Úvod > Aktuality > V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Vydáno 9. července 2018 Gurmánská turistika
Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před třinácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 14. - 15. července. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
Borovany leží v jižních Čechách, přibližně v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady. Na Borůvkobraní  jste zváni o víkendu 14. a 15. července.

Slavnosti budou opět probíhat v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku a kulturnímu programu.

V zámecké zahradě se můžete těšit třeba i na borůvkové tvoření pro děti i dospělé. Nebude chybět ani kuchařské čarování Petra Stupky či workshop nového cirkusu uskupení BudeCirkus, které předvede i vzdušnou akrobacii na šálách.

Na plácku u kašny jsou naplánována vystoupení písničkářů z Čech i Moravy, kejklířů a klaunů, folklorních souborů, workshop bubnování na africké bubínky a v neděli zde bude příležitost ulovit fotku s borůvkovými „živými sochami“.
 

Borůvky ve vzduchu i na talíři

Proč se Borůvkobraní pořádá právě v Borovanech, když v okolních lesích rostou borůvky podobně jako okolo Třeboně nebo Telče? Prý proto, že borůvky a název města spojuje slovo „bor“. Dějištěm gastronomické slavnosti s pestrým doprovodným programem je areál bývalého augustiniánského kláštera, kde všechno začne v sobotu 14. července v 10:00 hodin.

Tradice je tradice, a tak na Borůvkobraní nesmí chybět například Mistrovství světa v chytání borůvek do úst (neděle v 11:30), soutěž jedlíků O krále borůvkových knedlíků (neděle 12:00) anebo soutěž kuchařů ve vaření borůvkových knedlíků (neděle 14:30).

Pro zahrádkáře jsou připraveny sazeničky zahradních borůvek a v 10:30 a 16:00 hodin také rady zahradníka Ing. Pavla Chlouby jak na jejich pěstování. V areálu kláštera vznikla již roku 2013 Borůvková zahrada s čítárnou. Je tu vysazeno všech osm odrůd zahradních neboli kanadských borůvek (Chandler, Duke, Emblue, Jersey, Bluecrop, Pink Lemonade, Berkeley, Bluejay).
 

Vše pro děti

borůvkyPotřetí bude v případě přízně počasí malé pódium v parku a jeho hlediště i okolní prostor na trávě pod stromy patřit hlavně malým návštěvníkům a rodinám s dětmi. Připraveny jsou divadelní pohádky pro malé i velké, diskotéka pro děti, klauni či koncert kapely Pískomil se vrací.

V sobotu se děti mohou těšit na kouzelníka Martina Čejku a oblíbený klaun Pupa přijede do Borovan v neděli.
 

Tipy pro cyklisty i milovníky vojenství a veteránů

borůvky lesPokud do Borovan přijedete na kole, možná vás k výletu zláká 26 km dlouhý okruh Na kole okolo Bor(ůvk)ovan s razítkovou soutěží. Mapku seženete zdarma v infocentru, jedním z razítkovacích míst je další skvělý výletní cíl: Park exotických zvířat za obcí Dvorec. V této soukromé farmě spatříte největší smečku lvů pustinných, tygrů ussurijských, vzácného Golden baby tygra a sněžného tygra.

V sobotu bude mimořádně otevřený také bunkr předválečného československého opevnění. Prohlídky vybaveného a vyzbrojeného bunkru z roku 1938 se budou konat s průvodci. Sraz na prohlídku je v ulici Ke Střelnici.

Obdivovatele veteránů určitě potěší expozice prvorepublikových automobilů na Žižkově náměstí. Kvidění bude po oba dny.
 

Co, kde a za kolik?

BorovanyA kolik vás tahle zábava bude stát? Vstupné (které platí na oba dva dny Borůvkobraní) stojí dospělé 150 Kč, děti do 15 let, studenty a seniory nad 70 let 80 Kč. Rodinná vstupenka vás vyjde na 300 Kč, děti do 6 let neplatí nic.

Příjemná zpráva je, že vstupenka platí i jako 50% sleva na přírodní koupaliště Lazna a že pokud přijedete na Borůvkobraní vlakem a u pokladny předložíte vlakovou nebo autobusovou jízdenku do Borovan, získáte snížené vstupné za 120 Kč.
Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Borovany na Českobudějovicku otevřely v červenci 2010 zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Jedinou borůvkovou zahradu v České republice můžete od května navštívit v Borovanech u Českých Budějovic. Zahrada se nachází v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku. Najdete zde sbírku 8 odrůd zahradních neboli kanadských borůvek.

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Poznejte malebné okolí Borovan s borůvkovými lesy, rybníky, vyhlídkami na Slepičí a Novohradské hory při cyklistickém výletu, který zvládnou i děti. Cestou vás čekají občerstvovací zastávky nebo návštěva místních atraktivit, kde získáte razítko a na konci výletu i borůvkovou odměnu.

Další aktuality

21.11.
2018
Podzimní Gastrofest láká na dobroty do Českých Budějovic

Podzimní Gastrofest láká na dobroty do Českých Budějovic

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
20.11.
2018
Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne 300 vzorků vína

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne 300 vzorků vína

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
8.11.
2018
Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova

Svatý Martin na bílém koni zamíří opět do Českého Krumlova

Jižní Čechy | Gurmánská turistika