Úvod > Aktuality > V Českém Krumlově vás čeká kouzelný příchod jara
V Českém Krumlově vás čeká kouzelný příchod jara
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

V Českém Krumlově vás čeká kouzelný příchod jara

  • Vydáno19. dubna 2022
Český Krumlov začne tradičně "kouzlit" v pátek 29. 4. a příjemná atmosféra se přenese i do soboty 30. 4. a potrvá také následujícího prvomájového dne 1. 5. 2022. Třídenní slavnost Kouzelný Krumlov vykouzlí mnoho zábavy a přičaruje nezapomenutelné zážitky.
krumlov.jpgOblíbenou slavnost Kouzelný Krumlov zahájí studentský majáles. Majálesový průvod vyjde v pátek v 9:30 hodin od budovy gymnázia a projde po trase: nová lávka kolem sportovních hal – Chvalšinská – Budějovická brána – Latrán – Lazebnický most – Dlouhá – Široká – Na Louži – náměstí Svornosti – Městský park. V Městském parku proběhne prezentace jednotlivých tříd a jejich vystoupení. Následně bude vyhlášen král a královna Majálesu pro rok 2022.
 
Během sobotního dopoledne se zahrádkářská kolinie Vyšehrad promění na Zahradní jarmark. Zájemci to od 9:00 do 12:00 hodin seženou zahradní výpěstky, řemeslné výrobky i něco na zub.

Májka KrumlovOd 10:00 do 18:00 hodin bude možné nakupovat i na Májovém jarmarku na náměstí Svornosti. Bude zde bohatá nabídka tradičních českých pochutin a laskomin, těšit se můžete také na ukázku řemesel i prodej drobných dárků spojených s májem – měsícem lásky. Během odpoledne od 13:00 do 21:00 se v Městském parku odehraje program určený dětem. Ty se mohou těšit na hry a atrakce, zvířátka, jízdy na ponících, tvořivé dílny a výrobu drobných doplňků s čarodějnickou tématikou. Nebude chybět ani malování, čarodějnické líčení a další zábava.
 

Lampionový průvod a tajemná stezka Klášterní zahradou

stezka zahradouVe večerních hodinách vyrazí malí i velcí do lampionového průvodu. Start průvodu bude od 20:15, po seřazení  častníci projdou město trase: náměstí – Radniční – Dlouhá – Široká – Kájovská – Městský park. Ve 20:45 přijde lampiónový průvod do Klášterů, čímž bude zahájen noční program pro děti v Klášterech Český Krumlov. Průvod doprovodí Dechový orchestr ZUŠ Český Krumlov.

V Klášterní zahradě si nejen děti vychutnají zahrady i středověkou architekturu za svitu svící a užijí si tajemná zákoutí této památky. Začátek trasy najdou zájemci v ulici Nové město u spodní branky do klášterní zahrady.


Prvomájový den s jarmarkem i prohlídkami

KrumlovTaké první májový den mohou obyvatelé Českého Krumlova a jeho návštěvníci zavítat na Májový jarmark na náměstí Svornosti. Bude zde probíhat od 10:00 do 18:00 hodin. Milovníkům muzeí a památek budou v rámci "Májové neděle otevřených muzeí a galerií" otevřeny zdarma či za zvýhodněnou cenu místní muzea, a to: Kláštery Český Krumlov, Zahrada Kouzelné bylinky, Regionální muzeum, Museum Fotoatelier Seidel, Muzeum Vltavínů, Muzeum stavebních dějin a řemesel a Pohádkový dům.

Lidé se mohou vydat také na prohlídku města v doprovodu průvodce. Od 10:00 do 11:30 a od 14:00 do 15:30 bude k dispozici komentovaná prohlídka města pro děti, nazvaná Po stopách renesance. Dospělí se mohu přidat k Májové komentované prohlídce města od 14:00 až do 15:30 hodin.
Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.

Český Krumlov

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly – to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny – jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Muzeum stavebních dějin a řemesel v Českém Krumlově

Muzeum stavebních dějin a řemesel v Českém Krumlově

Návštěvník expozice má na nevelkém prostoru muzea ojedinělou možnost nahlédnout do stavební historie Českého Krumlova od středověku po současnost. Netradiční formou si prohlédne vystavené materiály.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově

Bylinková zahrada v Českém Krumlově pro odbornou i laickou veřejnost nabízí exkurze pro skupiny, školy, školky. Provozuje jógové a vzdělávací studio, obchůdek přímo v zahradě, kde lze zakoupit bylinky, bylinné čaje nebo knihy.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Centrum Starého Města je vymezeno náměstím Svornosti, s radnicí 16. století a s Mariánským morovým sloupem z roku 1716. Několik budov na náměstí má cenné štuky a malované dekorace.