Úvod > Aktuality > V archeoparku Všestary se seznámíte s životem v pravěku
V archeoparku Všestary se seznámíte s životem v pravěku
">
Zážitky

V archeoparku Všestary se seznámíte s životem v pravěku

  • Vydáno13. února 2018
V archeoparku Všestary nedaleko Hradce Králové se třetí únorový víkend chystá zajímavý program s názvem Cesty pravěkých lidí, který vás zavede přímo do pravěku!
PravěkArcheopark pravěku Všestary a Katedra archeologie FF UHK srdečně zvou všechny zájemce o život v pravěku na víkendové Dny živé archeologie, tentokrát s podtitulem Cesty pravěkých lidí. Program nabízí odpovědi na zásadní otázky o našem původu – proč jsme na zdánlivém konci dlouhé vývojové etapy právě my a kdo byli naši předci. Nahlédnete do poutavé expozice, kde jsou obrazy s jednotlivými typy člověka, hrob neandrtálce nebo „pravěké noviny“, které zábavnou formou seznamují s našimi předky. Většina exponátů je interaktivních a sahat na ně je dovoleno. Jedním z nejzajímavějších exponátů jsou určitě odlitky stop australopitéků a odlišné lebky různých vývojových druhů.
 
NeandrtálecV rámci oblíbených Dnů živé archeologie se navíc děti i dospělí mohou dozvědět více o výrobě kamenných nástrojů, které byly nedílnou součástí každodenního života v pravěku. Tak například si vyrobíte vlastní pazourek, zkusíte si vykřesat oheň nebo vrhnout oštěpem. Nebude chybět ani předení nití a možnost výroby pravěké textilie. Zároveň proběhnou i ukázky čištění kůží pazourkovitými nástroji.
 
Interaktivní program se v archeoparku Všestary koná v sobotu a neděli 17. a 18. února 2018 od 9 do 17 hodin. Předchozí rezervace není nutná.
Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy.

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.