Úvod > Aktuality > V Brně si prohlédnete unikátní Moravskou vesničku
V Brně si prohlédnete unikátní Moravskou vesničku
"> "> ">
Kultura

V Brně si prohlédnete unikátní Moravskou vesničku

  • Vydáno13. března 2019
Vesnička, jejímž autorem je Miroslav Mužík, znázorňuje všední život na moravské vesnici na přelomu 18. a 19. století. Nechybí náboženské procesí, jarmark, venkovská zábava, zabíjačka, běžné denní pracovní aktivity jako sekání a řezání dřeva, mlácení obilí, praní prádla, kosení trávy atd. Původně vznikla jako hračka pro autorova syna v roce 1983 a neustále se dohotovuje. Jde o jeden z největších pohyblivých mechanismů ve střední Evropě.
Moravská vesničkaNyní vesnička čítá bez mála 560 postav – z toho 180 pohyblivých, dále přes 320 zvířat (koně, krávy, kozy, ovce, prasata, slepice, kačeny, kočky, psy ad.), 51 chalup, kostel, zámek s parkovým altánem, školu, hospodu a různé hospodářské (stodoly, stáje, holubníky) či technické objekty (například vodní i větrný mlýn, pilu, cihelnu, kamenolom, vápenku). Z řemesel je představeno kovářství, kolářství, bednářství, truhlářství, brusičství, mlynářství, řeznictví, kominictví a další budou postupně přibývat. Pohybliví obyvatelé vesnice mimo jiné hodují u piva a jitrnic, tancují při muzice, hrají na hudební nástroje, prodávají zboží na tržišti, krmí drůbež, vymetají komín, orají půdu, včelaří nebo hrozí holí…

Moravská vesničkaPráce na miniaturní vesničce trvaly autorovi Miroslavu Mužíkovi téměř 11 roků. Vesnické stavby na ploše cca 120 m2 jsou vyrobeny ze smrkového dřeva, tvrzené lepenky a sololitu. Figurky mají těla dřevěná, hlavičky jsou z dlabané sádry, pomalované vodovkami či temperami a zafixovány lakem. Oblečky figurek jsou látkové. Pohyblivé pásy s figurkami pohání stěračové motorky.

Součástí expozice je, od stejného autora, také betlém, kde se nachází 470 figurek (postav a zvířat), z nichž zhruba 250 je pohyblivých. Velikostí je betlém jeden z největších v celé ČR a stále je rozšiřován. V českých betlémech neobvyklá písková barevnost krajiny, kamenité a vyprahlé okolí chýše s jesličkami jsou, jak potvrdili návštěvníci pocházející přímo z Izraele, velmi věrohodné a blízké skutečnému prostředí.

Dílo se nachází v Baron Trenck Gallery v kapucínském klášteře, na Kapucinském náměstí se neustále dotváří a rozrůstá. Vstup k Moravské vesničce je uličkou pod kostelem, která slouží stejně jako vstup ke kryptě. Vstupné je 60 korun pro dospělé a pro děti do 15 let 30 Kč, děti od 3 do 6 let mají vstup za 20 korun. Moravská vesnička je otevřená denně od 9 do 18 hodin.
Moravská vesnička na Kapucínském náměstí v Brně – model všedního života na moravské vesnici

Moravská vesnička na Kapucínském náměstí v Brně – model všedního života na moravské vesnici

Moravská vesnička vznikla původně jako hračka pro autorova syna v roce 1983 a neustále se dohotovuje. Znázorňuje život na vesnici v 19. století. V současnosti se nachází v přízemí a v prvním patře na ploše 120 m².

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika