Úvod > Aktuality > V Havířově příští týden ožije nádraží kulturou
Zachránené nádraží
Kultura

V Havířově příští týden ožije nádraží kulturou

  • Vydáno10. listopadu 2013
Občanskému sdružení Důl architektury se podařilo iniciovat záchranu vlakového nádraží v Havířově. Na oslavu záchrany nádraží proto pořádá ve dnech 11. – 17. listopadu sérii kulturních akcí, které se budou konat přímo v prostorách havířovského nádraží.
Nádraží HavířovSdružení touto akcí poukazuje na dosud neobjevený kulturní potenciál havířovského nádraží. Během sedmi dnů bude program zaměřen na malé děti z mateřských škol, studenty i seniory. Série kulturních akcí začne v pondělí 11. listopadu ve 20:00 vernisáží sérii fotografií s názvem „Panelákové děti“ havířovského fotografa Jaroslava Kociána. Výstava bude k vidění v prvním patře nádraží (na Květinové galerii) po celý týden. Na vernisáž naváže hudební projekt zpěvačky Šárky Secové a kytaristy Marka Przybytka. 

Malým dětem budou věnována úterní a páteční dopoledne. Úterní večer bude věnován režisérce Věře Chytilové. Od 20:00 bude promítána komedie Kalamita (1981) v hlavní roli s Bolkem Polívkou. Čtvrteční večer bude od 18:00 literární. Mladí básníci z regionu budou předčítat ze svých děl

Pro studenty středních a vysokých škol je věnován víkendový program, kdy všichni účastníci budou hledat způsoby využití stávající výpravní budovy a zároveň se bude hledat řešení pro kultivaci přednádražního prostoru. Sdružení Důl architektury myslí i na seniory. Pro ty bude určen Čaj o páté a to v pátek od 17:00. Přítomným zahraje místní folklorní cimbálový soubor Vonička. Poté se uskuteční Taneční večer pro dříve narozené.

Sobotní večer bude věnován divadlu, na kterém vystoupí Datyňské amatérské divadlo DAD s hrou "BO aneb nic nima jak se zdo" a poté divadlo Labyrint s hrou "Kouzelné nádraží". Vždy od 8:00 – 23:00 bude otevřena kavárna KOOHII CAFÉ, kde budete moct ochutnat výtečnou arabskou kávu a občerstvení domácí kuchyně.
Historie psaná uhlím – stálá expozice v Havířově

Historie psaná uhlím – stálá expozice v Havířově

Stálá expozice mapuje historii Havířova a hornictví v Ostravsko-karvinském revíru.

Další aktuality

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Velký Javorník, jehož vrchol leží 918 metrů nad hladinou moře, patří mezi nejoblíbenější cíle beskydských turistů. Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, láká ke krásným výhledům také v zimním období. Vršek hory je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 17. února do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 5. 2. až 15. 3. 2024 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 2. února 2024 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Halda Ema v Ostravě už není aktivní, bude více přístupná pro turisty

Halda Ema je oblíbené místo místních i turistů i fotografů lačnících po pěkné fotce Ostravy. Od listopadu 2023 již není aktivní haldou a město plánuje její revitalizaci. Dnes se po ni turisté mohou pohybovat jen po značené okružní turistické trase.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků a chráněných oblastí: 20 nejkrásnějších míst, která navštívit v Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří ochraňuje v severovýchodní části Moravské brány krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Ráz oblasti dává meandrující řeka Odra, její tůně a slepá ramena, a samozřejmě okolní lužní lesy, mokřadní louky a několik desítek rybníků. Poznejte území, které je domovem řady ohrožených, a zvláště chráněných druhů rostlin i živočichů.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Sedmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 27. – 28. ledna 2024 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Ostravy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Ostravy, anebo se do moravsko-slezské metropole chystáte, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Chybu neuděláte s Vítkovicemi, Porubou a ani se samotným centrem města.
Moravskoslezský kraj | Památky