Úvod > Aktuality > V Domažlicích se chystají Chodské slavnosti
Chodské slavnosti, Domažlice, Kudy z nudy
Kultura

V Domažlicích se chystají Chodské slavnosti

  • Vydáno10. srpna 2023
Na západě Čech se říká, že když mají Chodové nažehlené kroje a zaděláno na koláče, je to neklamné znamení, že se blíží Vavřinecká pouť a Chodské slavnosti. Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách začíná v pátek 11. srpna. Půjde již o 69. ročník tradičního národopisného festivalu, který potrvá až do neděle 13. srpna 2023.
Větší národopisnou slavnost než jsou Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť nenajdete nejen v Domažlicích a na celém Plzeňsku, ale patrně ani v celých Čechách. Své pevné místo v kalendáři mají vždy první víkend po 10. srpnu, tedy po svatém Vavřinci. Letos začínají v pátek 11. srpna a končí v neděli 13. srpna. Uslyšíte cimbálovou muziku, dudáky, muziky a folklorní soubory z Chodska, dechové hudby, ale i středověký rock.

Dobrá zpráva je, že vstupné na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma. Slavná mše svatá na Vavřinečku se bude konat v sobotu i v neděli, vždy od 10:00 hodin.
 

Dvě pódia, bohatý kulturní program a staročeský jarmark

chodské slavnostiTéměř všechna vystoupení jsou naplánována na dvě hlavní pódia – u brány na náměstí Míru v zahradě pod Chodským hradem. Prvním bodem programu budou v pátek 11. srpna Ozvěny folkloru – pořad, ve kterém vystupují kapely, které ve své tvorbě vycházejí z folkloru a lidové písně, autorsky zpracovávají lidové písně nebo v současné autorské hudbě využívají typické folklorní nástroje a postupy. Pořadem na pódiu u brány na náměstí provází od 18:00 hodin Václav Dufek. Uslyšíte ženskou kapelu BraAgas (lidové písně z celé Evropy), zahraje i Tomáš Kočko & orchestr (world music s moravskými kořeny) a Circus Brothers (originální disco-balkán).

chodské slavnostisobotu a neděli 13. a 14. srpna pak na návštěvníky čeká mnohadílná série vystoupení místních folklorních souborů, chodských muzikantů, dechových kapel i hostů. Těmi letos budou Chodský soubor Mrákov a Národopisný soubor Postřekov, rodina sester Kuželkových z Klenčí, Velikonoční dudácká, Konrádyho dudácká muzika či Haltravan. Představí se i Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje, Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic, staropražská kapela Patrola Šlapeto a řada dechových hudeb.

Ikonickou postavou je domažlický ponocný procházející náměstí s halapartnou a lucernou. Během pouťového víkendu bude k vidění v sobotu ve 20:00, 21:00 a 22:00 hodin a v neděli ve 20:00 a 21:00 hodin.

chodský jarmarkPopulární součástí Chodských slavností je staročeský jarmark. Stánkaři obsadí náměstí Míru, ulici Msgre B. Staška a také Chodskou ulici. Bude možné si zakoupit nejen rozličné tradiční pochutiny, jako jsou obří chodské koláče, turecký med, toč, báč a perníková srdce, ale také nebudou chybět tradiční regionální výrobky, například chodská keramika nebo paličkované krajky. Pro sběratele a také pro všechny, kteří si chtějí uchovat na letošní Chodské slavnosti – Vavřineckou pouť památku, je i v letošním roce připravena pamětní medaile. Motivem je tentokrát silueta Chodky a chodského psa. Mince bude v prodeji v infocentru na Chodském náměstí.
 

Ha ty svatyj Vavřinečku

chodské slavnosti"Ha ty svatyj Vavřinečku, stojíš na pěkným kopečku", zpívá se v lidové písni. V opěvovaném kostele nad Domažlicemi se chystají také dvě pouťové bohoslužby. Kostelík bude v sobotu a neděli otevřen od 9:00 do 15:00 hodin. Sobotní mši svatou bude celebrovat plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub, nedělní pak PhDr. Radek Tichý, rektor arcibiskupského semináře v Praze. Obě začínají v 10:00 hodin.

Poutníci mohou využít bezplatnou autobusovou linku, která pojede po trase vlakové nádraží Masarykova ul. (stanoviště č.5 – odjezd 8:40, 9:20 a 11:50), Havlíčkova ul. (8:45, 9:25, 11:55) a Vavřineček. V opačném směru odjíždí autobus z Vavřinečku zpět do centra města a na nádraží v 9:00, 11:30 a 12:10 hodin.
Městská památková rezervace Domažlice

Městská památková rezervace Domažlice

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

9. 8.11. 8.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách.

Chlistovská keramika

Chlistovská keramika

Chlistovská keramika je keramikou užitkovou s velkým rozsahem využití v běžné domácnosti. Je možné ji používat v mikrovlné troubě a dokonce v troubě elektrické. V roce 2010 získala certifikát Šumava – originální produkt.

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Chodská keramika je tradiční keramikou, která vychází z chodských motivů. Keramika je malována ručně malířkami z Klenčí, Dílů, Postřekova a dalších vesnic na Chodsku. Dílna nabízí rozmanitý sortiment výrobků ve dvou provedeních: černý a bílý dekor, popřípadě jiné dekory dle přání zákazníka.

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Unikátní světecká jízdárna se po 23 letech rekonstrukcí otevřela turistům

Týden před začátkem nové turistické sezóny 2024 se slavnostně otevřela tachovská národní kulturní památka – jízdárna Světce, která bude sloužit jako turistický cíl i dějiště kulturních a společenských akcí. Její záchrana stála přibližně 100 milionů korun a trvala celkem 23 let. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě. Turisté si ji budou moci prohlédnout v rámci pravidelných, komentovaných prohlídek.
Plzeňský kraj | Kultura