!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Blatné okusíte muzeum všemi smysly
V Blatné okusíte muzeum všemi smysly
"> "> "> "> "> ">
Kultura

V Blatné okusíte muzeum všemi smysly

Vydáno 9. června 2020
Dokončená stálá expozice Městského muzea Blatná s podtitulem "Muzeum všemi smysly" láká návštěvníky na procházku historií Blatné a Blatenska moderní a hravou formou. Dotýkat se, poslouchat či přičichávat je zde více než doporučeno!
muzeum blatnáAutoři interaktivní expozice v Městském muzeu Blatná ji dali přídomek „Muzeum všemi smysly“. Je tomu tak zejména z toho důvodu, že je celá koncipována s aktuálními trendy prezentace historie. Aby si ji návštěvník zažil naplno, nestačí se pouze dívat. Musí si spoustu věcí osahat, přičichnout, či poslechnout. K doplnění chuťového vjemu jsou na recepci dokonce připraveny bonbóny. Oproti jiným muzeím zde platí pravidlo „Dotýkat se povoleno“ neboli „Pokud neotevřete, nenajdete".

muzeum všemi smyslyVelmi moderní expozice je doplněna prostřednictvím webové aplikace o muzejní kvíz, který posouvá zdejší expozici na další úroveň tím, že řešitel je zábavnou formou motivován k mnohem hlubšímu přemýšlení o zdejších artefaktech, a tudíž i o zdejší historii. Při své honbě za pokladem odhalí mnohé tajné skrýše a zjistí více o minulosti města Blatné a okolí. Výsledkem je to, že si pak odnese ve své paměti mnohem více informací, než kdyby jen v tichosti přihlížel a pročítal texty na panelech a popiskách.
 

Muzeum si projdete i virtuálně

muzeum všemi smysly blatnáMěstském muzeum Blatná je již návštěvníkům otevřeno, avšak jestliže jej z jakéhokoliv důvodu nemůžete zatím navštívit, lze si jej projít i virtuálně. Webovou aplikaci naleznete na stránce app.ckvb.cz. Přes jednoduché pokyny si můžete zvolit prohlídku muzea shrnutou do 26 zastavení, doprovázenou příjemným hlasem dabéra a herce Pavla Soukupa. Každé zastavení má délku dvě až čtyři minuty, ale pokud si musíte odběhnout nebo si to chcete doposlechnout jindy, lze jej pozastavit a pokračovat s poslechem později. Obdobně se dají zastavení přeskakovat. Navíc jsou všechna zastavení doplněná o fotografie z prostředí muzea, které můžete posouvat a získat tak komplexnější dojem z historie Blatné a Blatenska.

Muzeum všemi smysly BlatnáCo můžete objevit v Muzeu všemi smysly, když nepřekročíte jeho práh? Tak třeba tajemství nově vystaveného Bezdědovického pokladu nebo důvod, proč je tak výjimečná Bible benátská. Pro vyzkoušení svých znalostí si můžete vyplnit také malý kvíz. Některé odpovědi se nyní ukrývají jen v expozici, avšak většina se týká dějin Blatné a Blatenska. I chybná odpověď vám prozradí mnohé o tomto městě a regionu, kde sídlila knížata v době železné nebo o valu u Záhrobí, o cestě pana Lva až na konec světa, o stavbách Kiliána Ignáce Dientzenhofera, o začátcích Jana Evangelisty Purkyně nebo o boji člena Maffie Antonína Kaliny za vznikající Československo. Dozvíte se o růžaři Janu Böhmovi nebo také o slavných kytarách Resonet. Pokud dvakrát vyplníte kvíz chybně, nehažte flintu do žita, protože vám systém nabídne nový odlišný kvíz a vy můžete pokračovat v této zábavě z pohodlí domova.
Městské muzeum Blatná – objevte všemi smysly historii města

Městské muzeum Blatná – objevte všemi smysly historii města

Malé městské muzeum skrývá nejen historii regionu v podobě sbírkových předmětů, ale také zážitek z objevování bohatých dějin města Blatné a regionu Blatenska. V pouhých pěti místnostech putujete krůček po krůčku zpátky do minulosti až do doby železné, kdy se zde poprvé trvale usídlil člověk.