Úvod > Aktuality > V Bedřichově startuje už v pátek noční maraton na běžkách
V Bedřichově startuje už v pátek noční maraton na běžkách
"> "> "> V Bedrichove se pojede nocní maraton na bežkách "> Prihlásit se mužete i v den závodu, a to do 16 hodin na stadionu v Bedrichove "> Komu se nechce závodit, muže si trat závodu projet rekreacne o víkendu

V Bedřichově startuje už v pátek noční maraton na běžkách

Vydáno 2. ledna 2020 Zimní sporty
Třináctý ročník SkiTour odstartuje Bedřichovský Night Light Marathon v termínu 3. - 4. ledna 2020. Jedná se o první letošní závod v běhu na lyžích seriálu SkiTour. O dva týdny později je na programu Zadovská 30, poslední lednový víkend bude patřit Karlovské 50 a první únorový zase Orlickému maratonu. Největším lákadlem SkiTour bude již tradičně Jizerská 50, jejíž 53. ročník je naplánován na víkend 7. – 9. února 2019. Poté se lyžaři vypraví ještě na JeLyMan či Bieg Piastow.
Bedřichovský Night Light MaratonPoznejte Jizerky v jiném světle a vyrazte na Bedřichovský Night Light Maraton. Večerní závod, který zahajuje tradičně seriál SkiTour, startuje na bedřichovském stadionu a ukáže vám místa, kde se prohání tisícovky běžců na lyžích při slavné Jizerské 50.

Startuje se za úplné tmy na stadionu v Bedřichově, závodníci si na cestu sami svítí čelovkami a pokud přeje počasí, svítí na trasu i měsíc. Trasy závodu jsou připraveny na třech distancích, 10, 17 a 30 km, všechny na jeden okruh. Letos bude závod opět dvoudenní, aby si na své přišli i lyžaři preferující klasiku!

V pátek 3. 1. startují závody na 30 a 17,5 km volně. V sobotu 4. 1. se pojede 30, 17,5 a 10 km klasicky, připrabven je rodinný běh i Mini SkiTour pro děti. Přihlásit se můžete i v den závodu, a to v pátek od 16 hodin a v sobotu od 14:30 ve stanu registrací na stadionu v Bedřichově. Registrace bude ukončena v pátek i v sobotu v 18 hodin. Všechny závody pak startují v 19 hodin. Přihlásit se může každý, bude připraveno občerstvení, příjemné atmosféra a zajímavé ceny. Závodníky upozorňujeme, aby si na start vzali raději starší lyže, čelovku a dbali zvýšené opatrnosti!
 

Kudy se tradičně jede

Noční závod BedřichovTrať na 17,5 km vede z Bedřichova na Novou Louku se Šámalovou chatou, Kristiánov a dále po Nove cestě (Panelce) a dále na Točnu, ke kiosku Hřebínek a zpět k Nové Louce a do Bedřichova. Vedení trasy nejdelší varianty závodu je rozděleno na 2 okruhy, do dalšího kola pojedou závodníci na Nové louce, tedy v tradiční podobě závodu z minulých let: okruh z Nové louky přes Bílé buky, Hřebínek a Gregorův kříž. Komu se nechce závodit, může si trať závodu projet rekreačně o víkendu, kde bude stopa ještě stále skvěle upravena.

Na tratích leží přibližně 20 cm sněhu, ve vyšších polohách 25 cm, ze stadionu k Buku je sněhová vrstva menší a měří přibližně 10 cm. Sníh je dobře uježděný, přesto doporučujeme všem závodníkům zvolit "dvojkové" běžky, pokud mají možnost.
Hřebínek v Jizerských horách

Hřebínek v Jizerských horách

Rozcestí Hřebínek leží na křižovatce pěti cest a patří k nejznámějším odpočinkovým místům Jizerek. Občerstvení i přístřeší za špatného počasí zde zajišťuje oblíbený bufet. Z Hřebínku lze pokračovat do Ferdinandova, na Bílou kuchyni, Pod Ptačí kupy, na Novou louku či po NS Černá Nisa.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Horská stanice Knajpa

Horská stanice Knajpa

Kiosek stojí na křižovatce turistických cest na úpatí hory Jizery u rezervace Klečové louky. Německé jméno křižovatka dostala podle bývalé dřevorubecké chaty. Z vrcholových rašelinišť Na Knajpě odtékají vody do čtyř stran a dvou moří.

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Rašeliniště Na Čihadle

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Skiareál Bedřichov

Skiareál Bedřichov

Skiareál Bedřichov disponuje 8 vleky. Lyžovat můžete na 9 sjezdovkách s lehkou a střední obtížností. Noční lyžování si vyzkoušíte na sjezdovce Malinovka. A pokud chcete prozkoumat okolí, stačí přezout lyže a vyrazit na běžkařské tratě Jizerské magistrály.

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava

Horská chata Smědava je královnou mezi jizerskohorskými chatami, první zmínka o ní pochází z již roku 1814. Chata leží v nadmořské výšce 847 m u sezónně otevřené Smědavské silnice a tvoří významný turistický bod v Jizerských horách.

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Další aktuality

1.10.
2020
Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Projděte se po nejdelší hřebenové trase v Česku!

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda
22.9.
2020
Ukončení sezóny na zubačce proběhne už tento víkend

Ukončení sezóny na zubačce proběhne už tento víkend

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
10.9.
2020
Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
9.9.
2020
Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky