Úvod > Aktuality > V Adršpachu se otevřou obnovené turistické stezky
V Adršpachu se otevřou obnovené turistické stezky
">
Příroda

V Adršpachu se otevřou obnovené turistické stezky

  • Vydáno26. června 2016
Státní podnik Lesy České republiky zpřístupní dvě turistické trasy v národní přírodní rezervaci Adršpach. Okruh kolem zříceniny hradu Adršpach je už dokončen, do 30. června se otevře i turistický výstup na vrchol Čáp s rozhlednou. Kolem hradu Adršpach se projdete po nových nebo obnovených modřínových a bukových chodnících, vyhlídky jsou opatřené kovovým zábradlím.
Chodník kolem Adršpachu zpřístupní Lesy ČR v pondělí 27. června. V 10.00 hodin proběhne slavnostní otevření Turistického chodníku u zříceniny hradu Adršpach, sraz účastníků je u rozcestí Pod Starozámeckým vrchem. V době od 10.30 do 12.00 pak proběhne vlastní prohlídka obnoveného turistického chodníku s programem pro děti základní a mateřské školy.
 

Kolem hradu Adršpach

AdršpachTuristický chodník v NPR Adršpašsko–teplické skály usnadňuje přístup na vyhlídku po žlutě značené turistické trase. Nově byla, pro větší bezpečnost turistů, vybudována schodiště na vybraných lokalitách a nejexponovanějších místech trasy. Nový turistický chodník vede v nádherné lokalitě, mimo nejvíce vytížená místa a přece v centru Adršpašsko-teplických skal. Okruh měří zhruba 1,3 kilometru a zvládnou ho i rodiny s dětmi.
 

Na rozhlednu Čáp

AdršpachK rozhledně Čáp v jižní části Adršpašsko-teplických skal bude obnovena cesta po zelené turistické značce. Z důvodu nepřiměřeného zatížení terénu tu právě v těchto dnech dochází k výstavbě dřevěných schodišť z modřínového a dubového řeziva s madly pro zajištění bezpečnosti. Schodiště se nachází ve velmi špatně přístupném místě mezi pískovcovými balvany a vzrostlými stromy. V přední části trasy je proto nutné citlivé ručním zarovnání původních pískovcových schodů a obrub, aby nebyl narušen přirozený ráz oblasti Adršpašsko-teplických skal.
Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Rozhledna Čáp v Adršpaško-Teplických skalách

Na vrchu Čáp se nedaleko Teplic nad Metují v nadmořské výšce 786 m n.m. nachází stejnojmenná rozhledna, která poskytuje nádherné výhledy nejen na okolní skalní města, ale také Krkonoše nebo Orlické hory.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.