Úvod > Aktuality > V Českých Budějovicích si prohlédnete orchideje
V Českých Budějovicích si prohlédnete orchideje
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

V Českých Budějovicích si prohlédnete orchideje

  • Vydáno2. února 2022
Sály Jihočeského muzea v Českých Budějovicích provoní od 4. do 13. února 2022 nádherné orchideje a další exotické rostliny. Otevřeno je i v pondělí 7. února, včetně všech ostatních výstav a expozic. Každý 500. návštěvník výstavy obdrží jako dárek orchidej zdarma a každý 1000. návštěvník pak získá orchidej a reklamní balíček s pěstitelskými potřebami od ASB Grünland! Rostliny si na výstavě můžete i zakoupit. Připravena je rovněž poradna pro pěstitele rostlin, vzdělávací program pro školy nebo květinový workshop pro veřejnost.
orchidejeVystavené orchideje, masožravky, kaktusy, tilandsie a sukulenty jsou doplněny ukázkou drobných obratlovců z Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou, k vidění budou i krokodýli z Krokodýlí ZOO Protivín nebo exotičtí členovci, které zapůjčili členové Entomologického kroužku při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Expozici doplňují rovněž vystavovatelé ze zahraničí –  Orchideen Kopf (Deggendorf, Německo) a Handlbauerorchideen (Gramastetten, Rakousko).

orchidejVýstava je instalována ve třech výstavních sálech. V prvním je ukázka sušších biotopů (kaktusy, sukulenty a tilandsie) včetně obratlovců a členovců. V druhém sále, který navozuje atmosféru tropického pralesa, jsou vystaveny orchideje a masožravé rostliny, a je zde též možné zakoupit rostliny od vystavovatelů. Ve třetím, nejmenším sále, upoutají především krokodýli a drobní obratlovci. Přilehlá chodba pak návštěvníky seznámí s různorodými artefakty dovezenými vystavovateli z expedic do exotických částí světa.

Atraktivní rostliny, jimž dominují kvetoucí orchideje, kaktusy a tilandsie, jsou aranžovány nejen volně ve velkých skupinách, ale i v menších dioramatech a v nasvícených celoskleněných vitrínách. Doplněním o ukázku zástupců živočišné říše tak vzniká atraktivní celek, který návštěvníka zaujme nejenom vůní stovek květů, ale i svou pestrou paletou barev.
 

Poradna pro pěstitele a květinový workshop

orchidejNávštěvníci také mohou využít odbornosti vystavovatelů a konzultovat s nimi problematiku a nejvhodnější pěstitelské postupy pro své rostliny. Každý 500. návštěvník výstavy obdrží jako dárek orchidej zdarma a každý 1000. návštěvník pak získá orchidej a reklamní balíček s pěstitelskými potřebami od ASB Grünland.

Jihočeském muzeum pořádá ve spolupráci se SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky květinový workshop v přednáškovém sále č. 114 v přízemí hlavní budovy muzea. Workshop se koná ve čtvrtek 10. února 2022 od 16:00 do 18:00 hodin. Kapacita akce je max. 20 účastníků. Vstupné činí 400 Kč. V ceně workshopu jsou zahrnuty náklady na lektory, orchideje a veškerý výtvarný materiál. Účast na workshopu je nutné si předem zarezervovat nejpozději do pátku 4. února 2022 na recepci Jihočeského muzea, kde nahlásíte své jméno a uhradíte kurzovné. Vstupné se v případě zrušení workshopu přihlášeným účastníkům bude vracet právě na recepci muzea.
Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

Zoo Ohrada Hluboká nad Vltavou – adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.