Úvod > Aktuality > V Domažlicích začínají Chodské slavnosti
Chodské slavnosti, Domažlice, Kudy z nudy
"> Chodské slavnosti, Domažlice, Kudy z nudy "> Zdroj foto: CzechTourism, Země příběhů "> Zdroj foto: Domažlické Íčko, idomazlice.cz "> "> Zdroj foto: Náš REGION "> "> Zdroj foto: Diecéze Plzeňská, bip.cz "> Zdroj foto: Radio Proglas "> Zdroj foto: ČTK "> Zdroj foto:  FB Chodské slavnosti "> "> Zdroj foto: Plzen.cz "> Chodské slavnosti v Domažlicích ">
Kultura

V Domažlicích začínají Chodské slavnosti

  • Vydáno12. srpna 2022
Na západě Čech se říká, že když mají Chodové nažehlené kroje a zaděláno na koláče, je to neklamné znamení, že se blíží Vavřinecká pouť a Chodské slavnosti. Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách začíná v pátek 12. srpna. Půjde již o 68. ročník tradičního národopisného festivalu, který potrvá až do neděle 14. srpna 2022.
Větší národopisnou slavnost než jsou Chodské slavnosti a Vavřineckou pouť nenajdete nejen v Domažlicích a na celém Plzeňsku, ale patrně ani v celých Čechách. Své pevné místo v kalendáři mají vždy první víkend po 10. srpnu, tedy po svatém Vavřinci. Letos začínají v pátek 12. srpna a končí v neděli 14. srpna. Uslyšíte cimbálovou muziku, dudáky, muziky a folklorní soubory z Chodska, dechové hudby, ale i středověký rock.

Dobrá zpráva je, že vstupné na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma. Slavná mše svatá na Vavřinečku se bude konat v sobotu i v neděli, vždy od 10:00 hodin.
 

Tři pódia, bohatý kulturní program a staročeský jarmark

chodské slavnostiTéměř všechna vystoupení jsou naplánována na dvě hlavní pódia – u brány na náměstí Míru v zahradě pod Chodským hradem. Třetí – u seniorského penzionu v ulici Prokopa Velikého – nabídne v sobotu od 10 hodin koncert nejmenší chodské dechovky Sedmihorka. Prvním bodem programu bude v pátek 12. srpna od 20:00 hodin hudební výlet napříč žánry s Petrem Bendem, jeho kapelou a k tanci i poslechu zahraje všem milovníkům tradičního folklóru cimbálová muzika Gromba.

chodské slavnostisobotu a neděli 13. a 14. srpna pak na návštěvníky čeká mnohadílná série vystoupení místních folklorních souborů, chodských muzikantů, dechových kapel i hostů. Těmi letos budou folklorní soubor Podjavořičan, mužský pěvecký sbor Kostice-Tvrdonice, Úsměv z Horní Břízy a Rokytí Rokycan. Představí se i staropražská kapela Třehusk a moravská skupina Tempus hrající středověký rock. Ikonickou postavou je domažlický ponocný procházející náměstí s halapartnou a lucernou. Během pouťového víkendu bude k vidění v sobotu ve 20:00, 21:00 a 22:00 hodin a v neděli ve 20:00 a 21:00 hodin.

chodský jarmarkPopulární součástí Chodských slavností je staročeský jarmark. Stánkaři obsadí náměstí Míru, ulici Msgre B. Staška a také část Chodské ulice. Bude možné si zakoupit nejen rozličné tradiční pochutiny, jako jsou obří chodské koláče, turecký med, toč, báč a perníková srdce, ale také nebudou chybět tradiční regionální výrobky, například chodská keramika nebo paličkované krajky. Pro sběratele a také pro všechny, kteří si chtějí uchovat na letošní Chodské slavnosti – Vavřineckou pouť památku, je i v letošním roce připravena pamětní medaile. Motivem je tentokrát kašna na domažlickém náměstí. Mince bude v prodeji v infocentru na Chodském náměstí.
 

Ha ty svatyj Vavřinečku

chodské slavnosti"Ha ty svatyj Vavřinečku, stojíš na pěkným kopečku", zpívá se v lidové písni. V opěvovaném kostele nad Domažlicemi se chystají také dvě pouťové bohoslužby. Kostelík bude v sobotu a neděli otevřen od 9:00 do 15:00 hodin. Sobotní mši svatou bude celebrovat plzeňský biskup Tomáš Holub, nedělní farář z katedrály sv. BartolomějePlzni P. Pavel Petrašovský. Obě začínají v 10:00 hodin.

Poutníci mohou využít bezplatnou autobusovou linku, která pojede po trase vlakové nádraží Masarykova ul. (stanoviště č.5 – odjezd 8:40, 9:20 a 11:50), Havlíčkova ul. (8:45, 9:25, 11:55) a Vavřineček. V opačném směru odjíždí autobus z Vavřinečku zpět do centra města a na nádraží v 9:00, 11:30 a 12:10 hodin.
Chlistovská keramika

Chlistovská keramika

Chlistovská keramika je keramikou užitkovou s velkým rozsahem využití v běžné domácnosti. Je možné ji používat v mikrovlné troubě a dokonce v troubě elektrické. V roce 2010 získala certifikát Šumava – originální produkt.

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Ketty keramika – chodská dekorační keramika

Chodská keramika je tradiční keramikou, která vychází z chodských motivů. Keramika je malována ručně malířkami z Klenčí, Dílů, Postřekova a dalších vesnic na Chodsku. Dílna nabízí rozmanitý sortiment výrobků ve dvou provedeních: černý a bílý dekor, popřípadě jiné dekory dle přání zákazníka.

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Domažlice – chodské centrum

Domažlice – chodské centrum

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.