Úvod > Aktuality > V Brně oslaví v sobotu Den švihlé chůze

V Brně oslaví v sobotu Den švihlé chůze

Vydáno 1. ledna 2020 Zážitky
Máte rádi humor legendární britské komediální skupiny Monty Python? Pak byste si neměli nechat ujít sobotní potrhlou akci na počest Mezinárodního dne švihlé chůze, který můžete oslavit spolu s brněnskými recesisty už v sobotu 4. ledna v 14:45 u sochy spravedlnosti na Moravském náměstí.
Dem švihlé chůzeBrněnští recesisté Adam Janodra a Dan Mašek se inspirovali britským seriálem Monty Python, ve kterém jeden z herců prochází po Londýně „švihlou chůzí“ a míří na ministerstvo švihlé chůze, kde pracuje. V seriálu se tak děje 7. ledna, na který podle Monty Pythonů Den švihlé chůze připadá. Čeští recesisté jsou prvními na světě, kteří pochody organizují pravidelně právě v tento den.

Každý účastník používá buďto vlastní "silly walk", anebo se naučil originální „švihlou chůzi“ ze slavného skeče. Pochod má za účel rozšířit fenomén Monty Python mezi širokou veřejnost, ale hlavně pobavit účastníky i přihlížející a šířit „švihlé pochody“ dále do zahraničí.

Monty PythonRecesisté byli o tento nesnadný úkol požádáni před pár lety manažerkou Monty Pythonů Holly Gilliamovou a pomáhají připravovat „švihlé pochody“ také v Německu, Austrálii, Brazílii, Španělsku, USA, na Islandu a letos poprvé i v Londýně. Kromě toho organizují workshopy pro rodiče s dětmi, na kterých je učí chodit „švihle“.

Prganizátoři doufají, že přiláká více zájemců než loňský ročník, který přilíkal kolem 250 lidí. Švihlou chůzi účastníci zahájí v 15:00 na Moravském náměstí (sraz je ve 14:45) a pak se vydají k Denisovým sadům. Po pochodu mohou zájemci přijít do protiatomového krytu 10-Z pod Špilberkem, v němž bude připravené občerstvení. Připravena je také série soutěží třeba o nejlepší druh vtipné chůze nebo správný tip na počet účastníků. Akce je pořádána pod záštitou Ministerstva švihlé chůze ve Spojeném Království.
Tajný atomový kryt 10-Z v Brně s mléčným barem

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně s mléčným barem

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.

Denisovy sady - oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady - oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.