Úvod > Aktuality > V Dolních Vítkovicích se otevřela nová atrakce - Stará koksovna KOX

V Dolních Vítkovicích se otevřela nová atrakce - Stará koksovna KOX

Vydáno 18. července 2019 Památky
Industriální areál v Dolních Vítkovicích připravil na léto 2019 novou atrakci - je jí Stará koksovna, která se stane součástí Uhelného prohlídkového okruhu. Projekt Koksovny, která dostala nový název "KOX" je zajímavý tím, že se díky němu otevře centrální část areálu, která byla dosud zcela uzavřena. První návštěvníci si KOX mohou prohlédnout už během festivalu Colours of Ostrava, který se koná do soboty 20. července 2019.
Dolní oblast VítkoviceKoksovna, která nyní hrdě nese nový název „KOX“,je významnou architektonickou součástí jedinečného industriálního areálu v Dolních Vítkovicích. Na její záchraně se pracovalo od roku 2018 do poloviny července 2019. Obnoven byl jak exteriér, tak i interiér památky pocházející z roku 1831. Z provozu byla koksárenská technologie vyřazena vroce 1997.

První mimořádné prohlídky Koksovny se uskuteční v době festivalu Colours of Ostrava. Prozatím budou probíhat pouze pro návštěvníky festivalu. Uskuteční se 2x denně každý festivalový den. Poté se nová část areálu stane součástí prohlídky „Uhelný okruh“ a pro veřejnost bude běžně přístupná od srpna 2019. Koksovna tak bude doplněním historického obrazu ostravské industriální síly. Zdejší průvodci vám proto chtějí nabídnout celistvý pohled do historie bez toho, aby se zvyšovalo vstupné. Na trase Uhelný okruh proto nebude vstupné zvýšeno ani po zařazení Koksovny a dospělé vyjde na 130 Kč.

KoksovnaProjekt koksárny je zcela jiný než ty dosavadní v DOV. U předchozích budov šlo o renovaci objektů, zde jde o čistou konzervaci. Na prohlídce poznáte, jak se vyráběl, produkoval koks na rozhraní mezi Dolem Hlubina a vysokými pecemi, kde se vyrábělo surové železo. Ti, kteří jsou skutečnými fajnšmekry a nejdou jen za fantastickým výhledem na Bolt Tower, a chtějí vidět teorii výroby surového železa, tady uvidí třetí pilíř technologického toku, který byl doposud nepřístupný.
KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

KOX – Stará koksovna v Dolních Vítkovicích

Od července 2019 má památkově chráněný industriální areál Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě novou atrakci. Podařilo se zde zachránit významný objekt bývalé koksárenské baterie z roku 1831 číslo pět. Zájemci si mohou koksovnu prohlédnout pěkně zblízka a dozvědět se, jak se vyrábí železo.

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower v Ostravě

Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Colours of Ostrava 2020 - multižánrový hudební festival

Colours of Ostrava 2020 - multižánrový hudební festival

Jeden z největších letních festivalů na území České republiky se v roce 2019 uskuteční ve dnech 15. - 18. července!

Další aktuality

15.1.
2020
Zámek Fryštát v zimě nespí

Zámek Fryštát v zimě nespí

Severní Morava a Slezsko | Památky
6.1.
2020
V Chotěbuzi se v sobotu otevřou bunkry z roku 1937

V Chotěbuzi se v sobotu otevřou bunkry z roku 1937

Severní Morava a Slezsko | Památky
31.12.
2019
Zapovězená halda Ema uvítá návštěvníky i na Nový rok

Zapovězená halda Ema uvítá návštěvníky i na Nový rok

Severní Morava a Slezsko | Památky