Úvod > Aktuality > V Českém Krumlově vás čeká kouzelný příchod jara
Zážitky

V Českém Krumlově vás čeká kouzelný příchod jara

  • Vydáno19. dubna 2022
Český Krumlov začne tradičně "kouzlit" v pátek 29. 4. a příjemná atmosféra se přenese i do soboty 30. 4. a potrvá také následujícího prvomájového dne 1. 5. 2022. Třídenní slavnost Kouzelný Krumlov vykouzlí mnoho zábavy a přičaruje nezapomenutelné zážitky.
krumlov.jpgOblíbenou slavnost Kouzelný Krumlov zahájí studentský majáles. Majálesový průvod vyjde v pátek v 9:30 hodin od budovy gymnázia a projde po trase: nová lávka kolem sportovních hal – Chvalšinská – Budějovická brána – Latrán – Lazebnický most – Dlouhá – Široká – Na Louži – náměstí Svornosti – Městský park. V Městském parku proběhne prezentace jednotlivých tříd a jejich vystoupení. Následně bude vyhlášen král a královna Majálesu pro rok 2022.
 
Během sobotního dopoledne se zahrádkářská kolinie Vyšehrad promění na Zahradní jarmark. Zájemci to od 9:00 do 12:00 hodin seženou zahradní výpěstky, řemeslné výrobky i něco na zub.

Májka KrumlovOd 10:00 do 18:00 hodin bude možné nakupovat i na Májovém jarmarku na náměstí Svornosti. Bude zde bohatá nabídka tradičních českých pochutin a laskomin, těšit se můžete také na ukázku řemesel i prodej drobných dárků spojených s májem – měsícem lásky. Během odpoledne od 13:00 do 21:00 se v Městském parku odehraje program určený dětem. Ty se mohou těšit na hry a atrakce, zvířátka, jízdy na ponících, tvořivé dílny a výrobu drobných doplňků s čarodějnickou tématikou. Nebude chybět ani malování, čarodějnické líčení a další zábava.
 

Lampionový průvod a tajemná stezka Klášterní zahradou

stezka zahradouVe večerních hodinách vyrazí malí i velcí do lampionového průvodu. Start průvodu bude od 20:15, po seřazení  častníci projdou město trase: náměstí – Radniční – Dlouhá – Široká – Kájovská – Městský park. Ve 20:45 přijde lampiónový průvod do Klášterů, čímž bude zahájen noční program pro děti v Klášterech Český Krumlov. Průvod doprovodí Dechový orchestr ZUŠ Český Krumlov.

V Klášterní zahradě si nejen děti vychutnají zahrady i středověkou architekturu za svitu svící a užijí si tajemná zákoutí této památky. Začátek trasy najdou zájemci v ulici Nové město u spodní branky do klášterní zahrady.


Prvomájový den s jarmarkem i prohlídkami

KrumlovTaké první májový den mohou obyvatelé Českého Krumlova a jeho návštěvníci zavítat na Májový jarmark na náměstí Svornosti. Bude zde probíhat od 10:00 do 18:00 hodin. Milovníkům muzeí a památek budou v rámci "Májové neděle otevřených muzeí a galerií" otevřeny zdarma či za zvýhodněnou cenu místní muzea, a to: Kláštery Český Krumlov, Zahrada Kouzelné bylinky, Regionální muzeum, Museum Fotoatelier Seidel, Muzeum Vltavínů, Muzeum stavebních dějin a řemesel a Pohádkový dům.

Lidé se mohou vydat také na prohlídku města v doprovodu průvodce. Od 10:00 do 11:30 a od 14:00 do 15:30 bude k dispozici komentovaná prohlídka města pro děti, nazvaná Po stopách renesance. Dospělí se mohu přidat k Májové komentované prohlídce města od 14:00 až do 15:30 hodin.
Kouzelný Krumlov 2024

30.4.
1.5.
Kouzelný Krumlov 2024

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – oslava na počest nadcházejícího měsíce lásky zve na čarodějnický rej, stavění májky, hudební vystoupení, lampionový průvod, májový jarmark a Den otevřených muzeí a galerií s volným vstupem.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.

Český Krumlov

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly – to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny – jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Muzeum stavebních dějin a řemesel v Českém Krumlově

Muzeum stavebních dějin a řemesel v Českém Krumlově

Návštěvník expozice má na nevelkém prostoru muzea ojedinělou možnost nahlédnout do stavební historie Českého Krumlova od středověku po současnost. Netradiční formou si prohlédne vystavené materiály.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově

Kouzelné bylinky – bylinková zahrada v Českém Krumlově

Bylinková zahrada v Českém Krumlově pro odbornou i laickou veřejnost nabízí exkurze pro skupiny, školy, školky. Provozuje jógové a vzdělávací studio, obchůdek přímo v zahradě, kde lze zakoupit bylinky, bylinné čaje nebo knihy.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Náměstí Svornosti v Českém Krumlově

Centrum Starého Města je vymezeno náměstím Svornosti, s radnicí 16. století a s Mariánským morovým sloupem z roku 1716. Několik budov na náměstí má cenné štuky a malované dekorace.

Další aktuality

Přivítejte jaro na Stezce korunami stromů

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i krásné slunečné počasí. Pokud si chcete udělat pěkný jarní výlet, je jedním z tipů kam vyrazit lipenská Stezka korunami stromů. Ta zůstává návštěvníkům otevřená, a to každý den od 10 do 17 hodin.
Jihočeský kraj | Příroda

Vyšebrodský cisterciácký klášter si můžete prohlédnout i mimo sezónu

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě byl založen roku 1259 Vokem z Rožmberka. Stavba kláštera trvala zhruba sto let. Za dobu své existence se statečně vyhýbal všem katastrofám, nikdy nebyl dobyt a nezasáhla ho ani třicetiletá válka či josefínské reformy. Zrušen byl teprve v roce 1941 nacisty a poté roku 1950 komunisty. Na lepší časy se znovu začalo blýskat v roce 1990, kdy byl klášter znovu obnoven. V období mimo hlavní návštěvní sezónu jsou prohlídky možné na základě domluvené rezervace předem.
Jihočeský kraj | Památky

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky