Úvod > Aktuality > Úzkokolejka, čerti nebo advent v klášteře: dvanáctkrát advent na Plzeňsku

Úzkokolejka, čerti nebo advent v klášteře: dvanáctkrát advent na Plzeňsku

Vydáno 2. prosince 2019 Zážitky
Kouzelnou atmosféru blížících se Vánoc si vychutnáte nejenom při adventních prohlídkách Plzně, ale i v řadě míst v okolí. Poradíme vám kam a kdy se vypravit s dětmi, pozveme vás na zimní filmové prohlídky do kláštera Chotěšov, zajedeme se podívat na živý betlém a také do jednoho spícího zámku.
Tři mušketýři, Borgiové, Královská aféra nebo Dobrodružství kriminalistiky - to je jen krátký výčet z mnoha filmů, seriálů a videoklipů, pro které si jejich tvůrci vybrali jako natáčecí místo impozantní barokní klášter v Chotěšově. Dlouho byl nepřístupný, v posledních letech se sem ale můžete podívat v hlavní sezoně a pak samozřejmě při akcích. Prosinec není výjimkou: letošní adventní koncert se v klášterním kostele uskuteční v neděli 8. prosince od 15 hodin, zpívat a hrát budou Roháči z Lokte. Následující sobotu 14. prosince můžete přijet na adventní prohlídku spojenou s promítáním a vyprávěním o filmech, které v klášteře vznikly. Vstupné je dobrovolné a teple se oblečte – klášter se nevytápí a po chvilce se do vás zakousne pořádná zima.
 

Zážitky pro pokročilé

Adventní čas láká k návštěvě zámku Zbiroh: až do 29. prosince můžete spojit prohlídky zámku a gotické kaple s adventní večeří. Čeká na vás nádherný betlém, zámecký vánoční strom a také vánoční atmosféra zámecké krčmy.

Pro zvídavé návštěvníky, kteří rádi poznávají příběhy skryté v pozadí, připravili speciální prohlídky na zámku Kozel. Hlavní roli při nich nebude hrát adventní výzdoba, ale odborná témata: práce restaurátorů, péče o zámek a jeho vybavení dříve a nyní, badatelská práce a plány pro další roky. Prohlídky budou probíhat v neděli 15. prosince ve 12, 13, 14 a 15 hodin a kvůli omezené kapacitě je vhodná rezervace předem. Ve stejný den se chystá adventní koncert dívčí kapely Vesna, v pátek 20. prosince pak zámeckou jízdárnu rozezní Rybova Česká mše vánoční.
 

S dětmi na hrad, malou železnici a živý betlém

Setkání s Mikulášem a andělem, peklo a čertovské radovánky: to je obvyklá náplň mikulášských akcí. Na Mikulášské Radyni v neděli 8. prosince si navíc vychutnáte prohlídku hradu, tvořivé dílny a teplý čaj zdarma. Setkání se svatým Mikulášem a andělem, kteří budou mít pro děti připravený balíček dobrot, se odehraje v hradním areálu ve 14 a 15.30. O týden později začne v Centru služeb pro turisty pod hradem Radyní výstava ke 100. výročí od převzetí hradu městem Starý Plzenec; unikátní historické fotografie tu budou k vidění až do konce ledna 2020.

Oblíbenou atrakcí pro rodiny s dětmi je také úzkorozchodná železnička ve Starém Plzenci; v provozu bude během vánočních svátků od Štědrého dne do 26. prosince, na Silvestra a na Nový rok vždy od 12 hodin. Na Štědrý den můžete u kostela sv. Jana Křtitele na Masarykově náměstí ve Starém Plzenci vidět od 14 hodin živý betlém, představení o narození Ježíška v podání místních dětí i dospělých.
 

Tři adventní tipy pro rodiny s dětmi

V prosinci s dětmi často stačí jen vyjít do svátečně nazdobených ulic a zábava si vás najde sama, ale co jí trochu vyrazit naproti? Tentokrát pro vás máme tři tipy přímo z Plzně.
Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 - 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Klášter Chotěšov - jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter Chotěšov - jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, Sdružení dobrovolných hasičů Plzeňského kraje.

Klášter Kladruby - sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby - sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Město Nepomuk - rodiště sv. Jana Nepomuckého

Město Nepomuk - rodiště sv. Jana Nepomuckého

Rodištěm sv. Jana Nepomuckého je město s příznačným názvem Nepomuk na západě ČR. Díky řadě historických památek patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Zámek Kozel - vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel - vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Zámek Manětín - historie rodu Lažanských

Zámek Manětín - historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.

Další aktuality

3.6.
2020
10 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi na Plzeňsku

10 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi na Plzeňsku

Plzeňsko a Český les | Zážitky
2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňsko

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňsko

Plzeňsko a Český les | Zážitky
30.5.
2020
Plzeňský Prazdroj se znovu otevřel turistům

Plzeňský Prazdroj se znovu otevřel turistům

Plzeňsko a Český les | Zážitky