Úvod > Aktuality > V originální Bílkově vile poznáte detailněji grafickou práci Františka Bílka
V originální Bílkově vile poznáte detailněji grafickou práci Františka Bílka
"> ">
Kultura

V originální Bílkově vile poznáte detailněji grafickou práci Františka Bílka

  • Vydáno20. listopadu 2018
Pár kroků od zastávky tramvaje Chotkovy sady, naproti Letenským sadům, stojí Bílkova vila. Atypický půdorys vily, jedné z nejoriginálnějších staveb secesního symbolismu v Evropě, má připomínat stopu kosy sklízející obilí. Od roku 1963 je Bílkova vila spravována Galerií hlavního města Prahy. Nyní se zde seznámíte s grafickou tvrobou Františka Bílka a k zajímavé výstavě se chystají také výtvarné dílny.

Vila ve stopě sekající kosy

Bílkova vilaVilu s ateliérem na Hradčanech si sochař František Bílek nechal postavit na pozemku u Mariánských hradeb podle vlastního návrhu v roce 1910. Neobvyklý vzhled stavby podtrhuje půdorys, přirovnávaný ke stopě kosy sklízející obilí. Vila má ploché zastřešení a mohutné sloupy připomínající snopy. Všudypřítomné jsou nejen prvky klasů obilného pole, ale i další detaily živé přírody.

Od roku 1963 je Bílkova vila spravována Galerií hlavního města Prahy. Ve stálé expozici umístěné ve vile jsou kromě původního vybavení interiéru prezentována Bílkova díla z jeho vrcholného tvůrčího období. V suterénu mohou badatelé navštívit Bílkovo centrum s archivními materiály týkajícími se umělcova života.


Grafická díla, dřevěné štočky a výtvarné dílny

grafické štočky bílekV současné době se ve vile seznámíte s Bílkovými grafickými díly, a to prostřednictvím výstavy nazvané Grafická dílna Františka Bílka, která ukazuje jeho grafiky a dřevěné štočky k nim. Dřevo, svůj nejoblíbenější sochařský materiál, využil Bílek v technice dřevorytu, na kterou se po roce 1905 soustředil a ve které realizoval většinu grafik. Mistrné využívání struktury dřeva, patrné z detailů štočků, zvyšovalo dramatičnost černobílých dřevorytů. Některé z grafických listů doprovázejí jednotlivá slova nebo celý text, jejichž prostřednictvím nám Bílek jak v grafice, tak v celé tvorbě sděloval svá poměrně komplikovaná obsahová poselství. Slova mají vždy podobu stylizovaného ornamentálního gotizujícího písma, které je zakomponované podél okraje tiskových desek.

František BílekExpozice představuje výběr z dřevorytových štočků a jejich grafických otisků z let 1902–1931 a jeden linoryt Básník v přírodě z roku 1906. Doplňují je unikátní dochované kovové matrice k ilustracím Březinovy sbírky básní Ruce z roku 1901, které František Bílek vydal vlastním nákladem a které jsou jedinečným příkladem provázanosti jeho celoživotní tvorby s literaturou.

K výstavě je naplánováno několik výtvarných dílen pro dospělé a seniory. Grafická dílna: linoryt II. bude probíhat už 22. 11. 2018 od 15 do 18 hodin. Avšak pozor! Dílny se vždy konají v Edukačním centru GHMP, tj. v Colloredo-Mansfeldském paláci. Grafická dílna: linoryt III. bude probíhat 6. 12. ve stejné budově a ve stejném čase, stejně tak jako Grafická dílna: linoryt IV. dne 13. 12. 2018. Vstupné stojí 20 korun, z kapacitních důvodů je nutná předchozí rezervace na telefonním čísle 721 328 021 anebo emailu pejchalovaeva@seznam.cz.
Colloredo-Mansfeldský palác v Praze

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista.

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Bílkova vila

Bílkova vila

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.