Úvod > Aktuality > V hodonínské zoo uvidíte párek tukanů
Párecek tukanu v Hodoníne
"> Párecek tukanu v Hodoníne "> Tukan opet bydlí v zoo Hodonín "> ZOO Hodonín
Příroda

V hodonínské zoo uvidíte párek tukanů

  • Vydáno16. ledna 2014
Pavilon exotického ptactva v hodonínské zoo už zase zdobí fešák, který po léta obsazoval první příčku v anketě Nejkrásnější pták v Zoo Hodonín. Comeback tukana obrovského po jeho dvouleté absenci se sice odehrál už před měsícem, avšak teprve teď se po nezbytné karanténě mladý pár může představit návštěvníkům.
Tukan obrovský zpět v zoo HodonínSehnat tohoto krasavce v našich podmínkách se totiž rovná téměř zázraku. Nejen kvůli takřka nemožným odchovům, ale také proto, že tukani často umírají na jaterní nemoc zvanou hemochromatóza. Na tu také postupně vyhynuly oba páry, které zoo Hodonín dosud chovala.

Získat nové jedince se tak dlouho zdálo nemožné. Naděje svitla až v roce 2012 při návštěvě Zooparku v ruské Penze. Tam vedení zoo velmi zaujala právě tukaní expozice. Ředitel zoo Martin Krug se zajímal, jaké tam mají zkušenosti s chovem a jak je těžké tyto ptáky sehnat. Dověděl se, že tamní chovatelé mají kontakt na Jižní Ameriku, kde je možno tukany koupit.

Byla to roční anabáze, než se podařilo vyřídit všechny formality, včetně veterinárních a takzvaných citesových povolení, jež umožňují tyto vzácné ptáky převézt do Evropské unie. I ornitologové z českých zoo koupi označili za velmi výhodnou, doporučili ptáky přivézt a usilovat o jejich rozmnožení. To v případě tukanů není snadnou záležitostí. V rámci Unie českých a slovenských zoo byla totiž ta hodonínská dosud jedinou, kde se odchov podařil. Tento úspěch z roku 2006 se však ani tam už zopakovat nepodařilo.

Samozřejmě zoo využije tehdejších zkušeností a bude se o zdárný odchov pokoušet znovu. Zoo se na slavný návrat exotů vyznačujících se velkým, avšak lehoučkým oranžovo-žlutým zobákem s černou špičkou náležitě připravila. Opět přišel ke slovu dvorní malíř zoo Petr Přikryl, aby nové bydlo ptáků vyzdobil svými malbami.

Tukaní pár, který měl dost času zotavit se po dlouhé cestě a přivyknout novému prostředí, je nyní plně k dispozici návštěvníkům. Od 2. února ale dočasně k vidění nebude. Kvůli řešení havarijního stavu vytápění bude celý pavilon uzavřen. Jeho otevření se plánuje na třetí únorovou neděli.
Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města. Rozkládá se na sedmi a půl hektaru rovinné plochy, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku. Zoologická zahrada v Hodoníně má chovný pár vzácných lvů jihoafrických, kterým se pro jejich srst přezdívá bílí.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura