Úvod > Aktuality > V Českém Krumlově vzniká nové muzeum vltavínů
V Ceském Krumlove vzniká nové muzeum vltavínu
"> V Ceském Krumlove vzniká nové muzeum vltavínu "> Muzeum se otevre 20. cervna
Kultura

V Českém Krumlově vzniká nové muzeum vltavínů

  • Vydáno13. června 2013
Jediné muzeum na světě, které bude výhradně zaměřené na vltavíny, vzniká v Českém Krumlově. Občanské sdružení Muzeum vltavínů ho otevře ve čtvrtek 20. června v 9 hodin v domě v Panské ulici č. 19. Expozice umístěná ve dvou podlažích bude interaktivní, s cílem zaujmout nejen geologické nadšence, ale i laiky. Kromě sbírky těchto drahých kamenů pocházejících z jižních Čech, Moravy i Chebska tam návštěvníci najdou také třeba mikroskopy a různá audiovizuální zpestření.
VltavínV novém Muzeum vltavínů v Českém Krumlově se seznámíte se základními tvary, typy povrchů i škálou barev. Během prohlídky zjistíte, čím vším jsou vltavíny zajímavé a proč je tento typicky český přírodní klenot světovou raritou. Uvidíte zde nejreprezentativnější vzorky vltavínů, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění. Tyto kameny, jimž jsou přisuzovány i léčitelské účinky, mají tajemný původ. Vznikly po dopadu meteoritu na Zemi před zhruba 14,5 milionu let na území dnešního Bavorska. Ten svou ohromnou energií přetavil písek, který na místě dopadu byl, a ohromným tlakem ho vymrštil 250 až 400 kilometrů směrem na severozápad, zejména do jižních Čech. Zde se dosud vltavíny nacházejí v různých vrstvách, zejména v třetihorních šterkopíscích. Nejznámější lokality leží v pásu na západním okraji Českobudějovické pánve mezi Pískem a Novými Hrady

Muzeum odkryje zájemcům celý příběh vltavínů v širším kontextu - od jejich dramatického vzniku až po dnešní laboratorní experimenty i zajímavosti týkající se meteoritů, nebezpečných asteroidů či velkého vymírání živočichů v historii Země. V plánu jsou i doprovodné přednášky, komentované prohlídky, programy na míru pro zájemce o geologii i pro školy. Vystavené vltavíny jsou zapůjčené ze soukromých sbírek a vybrané tak, aby ukázaly pestrost neživé přírody, která je na jihu Čech v tomto ohledu velmi štědrá.

Nové muzeum je v letošní sezóně další novinkou Českého Krumlova, kde nedávno přibyly dvě expozice Zemské výstavy v Regionálním muzeu a v nově opravené synagoze. Muzeum vltavínů vzniklo pod záštitou města Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond je oficiálním partnerem projektu.
Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny – jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.