Úvod > Aktuality > V Bojkovicích otevřeli nové expozice
V Bojkovicích otevřeli nové expozice
">
Kultura

V Bojkovicích otevřeli nové expozice

  • Vydáno16. června 2011
Muzeum Bojkovska otevřelo na ulici Palackého v Bojkovicích na Uherskohradišťsku nové expozice. Návštěvníci se v nich dozvědí nejen spoustu informací z nejstarších dějin města, ale i třeba z doby, kdy Bojkovice byly správním a soudním centrem, nebo kdy zde kvetlo zvěroklestičství či fungovala Bajerova sodovkárna. Témat je ale mnohem více, například hospodářství, cechy, sakrální tematika nebo lidový dům. Každý okruh mé své lákadlo i neopakovatelnou atmosféru.
V expozicích věnovaným řemeslům se může návštěvník setkat například s vybavením soukenické dílny z 18. století, s ukázkami práce kovářů a zámečníků či s cechovními postavníky. Je připomenut také význam Bojkovic jako správního a soudního centra, které disponovalo soudní pravomocí již od 15. století. Stojí za zmínku, že samotné muzeum se dnes nachází v budově bývalého soudu, a na tomto místě stála i bojkovická radnice z roku 1672. Její existenci připomíná zvon z roku 1669, který vyzváněl odsouzencům při cestě na popraviště, okovy z radniční šatlavy či makovice, která byla umístěna na radniční věži.

Novější dobu, kdy zde fungoval okresní soud, reprezentuje instalace soudní místnosti a nechybí ani připomínka významného přednosty okresního soudu, kterým byl pozdější poslanec JUDr. Bohumír Bunža. Pro milovníky lidových tradic je připravena ukázka bydlení a hospodářství na Bojkovsku s působivou instalací domovní zdi oddělující obě tyto části i kopaničářské kroje. V poslední dosud zpřístupněné expozici má návštěvník příležitost k zamyšlení a ztišení nad díly sakrálního charakteru. Působivou atmosféru zde navozují okenní vitráže, sochy a obrazy světců či přítomnost kněze – byť jen v podobě figuríny.

Rozsah stálých expozic dosud není konečný. Již nyní se připravuje rozšíření o dějiny 20. století, historickou školní třídu, dějiny spolků v Bojkovicích a přednáškovou místnost. Muzeum Bojkovska je otevřeno v úterý, čtvrtek a o víkendech. Mimo tyto dny je možné domluvit si návštěvu na telefonu 739202813.
Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

V bojkovickém muzeu si prohlédnete řemesla, soudnictví, bydlení s hospodářstvím, umění a duchovní život. Svou neopakovatelnou atmosféru má historický byt z 50. let 20. stol a stará školní třída. Nejnovější expozice je zaměřena na fenomén Moravských Kopanic a žítkovské bohyně.

Další aktuality