tajemné chodby pod městem. Jedna z nich vede i do kovárny. Příběh s ní spojený si vyslechněte při prohlídce.

Dominantním objektem historického holešovského náměstí je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Stojí rozhodně za návštěvu. Jednak je spojen s působením sv. Jana Sarkandera a také je zde k vidění unikátní Černá kaple. Název dostala podle černého a šedého mramoru použitého k výzdobě.

holešov synagogaHolešov je celosvětově proslulý svými židovskými památkami. Zdejší barokní synagoga z 16. století má nesmírnou historickou hodnotu – je totiž jedinou zachovalou synagogou tzv. polského typu, která je charakteristická výzdobou používající květinové, ovocné či zvířecí motivy. Působil zde i židovský učenec světového významu Sabbatai ben Meir Ha-Kohen, rabín zvaný Šach. Ten je pohřben na nedalekém židovském hřbitově, založeném na počátku 17.století. Tumba rabína Šacha je jedním z 1500 náhrobků židovských obyvatel Holešova a okolí. Hřbitov tak patří mezi nejvýznamnější památky židovské kultury v ČR.
Expozice sv. Jana Sarkandra v Holešově

Expozice sv. Jana Sarkandra v Holešově

V bývalé oratoři kostela sv. Anny v Holešově naleznete stálou expozici sv. Jana Sarkandra. Jsou zde k vidění artefakty připomínající Sarkandrovu dobu – písemnosti, obrazy a další inventář.

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově má zřejmě svůj původ již ve 2. polovině 15. století. Nejstarší dochovaný identifikovaný náhrobek je přitom z roku 1646. Nynější židovský hřbitov se rozprostírá na původním pohřebišti.

Holešovský quest Po stopách předků – netradiční putování po památkách v Holešově

Holešovský quest Po stopách předků – netradiční putování po památkách v Holešově

Zahrajte si zábavnou hru "Po stopách předků", která vás netradiční formou provede po holešovských památkách. Hrát může úplně každý, tak neváhejte a pojďte se pobavit s rodinou či přáteli!

Černá kaple v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově

Černá kaple v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově

Unikátní Černá kaple v Chrámu Nanebevzetí Panny Marie byla postavena nad hrobkou rodu Rottalů a patří k nejvýznamnějším holešovským kulturním památkám. Černou se nazývá proto, že tato barva v kontrastech převládá při výzdobě, jež je kombinací imitovaného černého a šedého mramoru stěn.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda