Úvod > Aktuality > V Domažlicích se chystají Chodské slavnosti
Chodské slavnosti, Domažlice, Kudy z nudy
Kultura

V Domažlicích se chystají Chodské slavnosti

  • Vydáno10. srpna 2023
Na západě Čech se říká, že když mají Chodové nažehlené kroje a zaděláno na koláče, je to neklamné znamení, že se blíží Vavřinecká pouť a Chodské slavnosti. Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách začíná v pátek 11. srpna. Půjde již o 69. ročník tradičního národopisného festivalu, který potrvá až do neděle 13. srpna 2023.
Větší národopisnou slavnost než jsou Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť nenajdete nejen v Domažlicích a na celém Plzeňsku, ale patrně ani v celých Čechách. Své pevné místo v kalendáři mají vždy první víkend po 10. srpnu, tedy po svatém Vavřinci. Letos začínají v pátek 11. srpna a končí v neděli 13. srpna. Uslyšíte cimbálovou muziku, dudáky, muziky a folklorní soubory z Chodska, dechové hudby, ale i středověký rock.

Dobrá zpráva je, že vstupné na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma. Slavná mše svatá na Vavřinečku se bude konat v sobotu i v neděli, vždy od 10:00 hodin.
 

Dvě pódia, bohatý kulturní program a staročeský jarmark

chodské slavnostiTéměř všechna vystoupení jsou naplánována na dvě hlavní pódia – u brány na náměstí Míru v zahradě pod Chodským hradem. Prvním bodem programu budou v pátek 11. srpna Ozvěny folkloru – pořad, ve kterém vystupují kapely, které ve své tvorbě vycházejí z folkloru a lidové písně, autorsky zpracovávají lidové písně nebo v současné autorské hudbě využívají typické folklorní nástroje a postupy. Pořadem na pódiu u brány na náměstí provází od 18:00 hodin Václav Dufek. Uslyšíte ženskou kapelu BraAgas (lidové písně z celé Evropy), zahraje i Tomáš Kočko & orchestr (world music s moravskými kořeny) a Circus Brothers (originální disco-balkán).

chodské slavnostisobotu a neděli 13. a 14. srpna pak na návštěvníky čeká mnohadílná série vystoupení místních folklorních souborů, chodských muzikantů, dechových kapel i hostů. Těmi letos budou Chodský soubor Mrákov a Národopisný soubor Postřekov, rodina sester Kuželkových z Klenčí, Velikonoční dudácká, Konrádyho dudácká muzika či Haltravan. Představí se i Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje, Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic, staropražská kapela Patrola Šlapeto a řada dechových hudeb.

Ikonickou postavou je domažlický ponocný procházející náměstí s halapartnou a lucernou. Během pouťového víkendu bude k vidění v sobotu ve 20:00, 21:00 a 22:00 hodin a v neděli ve 20:00 a 21:00 hodin.

chodský jarmarkPopulární součástí Chodských slavností je staročeský jarmark. Stánkaři obsadí náměstí Míru, ulici Msgre B. Staška a také Chodskou ulici. Bude možné si zakoupit nejen rozličné tradiční pochutiny, jako jsou obří chodské koláče, turecký med, toč, báč a perníková srdce, ale také nebudou chybět tradiční regionální výrobky, například chodská keramika nebo paličkované krajky. Pro sběratele a také pro všechny, kteří si chtějí uchovat na letošní Chodské slavnosti – Vavřineckou pouť památku, je i v letošním roce připravena pamětní medaile. Motivem je tentokrát silueta Chodky a chodského psa. Mince bude v prodeji v infocentru na Chodském náměstí.
 

Ha ty svatyj Vavřinečku

chodské slavnosti"Ha ty svatyj Vavřinečku, stojíš na pěkným kopečku", zpívá se v lidové písni. V opěvovaném kostele nad Domažlicemi se chystají také dvě pouťové bohoslužby. Kostelík bude v sobotu a neděli otevřen od 9:00 do 15:00 hodin. Sobotní mši svatou bude celebrovat plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub, nedělní pak PhDr. Radek Tichý, rektor arcibiskupského semináře v Praze. Obě začínají v 10:00 hodin.

Poutníci mohou využít bezplatnou autobusovou linku, která pojede po trase vlakové nádraží Masarykova ul. (stanoviště č.5 – odjezd 8:40, 9:20 a 11:50), Havlíčkova ul. (8:45, 9:25, 11:55) a Vavřineček. V opačném směru odjíždí autobus z Vavřinečku zpět do centra města a na nádraží v 9:00, 11:30 a 12:10 hodin.
Městská památková rezervace Domažlice

Městská památková rezervace Domažlice

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.

Chlistovská keramika

Chlistovská keramika

Chlistovská keramika je keramikou užitkovou s velkým rozsahem využití v běžné domácnosti. Je možné ji používat v mikrovlné troubě a dokonce v troubě elektrické. V roce 2010 získala certifikát Šumava – originální produkt.

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Chodská keramika je tradiční keramikou, která vychází z chodských motivů. Keramika je malována ručně malířkami z Klenčí, Dílů, Postřekova a dalších vesnic na Chodsku. Dílna nabízí rozmanitý sortiment výrobků ve dvou provedeních: černý a bílý dekor, popřípadě jiné dekory dle přání zákazníka.

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Další aktuality

Česko ve filmu: putování Šumavou po stopách seriálu Policie Modrava

Také patříte mezi fanoušky seriálu Policie Modrava? Pro televizi Nova šlo o jeden z nejúspěšnějších seriálů posledních dob. Milovníci Šumavy si u televizních obrazovek užívají nádherné záběry přírody a do míst, kde se seriál natáčel, jezdí turisté z celé České republiky. Podívejte se s Kudy z nudy na místa, kde se procházely seriálové hvězdy.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika