Úvod > Aktuality > V bývalých vodojemech pod hradem Špilberkem se otevře nová expozice lapidária
V bývalých vodojemech pod hradem Špilberkem se otevře nová expozice lapidária
"> "> ">

V bývalých vodojemech pod hradem Špilberkem se otevře nová expozice lapidária

Vydáno 3. června 2020 Kultura
Chrám kamene - tak se jmenuje nová expozice lapidária Muzea města Brna, která je umístěna v v opravených vodojemech na hradě Špilberku. Návštěvní provoz bude v unikátních prostorách zahájen již ve čtvrtek 4. června 2020.
chrám kameneBývalé vodojemy na Špilberku získávají téměř po 100 letech nové využití. Do dvou nádrží z let 1870 a 1900 umístilo Muzeum města Brna lapidárium - cennou sbírku kamenných artefaktů, od náhrobků až po zachráněné kamenosochařské prvky ze zaniklých brněnských staveb. Vodojemy od 20. let 20. století chátraly, rekonstrukcí prošly až mezi lety 2017 a 2019. V nádržích, které jsou samy o sobě technickou památkou, si návštěvníci prohlédnou působivé exponáty lapidária, pro něž dosud muzeum nemělo dostatečný prostor.

chrám kameneUvidíte např. zachráněné svorníky klenby gotické Královské kaple z počátku 14. století, jež ustoupila rozšíření Dominikánského náměstí. Hned při vstupu do vnitřku vodojemů vaši pozornost upoutají boží muka od Valeria Planera z roku 1494. Nejstarším přesně datovaným artefaktem je pak náhrobek rektora Alberta z Krosna z roku 1399 z kostela sv. Mikuláše, který stál na náměstí Svobody.

Lapidárium bude otevřené až do konce září denně od 10:30 do 16:30 hodin. Vstupné do bývalých vodojemů je stanoveno na 80 Kč pro dospělé a 50 Kč pro seniory, děti a studenty.
Chrám kamene - lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Chrám kamene - lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality