Úvod > Aktuality > V Brně se otevírá nová expozice o historii silničních závodů
V Brne se otevírá nová expozice o historii silnicních závodu
"> V Brne se otevírá nová expozice o historii silnicních závodu "> S motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903 "> Cílem výstavy Brno na dvou kolech je predevším složit hold všem nadšeným jezdcum
Kultura

V Brně se otevírá nová expozice o historii silničních závodů

  • Vydáno1. listopadu 2014
Technické muzeum v Brně otevírá v úterý 4. listopadu dlouhodobou výstavu k historii silničních závodů v Brně. Záměrem nové výstavy je představit nejen slavnou éru motocyklů na Masarykově okruhu, ale také neméně živou současnost. Výstava potrvá celý rok, tedy až do listopadu 2015.
Moto BrnoS motocyklovým sportem a závody se Brno setkalo poprvé už v roce 1903, kdy se na silnici z Brna do Vídně jely tři distanční závody motocyklů. Nejdůležitějším bodem v historii silničních závodů v Brně byl vznik Masarykova okruhu v roce 1930.

Cílem výstavy Brno na dvou kolech je především složit hold všem nadšeným jezdcům, konstruktérům, mechanikům a ostatním, kteří stáli u zrodu brněnského okruhu a okruhového závodění vůbec. Byli to hrdinové, kteří usedali za volanty či řídítka leckdy nespolehlivých strojů a vydávali se vstříc dobrodružství doslova s větrem o závod. Jen díky jejich odvaze se zkoušely nové koncepce a mohly tak být vyvíjeny další moderní, dokonalejší a rychlejší stroje.

MotorkaZáklad výstavy tvoří exponáty ze soukromé sbírky Václava Svobody, zahraniční i české silniční závodní motocykly různých kategorií. Velmi atraktivní jsou motocykly, které byly stavěny soukromě leckdy jen v několika kusech, a přesto dosáhly velice dobrých výsledků (např. FB Ravo 125, Perti 80 etc.). Prohlédnout si můžete také dva motocykly z produkce Metalexu, které v současné době jsou k vidění už jen velmi zřídka.

Díky aktivní spolupráci s Automotodromem Brno jsou vystaveny také moderní stroje jako například FTR M210 Cardion AB 2010 brněnského jezdce Karla Abrahama. Nedílnou součástí výstavy jsou také dva infopointy a filmová projekce (záznamy ze Závodů družby národů, Velkých cen ČSSR i ze současnosti).
Automotodrom Brno

Automotodrom Brno

Slavný Masarykův okruh hostuje každoročně Mistrovství světa motocyklů. Příznivci motosportu se však na okruh nemusí dívat pouze z tribuny – trať si lze vyzkoušet na vlastní kůži při tzv. jízdách pro veřejnost.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura