!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V broumovském klášteře je otevřena unikátní výstava upomínkového skla a porcelánu
V broumovském klášteře je otevřena unikátní výstava upomínkového skla a porcelánu
"> "> ">
Kultura

V broumovském klášteře je otevřena unikátní výstava upomínkového skla a porcelánu

Vydáno 18. června 2020
Ve výstavních prostorách u Opatské galerie broumovského kláštera byla otevřena nová výstava zdobného upomínkového skla a porcelánu s motivy Broumovska, Krkonoš a Kladského pomezí. Jedná se o zcela unikátní regionální expozici více než 300 kusů skla a porcelánu, jaká doposud nebyla nikdy vystavena.
historické skleněné suvenýryAutorem výstavy je Petr Bergmann z Institutu regionální paměti a expozici sestavil převážně ze sbírek šesti soukromých sběratelů. Výstava je otevřena až do konce října, a to každé úterý, čtvrtek, sobotu a neděli ve 13:00. Vstupenky za 60 či 30 Kč je možné zakoupit na pokladně prohlídkového okruhu. Autorské prohlídky výstavy se uskuteční 20. 6., 30. 6. a 18. 7. ve 13:00 hodin. Zájemci, kterým uvedené termíny nevyhovují si mohou sjednat individuální prohlídku na tel. 777 159 352, minimální počet je 5 osob.

V první třetině 19. století se s prudkým rozvojem turistiky v Krkonoších a v Adršpachu začal zejména v období biedermeieru rozvíjet nový segment uměleckého průmyslu - produkce upomínkových předmětů. Hory a Adršpašské skály, později rovněž Teplické skály a další turisticky atraktivní místa, inspirovaly nejprve výtvarné umělce, kteří vytvářeli veduty známých lokalit. Podle těchto rytin a od druhé poloviny 19. století také fotografií, vytvářeli zdatní rafinéři skla upomínkové motivy na skleněné poháry, korbely a další sklářské výrobky.

historické skleněné suvenýryMalbou, leptem, brusem a na přelomu 19. a 20. století také potiskem vyvedená vyobrazení přírodních scenérií, vodopádů, skalních útvarů a hradů na skle se stala vyhledávaným suvenýrovým sortimentem. Později převzal dominantní roli porcelán, respektive tenkostěnné sklenice s potiskem, počátkem 20. století klesla umělecká a řemeslná úroveň vlivem rostoucí poptávky. Ačkoli byly vyrobeny desítky tisíc kusů takových upomínkových předmětů, dodnes se dochovaly jen stovky exponátů, které jsou vzácnou sběratelskou komoditou.
 
Zdobné upomínkové sklo a porcelán v Broumovském klášteře

15.6.
31.10.
Zdobné upomínkové sklo a porcelán v Broumovském klášteře

Ze sbírek šesti soukromých sběratelů byla Institutem regionální paměti sestavena výstava více než tří set kusů skleněných a porcelánových suvenýrů. Jedná se o zcela unikátní regionální expozici, jaká doposud nebyla nikdy vystavena!

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Další aktuality