Úvod > Aktuality > V Bečově vystavují nejen relikviář sv. Maura, nově uvidíte i briliantový diadém Eleonory Beaufort-Spontin
V Bečově vystavují nejen relikviář sv. Maura, nově uvidíte i briliantový diadém Eleonory Beaufort-Sp
"> "> V Becove vystavují relikviár sv. Maura "> Prohlídka vrcholí vstupem do trezorové místnosti "> Kriminalisté nalezli uschovaný relikviár pod drevenou podlahou zámecké kaple
Zážitky

V Bečově vystavují nejen relikviář sv. Maura, nově uvidíte i briliantový diadém Eleonory Beaufort-Spontin

  • Vydáno7. května 2017
Přímo v interiérech zámku budou mít návštěvníci během letošní sezony možnost spatřit briliantový diadém z majetku rodu Beaufort-Spontin, který se po všech osudových zvratech vrátil zpátky na Bečov a doplnil tak kolekci místních pamětihodností – relikviář sv. Maura, hodnotnou sbírku vín a koňaků z 19. století a v neposlední řadě také architektonický cenný areál s unikátně dochovaným středověkým hradem.
Novodobá historie zapomenutého diadému začíná nalezenými konfiskačními záznamy po druhé světové válce na zámku v Křimicích. Tento zámek poblíž Plzně byl záhy pronajat Škodovým Závodům, proto byl veškerý movitý majetek z panství převezen na zestátněný zámek Kozel, kde byl diadém v padesátých letech uchováván v papírové krabici s dalšími cennými předměty ve složce tzv. „cizích státních příslušníků“. Inventární seznamy z počátku let šedesátých, které se o diamantové korunce zmiňují jako o „rozlomené čelence z bílého kovu, neznámého původu, vyložené bílými kameny, z nichž tři již chybí“, ukazují, že skutečná identita předmětu nebyla plnohodnotně známa a jeho hodnota byla hrubě podhodnocena – dlouhou dobu se mělo dokonce za to, že se jedná o divadelní atrapu.

Vysokokarátová čelenka je zhotovená ze žlutého zlata se silnou vrstvou stříbra a je osazená 540 diamanty. Šperk byl přitom dlouhá léta uchován v papírové krabici, spolu s dalšími zkonfiskovanými předměty. Historické okolnosti, za kterých diamantová korunka měnila majitele, není možné prozatím přesně zrekonstruovat a zůstávají i nadále badatelským zájmem správy SHZ Bečov.
Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.