Úvod > Aktuality > Víte, že Brandýse nad Orlicí mají přírodní bludiště?
Zážitky

Víte, že Brandýse nad Orlicí mají přírodní bludiště?

  • Vydáno30. srpna 2017
Zajímavý přírodní útvar mají v Brandýse nad Orlicí. Připomíná slavné dílo Jana Amose Komenského, který v Brandýse strávil část svého života. O tomto víkendu se tu koná festival Brandýské mámení. Na letošní 16. ročník multižánrového festivalu můžete zavítat už v pátek 1. a sobotu 2. září 2017. Opět půjde o průnik kulturních „disciplín“, od výstavy přes divadlo až po koncerty.

Přírodní bludiště inspirované knihou Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce láká k návštěvě. Přijďte si zabloudit uličkami z habrů, najděte střed a poté se vraťte zpět bez toho, aniž byste znovu zabloudili. Zdá se vám to lehké? Budete překvapeni, ale není tomu tak! Půdorys habrového labyrintu tvoří zjednodušená, azimutálně pojatá kresba zemské koule, kde hlavní poledníky a rovnoběžky jsou rafinovaně přerušované a komplikují tak cestu do středu i zpět.

Brandýské mámení je tradiční akcí, která se letos bude konat již po patnácté. Jako každý rok je připraven pestrý program pro děti i dospělé. Děti se mohou těšit například na pohádku či tvořivé dílny, dospělí na vernisáž obrazů, divadelní vystoupení a koncerty.
Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.

Přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí

Přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí

Labyrint z habrů se nachází na jihovýchodním okraji města Brandýsa nad Orlicí mezi pomníkem Jana Amose Komenského a řekou Tichou Orlicí.