Úvod > Aktuality > Oslavte netradiční Den švihlé chůze v Brně
Zážitky

Oslavte netradiční Den švihlé chůze v Brně

Máte rádi humor legendární britské komediální skupiny Monty Python? Pak byste si neměli nechat ujít potrhlé oslavy na počest Mezinárodního dne švihlé chůze, který se slaví každoročně 7. ledna. Účast v obleku s buřinkou a kufříkem je vítaná, nikoliv podmínkou! A věřte, že švihlou chůzí se opravdu zahřejete i v této zimě.
Dem švihlé chůze Přijďte po dvouleté covidové pauze pomoci rozšířit fenomén švihlé chůze než zcela vymizí! Přijďte v sobotu 7. ledna na desátý ročník Švihlého pochodu městem Brnem.

Brněnští recesisté Adam Janodra a Dan Mašek se inspirovali britským seriálem Monty Python, ve kterém jeden z herců prochází po Londýně „švihlou chůzí“ a míří na ministerstvo švihlé chůze, kde pracuje. V seriálu se tak děje 7. ledna, na který podle Monty Pythonů Den švihlé chůze připadá. Čeští recesisté jsou prvními na světě, kteří pochody organizují pravidelně právě v tento den.

Každý účastník používá buďto vlastní "silly walk", anebo se naučil originální „švihlou chůzi“ ze slavného skeče. Pochod má za účel rozšířit fenomén Monty Python mezi širokou veřejnost, ale hlavně pobavit účastníky i přihlížející a šířit „švihlé pochody“ dále do zahraničí.

Monty PythonRecesisté byli o tento nesnadný úkol požádáni před pár lety manažerkou Monty Pythonů Holly Gilliamovou a pomáhají připravovat „švihlé pochody“ také v Německu, Austrálii, Brazílii, Španělsku, USA, na Islandu a od roku 2020 i na domácí půdě Monty Pythonů, v Londýně. Kromě toho organizují workshopy pro rodiče s dětmi, na kterých je učí chodit „švihle“.
S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

V letech 1349–1411 Moravě vládli Moravští Lucemburkové, vedlejší větev panovnického rodu. V jejich čele stál Jan Jindřich (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Za vlády moravských markrabat země prožívala období nebývalého rozkvětu; pojďte se s námi projít po jejich stopách.

Eliptická lavička na Moravském náměstí v Brně

Eliptická lavička na Moravském náměstí v Brně

Eliptická lavička měřící 120 metrů, vznikla při revitalizace Moravského náměstí v roce 2022. Jedná se o novou dominantu nyní krásně řešeného prostoru, která náměstí doslova obkružuje.

Brno-střed

Brno-střed

Prozkoumejte Brno-střed a nabídku turistických atraktivit. Městská část Brno-střed je přirozeným turistickým, kulturním, vzdělanostním a obchodním centrem jihomoravské metropole. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Socha markraběte Jošta v Brně

Socha markraběte Jošta v Brně

Osmimetrovou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského najdete nově od konce října 2015 na Moravském náměstí v Brně. Jejím autorem je akademický sochař Jaroslav Róna, který na díle pracoval 2,5 roku.

Městská památková rezervace Brno

Městská památková rezervace Brno

Městská památková rezervace Brno byla vyhlášena v roce 1989. Tvoří ji kompaktní historické centrum, množství starších staveb včetně kostelů, hradu Špilberku nebo Augustiniánského kláštera. Zástavba je doplněna činžovními domy v historizujícím a secesním stylu 19. století a řadou soch, kašen a parků.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. Otevřeno 365 dní v roce, za každého počasí.

Další aktuality

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky