Úvod > Aktuality > V areálu kláštera Porta Coeli pokračuje rekonstrukce, hotovo má být příští rok
Památky

V areálu kláštera Porta Coeli pokračuje rekonstrukce, hotovo má být příští rok

  • Vydáno20. října 2021
Areál kláštera cisterciaček Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova prochází dlouhodobě náročnou rekonstrukcí. Během ní se podařilo objevit například záhadnou kapli ze 13. století, ke které neexistují žádné písemné zmínky a podivný hrob z přelomu 15. a 16. století. V současné době se opravuje interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie, hotovo má být na konci příštího roku.
předklášteříRozsáhlá rekonstrukce kláštera Porta CoeliPředklášteří u Tišnova přináší řadu zajímavých nálezů. Jedním z nich je záhadná kaple ze 13. století, která byla objevena na jaře 2021 v prostoru dvorku severně od presbytáře chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o půdorys dosud neznámé kaple, o které neexistují žádné písemné prameny. Jednalo se o kapli, která bývala ve středověku přístupná z prostoru kněžiště, poté však byla zazděna. Pod jižní polovinou kaple se nacházely hlinité uloženiny, které obsahovaly keramiku ze 13 století.

rosa coeli kapleOproti tomu severní polovina byla vyplněna suťovitými zásypy. Poukazovalo by to na nějakou prostoru, která byla alespoň z části zapuštěna pod úroveň terénu. Na existenci suterénní prostory dále ukazovala větrací šachta, kterou archeologové objevili v severním závěru kaple. Zánik kaple předpokládají odborníci v době husitských válek anebo v průběhu 15. století.

Mimo to se podařilo objevit i hrob z 15. až 16. století. I když leží „uvnitř kaple“ s objektem samotným zřejmě vůbec nesouvisel. Pravděpodobně jde jen o kosterní pozůstatky nebožtíka, který byl na tomto místě pohřbený mnoho let po zrušení kaple. Pohřby v místech z jižní strany dnešního kostela byly v 15. a 16. století časté – souvisely s osídlením, které se v té době vyvíjelo v blízkosti kláštera a dostalo označení Předklášteří.
 

Interiér kostela bude zářit novotou

předklášteříKostel Nanebevzetí Panny Marie stále prochází obnovou. Venkovní část už je sice hotová, ale v interiérech je stále mnoho práce. Nyní se pracuje na hlavním oltáři. Dokončená už je výmalba a zprovoznit se podařilo také barokní umyvadlo v sakristii.

Do finále směřují i restaurátorské práce na obrazu hlavního oltáře, který by se na své místo měl vrátit koncem října. Celková obnova vnitřní části kostela má být hotová na konci roku 2022.

 

Kavárna, pivovar nebo pila… aneb co se již povedlo restaurovat a přivést k novému životu

rosa coeliV přízemí hned za vstupní branou kláštera je nově vybudovaná Klášterní kavárna, která nabízí příjemné posezení a návštěvníci zde mohou ochutnat produkty, které vyrábějí sestry cisterciačky. A pak samozřejmě pivovar Vorkloster, který vyrostl adaptací někdejší budovy konírny a nabízí vynikající pivo. Tyto provozy představují důležité prvky pro návštěvníky možností občerstvení i zakoupení klášterních produktů.

Někdejší ovčín žije čilým pracovním ruchem, kde probíhá výroba palivového dřeva z klášterních lesů. V plánu je také adaptovat prostory v budově bývalé fortny vedle zákristie na ubytování pro hosty kláštera.
Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

Klášter Porta coeli v Předklášteří u Tišnova

V Předklášteří u Tišnova leží klášter Porta coeli, kde i dnes zde žije komunita sester cisterciaček. V areálu kláštera se nachází Podhorácké muzeum, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout několik stálých expozic.

Další aktuality

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda