Úvod > Aktuality > V anketě Rozhledna roku zvítězila nadhledna Háječek u obce Svébohov
nadhledna Háječek
Příroda

V anketě Rozhledna roku zvítězila nadhledna Háječek u obce Svébohov

  • Vydáno14. února 2023
Klub přátel rozhleden vyhlašuje každoročně anketu Rozhledna roku. V letošním ročníku zvítězila mezi novinkami ze světa rozhleden nadhledna Háječek u Svébohova, nedaleko Zábřehu na Moravě. Druhé místo patří rozhledně Korunka nad obcí Černolice a třetí příčku obsadila Pivovarská rozhledna Bernard v Humpolci.
háječekOd 1. ledna do 12. února 2023 probíhala anketa Rozhledna roku 2022, kterou vyhlašuje Klub přátel rozhleden. Jedná se o novinky ze světa rozhleden, které sbírají hlasy veřejnosti. Letos vyhrála nadhledna Háječek u Svébohova. Naskýtá se odtud nádherný výhled na oblast Hrubého a Nízkého Jeseníku, Česko-moravského pomezí, Zábřežské vrchoviny nebo údolí řeky Moravy. Nadhledna je v provozu celoročně a není volně přístupná. Turniketový systém zajišťuje pohodlný a bezpečný vstup.

rozhledna korunkaNa druhé stříbrné příčce ankety je brdská rozhledna Korunka nad obcí Černolice. Stavba 30 metrů vysoké rozhledny tvaru rotačního hyperboloidu stojí na kopci Červená hlína. Sestává se ze dvou nakloněných mimoběžných křižujících se rotačních hyperboloidů, kterými prochází svislé vřetenové schodiště. Z vyhlídkového ochozu jsou krásně vidět Brdy, Berounsko, vysílač Cukrák, Praha, Černošice, meandr řeky Berounky, Říp, Šumava i Krkonoše. Své jméno dostala rozhledna podle místních obyvatel, kterým vrchní díl stavby připomíná korunu.

Pivovarská rozhledna BernardTřetí místo vybojovala Pivovarská rozhledna BernardHumpolci, která se stala součástí nového návštěvnického centra pivovaru Bernard. Když zdoláte všech 189 schodů, naskytne se vám rozhled na Humpolec – na pivovar, Horní náměstí s kostelem sv. Mikuláše, zříceninu hradu Orlík, dálniční most na Vystrkově, vzdušnou čarou osm kilometrů vzdálený hrad Lipnice, vrch Melechov, Havlův kopec, Trucbába, Jiřice a mnoho dalšího.

Rozhlednou na čtvrtém místě je rozhledna v zámeckém parku v Uherčicích a za ní se pak umístila nově obnovená Langova rozhledna na Onom světě.
Rozhledna v zámeckém parku v Uherčicích

Rozhledna v zámeckém parku v Uherčicích

Kamenná rozhledna byla postavena v roce 1801 v zámeckém parku. Jedná se o nejstarší takovou stavbu na Moravě a druhou v Česku. Dnes zřícenina bývala 10 metrů vysokou rozhlednou s umělou hradní zříceninu. Nově zrekonstruovanou památku je možné si prohlédnout během otevírací doby zámku.

Langova rozhledna na Onen Svět – zažijte romantickou večeři na rozhledně

Langova rozhledna na Onen Svět – zažijte romantickou večeři na rozhledně

Chcete z České republiky vidět Alpy? Langova rozhledna v Lašovicích je to pravé místo. Dopřát si tu můžete i jedinečnou romantickou večeři na rozhledně. Jste snoubenci se smyslem pro přírodu a romantiku? Co takhle svatba na rozhledně? Dívejte se společně dál už při novomanželském slibu...

Nadhledna na vrchu Háječek – rozhledna Svébohov

Nadhledna na vrchu Háječek – rozhledna Svébohov

Nadhledna Háječek u obce Svébohov je vysoká 30 metrů a z ochozu ve výšce 26,9 m nad zemí je krásný rozhled na hřbety a vrcholy Hrubého a Nízkého Jeseníku, Orlické hory a Drahanskou i Zábřežskou vrchovinu.

Rozhledna pivovaru Bernard v Humpolci

Rozhledna pivovaru Bernard v Humpolci

Rozhledna je součástí nového návštěvnického centra.

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech

Rozhledna Korunka na kopci Červená hlína v Brdech

Stavba 30 metrů vysoké rozhledny tvaru rotačního hyperboloidu s nakloněnou osou, která působí padajícím dojmem, začala v roce 2019 a byla dokončena v květnu 2022. K vrcholu, odkud se otevírá krásný výhled, vede 118 schodů.

Další aktuality

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
Příroda

20 tipů na místa, kde to voní medvědím česnekem

Také milujete tu nezaměnitelnou vůni česneku, která se na jaře line lužními lesy? Nejčastěji jej najdete právě ve vlhčích, spíše stinných místech kolem potoků a na úpatích svahů, kde vytváří typické a někdy velmi bohaté porosty. Trhat jej rozhodně nedoporučujeme (nakoupíte jej na farmářských trzích a sazenice v zahradnictvích). Navíc vedle medvědího česneku často roste i prudce jedovatá konvalinka, která vypadá úplně stejně. Pokud byste si přeci jen chtěli bylinku natrhat, počínejte si ohleduplně a sbírejte jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách. A kam se za česnekem vydat? To vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Příroda

15 tipů, kam se vypravit za kvetoucím šafránem

Skvělým tipem na jarní procházku, jsou výpravy při kterých se můžete pokochat jedinečnými pohledy na právě kvetoucí kvítka šafránu. Letošní pozdní sněhová nadílka čas jejich rozkvětu na horách pořádně přibrzdila, ale zpoždění se již podařilo dohnat a šafrány jsou na mnoha místech již v květu. Naplánujte si jarní procházku za kvetoucími šafrány!
Příroda

Připomeňte si Světový den vody

Dnes je Světový den vody, který se každoročně slaví 22. března již od roku 1992 na základě vyhlášení OSN. Důležitost vody a vodních zdrojů si můžete připomenout díky naším tipům na zajímavé památky architektury s vodou a jejím využíváním spojené či krásná jezera, řeky a říčky, které tvoří neopakovatelný ráz naší krajiny. Ke Světovému dni se také koná několik akcí.
Příroda

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?
Příroda

I lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

Svět slaví vždy 21. března Mezinárodní den lesů. Oslavte ho také vy pěknou procházkou. Kromě dobrého pocitu z probouzející se přírody také uděláte něco pro své zdraví – celá řada vědeckých studií ukazuje silnou vazbu mezi dostatečným přístupem do přírody a dobrými výsledky ve zdravotních testech. Místa s divokou přírodou přitom nemusíme hledat nějak zvlášť daleko. Kousek divočiny najdete všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet, a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Přehled takových míst, kde načerpat duševní i fyzické zdraví z přírody najdete dnes v našich tipech.
Příroda

Jaro je tady! 50 tipů, kam na procházky

Jaro je tady a láká k jarním procházkám. Přivítejte jarní sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně s kamarády či rodinou vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro krásné jarní dny.
Příroda

20 tipů, kde se potěšit krásou jarních vodopádů

Jaro je k návštěvě vodopádů snad nejpříznivějším obdobím. Líbezné scenérie najdete i tam, kde je v pozdějším období sucho anebo minimum vody. Nechejte se zlákat k virtuálnímu výletu za krásou padajících vod... Možná budete překvapeni, kolik jich u nás máme!
Příroda