Úvod > Aktuality > V Brně se bude slavit 150 let městské hromadné dopravy

V Brně se bude slavit 150 let městské hromadné dopravy

Vydáno 12. června 2019 Památky
V rámci dnů Dopravní nostalgie 2019 si připomínáme 150. výročí hromadné dopravy v Brně. Díky spolupráci dopravního podniku s Technickým muzeem v Brně můžete toto výročí o víkendu 15. a 16. června 2019 oslavit návštěvou výstavy na náměstí Svobody, trolejbusové vozovny v Husovicích nebo jízdou v historických dopravních prostředcích.
KoňkaNejen svými sbírkovými vozy, ale i výstavou letos přispěje brněnské technické muzeum k oslavám 150. výročí místní hromadné dopravy. Výstava na náměstí Svobody s expomáty Dopravního podniku shrne historii vývoje brněnské dopravy od koňky, přes parní tramvaje až k těm elektrickým. Technické muzeum v Brně vystaví motorový vůz z roku 1912 a kropicí tramvaj Grácka č. 3 ve stavu před renovací z roku 1928. Vozy budou vystaveny u morového sloupu, kde bude položena speciální kolej. Mimo těchto unikátních vozidel budou k vidění také zajímavé trojrozměrné předměty, jako např. pokladna, vydavače a označovače jízdenek i  jednotlivé historické jízdenky a také dva zastávkové stojany.

Parní tramvajDo ulic o víkendu 15. a 16. června vyjedou z TMB převážně nejstarší dochovaná vozidla vyrobená před rokem 1918, jako například věhlasná parní lokomotiva Caroline, dále vlečný tramvajový vůz z roku 1876, 1890, dvounápravový tramvajový vůz z roku 1899, motorový vůz č. 57 z roku 1913 a další. Konvoj historických vozidel vyjede v 9:30 z medlánecké vozovny. Od 10:00 do 12:00 hodin budou vozidla vystaveny na odiv příchozím. Na náměstí Svobody uvidíte lokomotivu Caroline, na Moravském náměstí koněspřežnou tramvaj, která se v Brně poprvé rozjela v srpnu 1869. Trolejbusy budou stát ve smyčce Česká v Brandlově ulici. Po poledni se historická vozidla vydají do brněnských ulic, platit v nich bude specilání jízdné.

Vozovna parní tramvajV sobotu se uskuteční také Den otevřených dveří ve vozovně Husovice. Někteří veteráni budou tedy pendlovat mezi náměstím Svobody a vozovnou. Letos vzhledem k výročí vyjedou také tramvaje, které v minulých letech zůstávaly zavřené v líšeňském depozitáři muzea. Historické jízdy jsou naplánované i na neděli, vozovna bude otevřená pouze v sobotu. V Brně budou jezdit i historické tramvaje a parní vlaky, jenž povezou cestující po výstavištní vlečce.