Úvod > Aktuality > V Brně se bude slavit 150 let městské hromadné dopravy
Památky

V Brně se bude slavit 150 let městské hromadné dopravy

  • Vydáno12. června 2019
V rámci dnů Dopravní nostalgie 2019 si připomínáme 150. výročí hromadné dopravy v Brně. Díky spolupráci dopravního podniku s Technickým muzeem v Brně můžete toto výročí o víkendu 15. a 16. června 2019 oslavit návštěvou výstavy na náměstí Svobody, trolejbusové vozovny v Husovicích nebo jízdou v historických dopravních prostředcích.
KoňkaNejen svými sbírkovými vozy, ale i výstavou letos přispěje brněnské technické muzeum k oslavám 150. výročí místní hromadné dopravy. Výstava na náměstí Svobody s expomáty Dopravního podniku shrne historii vývoje brněnské dopravy od koňky, přes parní tramvaje až k těm elektrickým. Technické muzeum v Brně vystaví motorový vůz z roku 1912 a kropicí tramvaj Grácka č. 3 ve stavu před renovací z roku 1928. Vozy budou vystaveny u morového sloupu, kde bude položena speciální kolej. Mimo těchto unikátních vozidel budou k vidění také zajímavé trojrozměrné předměty, jako např. pokladna, vydavače a označovače jízdenek i  jednotlivé historické jízdenky a také dva zastávkové stojany.

Parní tramvajDo ulic o víkendu 15. a 16. června vyjedou z TMB převážně nejstarší dochovaná vozidla vyrobená před rokem 1918, jako například věhlasná parní lokomotiva Caroline, dále vlečný tramvajový vůz z roku 1876, 1890, dvounápravový tramvajový vůz z roku 1899, motorový vůz č. 57 z roku 1913 a další. Konvoj historických vozidel vyjede v 9:30 z medlánecké vozovny. Od 10:00 do 12:00 hodin budou vozidla vystaveny na odiv příchozím. Na náměstí Svobody uvidíte lokomotivu Caroline, na Moravském náměstí koněspřežnou tramvaj, která se v Brně poprvé rozjela v srpnu 1869. Trolejbusy budou stát ve smyčce Česká v Brandlově ulici. Po poledni se historická vozidla vydají do brněnských ulic, platit v nich bude specilání jízdné.

Vozovna parní tramvajV sobotu se uskuteční také Den otevřených dveří ve vozovně Husovice. Někteří veteráni budou tedy pendlovat mezi náměstím Svobody a vozovnou. Letos vzhledem k výročí vyjedou také tramvaje, které v minulých letech zůstávaly zavřené v líšeňském depozitáři muzea. Historické jízdy jsou naplánované i na neděli, vozovna bude otevřená pouze v sobotu. V Brně budou jezdit i historické tramvaje a parní vlaky, jenž povezou cestující po výstavištní vlečce.

Další aktuality

V Lednici se o víkendu otevře zámek a zámecký skleník

Od soboty 4. února se na sezonu 2023 opět otevírá zámek Lednice a zámecký skleník. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci exotických rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď. Zámek se skleníkem bude přístupný v únoru a březnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika