Úvod > Aktuality > V Červinkovském domě přesvědčíte,že vůně a hudba spolu krásně ladí
Betlém v RMKII.JPG
"> Betlém v RMKII.JPG
Kultura

V Červinkovském domě přesvědčíte,že vůně a hudba spolu krásně ladí

Poznejte kouzlo perníkového betlému, který je vystaven na výstavě Vůně vánoc v Kolíně. Na výrobě betlému se podíleli pracovníci Regionálního muzea v Kolíně, ale hlavně veřejnost. Zapojilo se např. o.s. Volno, Klub Beseda z Nebovid a děti z MŠ Klubíčko Kolín a MŠ Masarykova Kolín.
V hlavním výstavním sále je připravena výstava Hudba v adventu, na které můžete vidět množství hudebních nástrojů ze soukromé sbírky rodiny Najbrtovy a ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně. Na vystavená harmonia se bude při adventních koncertech i hrát a to ještě umocní zážitek s této zajímavé předvánoční výstavy.

V Kremličkově síni voní vánoce.
Výstava Vůně vánoc každému připomene pohodu a klid vánočních svátků, i když pro každého je vánoční vůně něco jiného. Pro někoho je to vůně cukroví (hlavně vanilkových rohlíčků, které vždy zmizely z prostřeného stolu jako první), pro dalšího nezaměnitelná vůně perníku, která se line z figurek v perníkovém betlému, ozdob na stromečku i z talíře plného perníčků na mlsání. Vánoce jsou omamná vůně jehličí stromečku, purpury na sporáku i pečených kaprů z kuchyně.

Muzeum připomíná touto výstavou i další voňavá lákadla, která si sice přímo nespojujeme s vánočními svátky, ale provázejí nás celý rok. Jsou to káva, čokoláda a čaj. Vystaveny jsou plechové krabičky na kávu a kakao, různé reklamní předměty spojené s výrobou kávy a kávových náhražek i pražičky na kávu různých tvarů.

K tématu čokolády a čokoládových cukrovinek jsou prezentovány originální obaly firmy Orion, jejichž autorem byl vynikající výtvarník spojený s Kolínem – Zdenek Rykr. A zejména ženská část návštěvníků výstavy ocení velký výběr porcelánových čajových a kávových souprav i zajímavých solitérů.

Regionální muzeum v Kolíně – Červinkovský dům

Regionální muzeum v Kolíně – Červinkovský dům

Dům v Brandlově ulici čp. 27 náleží k nejstarším zachovalým stavebním památkám na území Kolína. Jeho počátky sahají do třetí čtvrtiny 13. století, kdy vzniklo raně gotické obytné jádro.

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Dvořákovo muzeum pravěku prezentuje archeologické nálezy z nejstarších období dějin lidstva. V muzeu se každoročně koná řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů.