Úvod > Aktuality > V chráněné krajinné oblasti Brdy se začalo s vyznačováním hranic
V chráněné krajinné oblasti Brdy se začalo s vyznačováním hranic
"> "> ">
Letní sporty

V chráněné krajinné oblasti Brdy se začalo s vyznačováním hranic

  • Vydáno11. května 2016
V Brdech se začalo s označováním hranic – první ze 103 hraničníků (tabulky se státním znakem) byl instalován u Kozičína, v místní části Příbrami, nedaleko hájovny U Slaniny. Hraničník představuje asi dva metry vysoký dřevěný sloupek se stříškou. Nese státní znak České republiky a tabulku s označením "CHKO Brdy".
BrdyHraničníky jsou v CHKO Brdy umístěné u vybraných přístupových cest. Návštěvníky upozorňují na to, že vstupují do chráněné krajinné oblasti. Navíc časem přibude ještě tabulka, která turisty seznámí se zdejší nadmořskou výškou, rozlohou a charakterem území, ale také o zajímavostech, na které se můžete těšit při výletech po nově zpřístupněném území.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, bylo dlouho využíváno k výcviku vojsk, čímž byly hvozdy zakonzervovány do dnešních dnů. Od 1. ledna 2016 se oblast otevírá veřejnosti. Navštívit zde můžete zámek Tři trubky, Padrťské rybníky, Údolí Reservy, hrady Dršťka nebo Valdek, vrchy Třemošná a Tok, Testovací pěchotní pevnost Jordán, vyhlídku na Jindřichově skále nebo zříceninu zaniklého kláštera Teslíny.
 

Cyklisté se do Brd svezou o víkendu cyklobusem

Padrťské rybníkyUž devátým rokem vyráží do Brd cyklobus, který jezdí od jara do podzimu na lince z Plzně do Příbrami s vlekem na jízdní kola. V letošním roce jedou autobusy s cyklovlekem každou sobotu, neděli a svátek už od konce dubna, závěrečná jízda pak bude 28. září 2016 (středa, státní svátek). Znovu je také rozšířen provoz Brdského cyklobusu o spoje z Příbrami do Míšova a zpět, takže i turisté a cyklisté ze Středočeského kraje mohou v dopoledních hodinách vyjet autobusem na hřeben Brd a navštívit třeba partnerské Atom muzeum Javor 51.
 
Pro cykloturisty je zajímavá především hustě zalesněná a silničkami protkaná část pohoří pod legendárním Třemšínem, což s pěknými táhlými sjezdy kolem turistických cílů směrem na Plzeň či na Rožmitál činí z Brd atraktivní turistickou destinaci. Rodiny s dětmi se v regionu mohou zdržet celý den, pro vyspělejší cyklisty bude vítaným závěrem výletu dlouhý sjezd do podhůří k zastávkám cyklobusu nebo železnici. Zdatnější turisté mohou dojet až do Plzně. Oblíbená je atraktivní cyklotrasa Věšín – Padrťské rybníky – Trokavec, která zavádí cykloturisty do nitra vojenského prostoru do těsné blízkosti nádherných Padrťských rybníků.
 
Cena za přepravovanou osobu se řídí dle zvláštního ceníku jízdného a ujeté tarifní vzdálenosti. Skupina cestujících s dětmi může využít zvýhodněné rodinné jízdné až pro pět osob, z nichž jen 2 mohou být starší 15 let. Za jízdní kolo zaplatíte jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30 Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za cenu 20 Kč. Zpáteční dovozné se poskytuje po předložení jízdenky z opačného směru, u které neuplynulo více jak 36 hodin od jejího vydání.
Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd

Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd

Patříte-li k milovníkům tajemných míst, zkuste v Brdech najít zaniklý klášter benediktinů, který se nachází nad Hořejším Padrťským rybníkem pod bezejmennou kótou 719. Ve středověku zde stával klášter Teslíny s kostelem Svatého Jana Křitele.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní pevnost a dělostřelecká střelnice Jordán

Testovací pěchotní srub 'CE' Jordán byl postaven v roce 1936 ve vojenské střelnici Jince – Brdy a sloužil k pokusnému ostřelování a k výcviku posádek TO. Časem by zde mělo vzniknout malé muzeum.

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Javor 51 je unikátní muzeum jaderného zbrojení, které naleznete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Zřícenina hradu Valdek

Zřícenina hradu Valdek

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince na turistické trase z Podluh do Neřeží se nachází zřícenina hradu Valdek. Do hradu a blízkého okolí je vstup zakázán. Hrad je v havarijním stavu.

Brdský cyklobus Plzeň – Příbram

9.4.
2.10.
Brdský cyklobus Plzeň – Příbram

Brdský cyklobus v sezóně 2022 pojede v dubnové soboty (tj. 9. 4., 16. 4., 23. 4. a 30. 4.) dle jízdní řád: 440555 Plzeň-Rožmitál p.Tř.-Příbram. Po vyhodnocení zájmu ze strany cestujících bude případně spuštěn provoz i v dalším období.