Úvod > Aktuality > V děčínské zoo žije nejstarší mangabej černý na světě
V děčínské zoo žije nejstarší mangabej černý na světě
">
Příroda

V děčínské zoo žije nejstarší mangabej černý na světě

  • Vydáno27. ledna 2016
Děčínská zoo se může pochlubit světovým unikátem! Podle koordinátora Evropské plemenné knihy ESB chová nejstarší samici mangabeje černého napříč zoologickými zahradami celého světa. Bábince, jak se děčínská rekordmanka jmenuje, je už neuvěřitelných 36 let.
MakabejVe volné přírodě se přitom tento druh dožívá pouze kolem třiceti. Bábinka přišla do Zoo Děčín v roce 1980 společně se samcem Hukanem. Oba jako mláďata. Společně odchovali deset mláďat. Poté, co Hukan v roce 2012 zemřel, zůstala Bábinka sama. Vzhledem k jejímu stáří jí zoo už žádného dalšího partnera nepořizovala. I v tak pokročilém věku se má Bábinka k světu. Důležitý sociální kontakt jí dokázaly nahradit ošetřovatelky. Opičí babička se s nimi každý den nadšeně vítá a miluje probírání srsti. Každý den se s radostí vrhá do kštice ošetřovatelek a na hlavách jim vytváří neuvěřitelné účesy. Nezapomíná, ani na kontrolu uší, rukou, dekoltu či krku. Na oplátku vyžaduje to samé i od ošetřovatelek.

Ve volné přírodě se tento druh opice vyskytuje v deštných lesích, jižně od řeky Kongo ve státech Demokratické Republiky Kongo a Angole. Pohybuje se především v korunách stromů, ale občas sleze i na zem. Živí se převážně ovocem a semeny a v některých měsících tvoří vysoký podíl jejich potravy nektar rostlin. V Červeném seznamu ohrožených druhů je mangabej černý zařazen jako druh blízko ohrožení. Čelí především hrozbám, jako jsou ztráta lesního prostředí, nebo lov pro maso.
Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.