ÚvodAktualityV bývalých vodojemech pod hradem Špilberkem se otevře nová expozice lapidária
Kultura

V bývalých vodojemech pod hradem Špilberkem se otevře nová expozice lapidária

  • 3. června 2020
Chrám kamene – tak se jmenuje nová expozice lapidária Muzea města Brna, která je umístěna v v opravených vodojemech na hradě Špilberku. Návštěvní provoz bude v unikátních prostorách zahájen již ve čtvrtek 4. června 2020.
chrám kameneBývalé vodojemy na Špilberku získávají téměř po 100 letech nové využití. Do dvou nádrží z let 1870 a 1900 umístilo Muzeum města Brna lapidárium – cennou sbírku kamenných artefaktů, od náhrobků až po zachráněné kamenosochařské prvky ze zaniklých brněnských staveb. Vodojemy od 20. let 20. století chátraly, rekonstrukcí prošly až mezi lety 2017 a 2019. V nádržích, které jsou samy o sobě technickou památkou, si návštěvníci prohlédnou působivé exponáty lapidária, pro něž dosud muzeum nemělo dostatečný prostor.

chrám kameneUvidíte např. zachráněné svorníky klenby gotické Královské kaple z počátku 14. století, jež ustoupila rozšíření Dominikánského náměstí. Hned při vstupu do vnitřku vodojemů vaši pozornost upoutají boží muka od Valeria Planera z roku 1494. Nejstarším přesně datovaným artefaktem je pak náhrobek rektora Alberta z Krosna z roku 1399 z kostela sv. Mikuláše, který stál na náměstí Svobody.

Lapidárium bude otevřené až do konce září denně od 10:30 do 16:30 hodin. Vstupné do bývalých vodojemů je stanoveno na 80 Kč pro dospělé a 50 Kč pro seniory, děti a studenty.
Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku Památky

Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku

Věřili byste, že uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie? Pojďte se přesvědčit! Zveme vás do lapidária umístěného do bývalých vodojemů, které nyní po téměř 100 letech získávají nové využití.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Další aktuality

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Do Valtic se vydejte na začátku října na tradiční vinobraní

Od pátku do soboty 4. a 5. října 2024 zažijete ve Valticích významnou kulturní událost, Valtické vinobraní. Na třech pódiích se soustředí směsice hudebních žánrů z celého portfolia české hudební scény. Hlavními tahouny hudebního programu budou letos koncerty Petra Koláře, Michala Hrůzy a Kapely Hrůzy, Adama Mišíka a Lake Malawi. Kulturní program nabídne také vystoupení místních tanečních, dechových a folklórních spolků. Vinobraní toho ale nabízí mnohem víc.
29. září 2024 11:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj