Úvod > Aktuality > V Plzni potkáte Rakousko na každém kroku
V Plzni potkáte Rakousko na každém kroku
"> "> ">
Zážitky

V Plzni potkáte Rakousko na každém kroku

  • Vydáno12. března 2015
Představujete si pod názvem Rakouské dny přehlídku alpských krojů, soutěž v jódlování a naservírované kynuté knedlíky plněné povidly? Pak vás kulturní nabídka projektu "Departures: Rakouské dny", pořádaná v rámci Evropského hlavního města kultury 2015 mile překvapí. Pod sloganem "Leute von heute", tedy "Lidé dneška", se představí současná rakouská kulturní scéna v podobě multimediální výstavy, koncertu elektronické hudby či odvázaných procházek po plzeňských zákoutích. Dojde i na gastronomii, avšak místo oblíbeného germknödlu si účastníci kuchařského workshopu sami sestaví mobilní kuchyni a uvaří jednoduché moderní jídlo.
depo-plzen.jpgFestival probíhající ve dnech 16. – 22. 3. bude zahrnovat tematické procházky, přehlídku krátkých rakouských filmů, autorské čtení, výstavy i zmíněné společné vaření. Nejreprezentativnější částí programu bude výstavní projekt "SHARE – Too Much History, MORE Future", který vznikl v roce 2014 v Sarajevu. Umělci se ptají, jak uchovávat vzpomínky a jak se vyrovnávat s minulostí, tou osobní i kolektivní. Uvidíte videa, která vypráví o minulosti, přítomnosti, výsledku historických procesů, konfrontují lidi se změnami a staví je před stále nové výzvy. Autoři pochází z Bosny-Hercegoviny, z Rakouska, ze Slovinska, Ruska a České republiky.

V galerii Evropského domu, ve které se nachází jedna z osmi Rakouských knihoven v ČR, bude 18. 3. spisovatel Alexander Peer předčítat ze svého nejnovějšího románu "Bis dass der Tod uns meidet" (Než se nám smrt vyhne). Spolu s ním se představí putovní výstava o díle jednoho z nejznámějších rakouských malířů "Gustav Klimt – Průkopník moderny". Rakousko bude v Plzni zastoupeno také z kinematografické stránky. Přehlídka rakouského krátkého filmu (17. 3. tamtéž) zahrnuje krátké filmy, které se kvalifikovaly pro předběžný výběr na Rakouskou cenu za film 2015.
 

Guerilla walks po plzeňských zákoutích pro odvážné

Plzeňské podzemíProcházka městskou džunglí s bezdrátovými sluchátky na uších je 19. a 20. března od 16 do 19 hodin určená zvědavým odvážlivcům, kteří se nebojí objevit tajemství Plzně! S rakouským enfant terrible Oliverem Hanglem předem nikdy nevíte, kam se přesně půjde a co zažijete. Doprovázet ho bude plzeňská slammerka Bio Masha jako místní průvodkyně se znalostí undergroundové kulturní scény a pohotová komentátorka plzeňských reálií. Zúčastnit se jí může až sto lidí, kteří si předem zarezervují místa na portálu Plzeňská vstupenka za 20 korun. Začíná se u vlakové zastávky na Borech Plzeň – zastávka, další trasu se předem účastníci nedovědí. Jisté je jen to, že čtvrteční večer zakončí v DEPO2015 na koncertu s živými projekcemi.
 

Audiovizuální koncert Sound:frame

RockV rámci jedinečného audiovizuálního koncertu "Sound:frame" zahrají v DEPO2015 19. 3. přední rakouští DJové se specifickým uměleckým rukopisem. Těšit se můžete na současné hvězdy žánrů elektronika a pop, indie hudba a rock vždy doplněné živými projekcemi.

Vystoupí Bernhard Fleischmann, Susita, Sixtus Preiss, e:v/a, Monique Fessl a Thomas Wagensommerer.
 

Postavte si svou kuchyni!

Se svojí mobilní kuchyní dorazí do depa také umělec Rainer Prohaska, se kterým si 21. 3. společně můžete kuchyni postavit a pak si na ní uvařit. Kuchařské vystoupení Lunch Box spojuje téma vaření s architektonickými, sociálními a performativními prvky.
 

"Pilstour Loos!"

Loos PlzeňSvětově proslulý rakouský architekt Adolf Loos zanechal v Plzni významné stopy. Kromě toho je ve městě k odkrytí ještě mnoho dalších, velkých i malých důkazů společné česko-rakouské historie. "Pilstour Loos!" zve jak české, tak i německy hovořící žáky k hravému a interaktivnímu poznání Evropského hlavního města kultury.

Na „Pilstour Loos!“ se 16. a 18. března od 9 do 10 žáci dozvědí informace o projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a zároveň si prohloubí znalost o česko-rakouských reáliích spojených s Plzní.
 

Prohlídka Plzně po rakouských stopách       

Prohlídka pro individuální zájemce se koná 16. a 18. i o víkendu 20. až 22. března. Co je v Plzni rakouské? Vydejte se po rakouských stopách a nechte se překvapit, poučit, pobavit. Prohlídka 20.3. probíhá v německém jazyce, ostatní prohlídky v jazyce českém. Sraz je u Meeting Pointu v 16 hodin, 20. – 22. března ve 14 hodin.
 
Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.