Úvod > Aktuality > V brtnickém muzeu otevírá stálá expozice významného designéra a architekta Josefa Hoffmanna
Kultura

V brtnickém muzeu otevírá stálá expozice významného designéra a architekta Josefa Hoffmanna

  • Vydáno28. června 2019
Bez Josefa Hoffmanna by současný design a architektura nebyly tím, čím jsou. Umělec, který zásadním způsobem ovlivnil podobu vídeňské moderny, se narodil v Brtnici u Jihlavy. V jeho rodném domě dnes sídlí muzeum, které zahajuje letní sezónu nejen novou výstavou, ale také zpřístupňuje zahradu, kde se návštěvníci budou moci v horkých letních dnech občerstvit či si zde zapůjčit elektrokola.

Rodném domě Josefa Hoffmanna jsou k vidění například Hoffmannovy kresby, ale i secesní nábytek, šperky, sklo či keramika. Zkrátka předměty, který jedinečným způsobem dokreslují atmosféru architektova rodného domu, který byl zrekonstruován dle dobových snímků.

Vídeň se na přelomu devatenáctého a dvacátého století stala kosmopolitním a pulzujícím centrem. Jedním z nejdůležitějších hybatelů kulturní proměny hlavního města monarchie byl i Josef Hoffmann, který pomáhal Vídni vtisknout jejího dnešního ducha. Muzeum Josefa Hoffmanna v současnosti prezentuje novou sezónní výstavu Josef Hoffmann – Otto Prutscher, která představuje dílo rakouského designéra a architekta, důležité osobnosti hnutí Wiener Secession. Prutscher patřil k žákům a později také k nejbližším spolupracovníkům Josefa Hoffmanna. Sezónní výstavu nově doprovází interaktivní zóna připravená nejen pro dětské návštěvníky a sekce věnovaná stopám designérova odkazu.

Od letošní sezóny v Brtnici se však bude moderní Hoffmannův design prolínat i s designem současným. Moravská galerie, která muzeum provozuje společně s MAK Wien, oslovila řadu designérů a architektů, s nimiž vytvořila novou podobu zahrady domu, oživila expozici interaktivními prvky a snaží se dílo Josefa Hoffmanna zpopularizovat. Mezi oslovené umělce patří architektonická studia CHYBIK+KRISTOF, Ateliér Štěpán, fotografka Hana Knížová, grafický designér Lukáš Kijonka i architektka Jitka Ressová. O jejich významu svědčí řada ocenění, která získali, jako například Czech Grand Design nebo Design Vanguard, udílené americkým měsíčníkem Architectual Record.
Brtnická stezka – přírodou ke kulturní promenádě

Brtnická stezka – přírodou ke kulturní promenádě

Brtnická stezka začíná u hradu Rokštejna a navazuje na systém cyklostezek a tras pro pěší. Vzdálenost z Rokštejna (zastavení 1) do Brtnice po modré turistické značce je dlouhá 7790 metrů, trasa pro cyklisty přes Panskou Lhotu (zastavení 2a) a Malé, 6750 metrů.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.