Úvod > Aktuality > Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách
Památky

Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách

  • Vydáno27. prosince 2019
Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky ve středních Čechách, které mají dveře otevřené po celý rok a navíc bez předchozí rezervace.

Pražský hrad – klenot hlavního města

Pražský hradObjekty největšího hradního komplexu na světě, Pražského hradu, nebývají v zimě nikdy uzavřeny. Navštívit můžete třeba Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Obrazárnu Pražského hradu nebo Katedrálu sv. Víta. Do 31. března 2019 je areál hradu přístupný od 6:00 do 22:00 hodin, návštěvnické objekty od 9:00 do 16:00 hodin.

Expozice Svatovítský poklad a Velká jižní věž katedrály a výstavní objekty: Jízdárna Pražského hradu, Císařská konírna a Tereziánské křídlo (spojnice mezi Ludvíkovým křídlem Starého paláce a Ústavem šlechtičen) jsou otevřeny od 10:00 do 18:00 hodin. Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá v 12:00 na 1. nádvoří. Střídání na stanovištích každou celou hodinu od 07:00 do 18:00 hodin.
 

Hrad Karlštejn láká na víkendové prohlídky

Hrad KarlštejnMajestátní hrad Karlštejn nechal vystavit císař Karel IV. jako důstojné sídlo k uložení českých korunovačních klenotů, sbírek svatých relikvií a přijímání vzácných hostů. V zimě zde můžete navštívit první prohlídkový okruh. Od 18. do 22. 12. 2019 je otevřeno vždy o víkendech.

Otevřeno je zde od 26. 12. 2019 do 12. 1. 2020 denně, a to kromě pondělí od 10:00 do 15:00 hodin.
 

Za magistrem Kellym na Křivoklát

Hrad KřivoklátHrad Křivoklát patří k reprezentačním sídlům českých králů a obsahuje řadu cenných, pozdně gotických prostor, k nejvýznamnějším patří kaple s malovaným oltářem. Zajímavá je také knihovna obsahující více než 52 tisíc svazků, mučírna s nástroji tortury a vězení, kde dva roky pobýval slavný alchymista Rudolfa II. Edward Kelley.

Hrad je otevřen od 27. do 31. 12. denně kromě pondělí 10:00 až 15:00 hodin. Od 1. 1. do 29. 3. 2020 bude hrad přes týden uzavřen, avšak během víkendů své brány otevře, a to vždy od 12:00 do 15:00 hodin. Zimní víkendová otevírací doba bude trvat až do 29. 3. 2020.
 

Atmosféru první republiky pocítíte v Mníšku

Zámek MníšekKlasicistní zámek Mníšek pod Brdy byl sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. A právě atmosféru této doby můžete na zámku zažít. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi a soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů.

Zámek je otevřen i poslední den v roce (a také v tom úplně prvním dni). Na Silvestra 31. 12. 2019 a na Nový rok 1. 1. 2020 se konají Pohádkové silvestrovské prohlídky pro děti v 10:30. Prohlídky prvorepublikových interiérů pro dospělé (a starší děti) proběhnou od 10:00 do 11:15 hodin. Na prohlídky je nutná rezervace na emailu mnisek@npu.cz či telefonu 778 716 538.
 

Novodobý hrad v Červeném Újezdě

Červený újezdNovostavba hradu postavená ve stylu rytířské tvrze Červený Újezd láká k prohlídce interiérů, které skrývají rozsáhlé muzeum českého venkova s více než 400 exponáty z každodenního života na vsi minulého i předminulého století. Můžete si tu z blízka prohlédnout větrný mlýn, zvonici, špejchar, vinný sklípek, salaš, milíř či starý dřevařský katr. Zajímavé jsou obytné světničky z různých krajů (Podkrkonoší, Chodsko, Litomyšlsko, Morava, Slovensko, Chebsko) vybavené malovaným nábytkem a selskými kroji. Skanzen je otevřený celoročně od pátku do neděle od 9 do 16 hodin.

O Vánocích je otevřeno pouze 27. až 30. prosince 2019. Od 31. prosince – 2. ledna 2020 bude celý areál uzavřen.
 

Za historií i vínem do Mělníka

Zámek, dominanta města Mělníka, je ověnčen bohatou historií a ve známost vešel především svými rozsáhlými vinnými sklepy, které nabízejí možnost exkurze s degustací. Na prohlídce interiérů vás jistě upoutá Velký sál s jedinečnou sbírkou map všech evropských měst 17. století, Velká jídelna svatého Václava zdobená zlatem nebo ložnice automobilového závodníka Jiřího Kristiána. Mělnický zámek a vinné sklepy jsou otevřeny celoročně, v zimním období od 9:30 do 16:30 hodin

Zimní prohlídky se konají do 30. 3. 2020. Přístupné jsou zájemcům denně (poslední prohlídka v 16:00 hod.), trvají přibližně 40 minut a probíhají buď s českým průvodcem v každou celou hodinu (minimální počet 5 osob) nebo individuálně. Při individuální prohlídce je možnost zakoupit tištěného průvodce v několika jazykových mutacích. Do je možné přijít od 25. prosince do 1. ledna 2020 v čase od 9 do 17 hodin (poslední prohlídka v 16 hodin).
 

Ochutnejte luxus zámku Liblice

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla. Zámek dnes nabízí ubytovací služby, francouzská zahrada, anglický park, obora jsou však přístupné všem zájemcům denně do 22 hodin.

Pravidelné prohlídky zámeckých interiérů s výkladem probíhají celoročně každou neděli vždy ve 12 a 15 hodin, sraz je u recepce.
 

Za bohatstvím Kutné Hory do Vlašského Dvora

Kutná HoraKutné hoře zve na návštěvu Vlašský Dvůr, původně královská mincovna a sídlo panovníků. Do Vlašského Dvora můžete zavítat od listopadu do února denně od 10 do 16 hodin, v březnu pak od 10 do 17 hodin. Otevřeno je denně mimo Nového roku.Určitě se zastavte také v Muzeu čokolády Lidka! Věděli jste, že v Kutné hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky! A celoročně zve dál turisty a poutníky proslavená kostnice v Sedlci anebo chrám sv. Barbory ve středu města.
 

Proč se říká taxíkům TAXI zjistíte na Loučni

LoučeňBarokní zámek Loučeň je spojený se šlechtickým rodem Thurn-Taxisů, který proslul organizováním poštovní a osobní přepravy. Zámek ve své historii navštívila řada vzácných návštěvníků – rakouský císař František I., americký spisovatel Mark Twain nebo český národní skladatel Bedřich Smetana. Vydejte se na zámek i vy a poznejte, proč se říká taxíkům TAXI a jak vznikla nejtěžší překážka Velké pardubické.

zámek LoučeňOd listopadu do března je zámek otevřen o víkendech, státních svátcích, prázdninách a Vánocích od 10 do 17 hodin. Od 26. 11. 2019 do 12. 1. 2020 je možné přijít prohlídku Příběh vánočního stromečku. V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách jsou prohlídky denně od 11:00 – 17:00 každou hodinu – doporučujeme rezervaci, ve všedních dnech je prohlídka ve 14:00,16:00 a v 17:00 hod – rezervace předem je však nutná.

Na Loučni je otveřeno denně do 12. ledna 2020 od 11:00 – 16:00 každou hodinu (doporučujeme rezervaci) a mimořádně 28. 12. se od 17:00 hodin konají večerní prohlídka. Na ní je však rezervace potřeba.
 

Zimní prohlídky zámku Radim

Zámek RadimV roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek Radim, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek v okrese Kolín je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní prohlídkové okruhy, a to od října až do dubna, vždy o víkendech a svátcích od 11:00, 13:00 a 15:00 hod.

První písemná zmínka pochází z roku 1320 a uvádí zemanské sídlo Bedřicha z Radimi. Na zámku se vystřídalo mnoho majitelů, nejdéle jej vlastnil knížecí rod Lichtenštejnů. Od roku 1948 do roku 1990 vlastnil zámek stát, pak byl vrácen v restituci potomkům Jaroslava Bukovského. V roce 2005 byl zámek prodán novému majiteli. V posledních letech prošel zámek celkovou rekonstrukcí, interiéry jsou vybaveny renesančním nábytkem. V několika místnostech zůstaly zachovány původní malované záklopové stropy z let 1607-10.
Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Zimní prohlídky zámku Mělník

1.12.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Mělník

Dominantou Mělníka je zámek a od zámku je nádherný pohled na soutok Labe a Vltavy, posvátnou horu Říp i vinice svaté Ludmily.

Zimní prohlídky na zámku Radim

4.11.
31.3.
Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín, nechybí ani prohlídky sklepů včetně degustace. Navštivte naší zámeckou cukrárnu a restauraci s dechberoucím výhledem.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Zámek Loučeň je otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Další aktuality

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Svatá Barbora, jejíž památku slaví římskokatolická církev 4. prosince, je mimo jiné patronkou dělostřelců či horníků. Svátek svaté Barbory slavili již naši předci, dnešní generace zná více než příběh sv. Barbory tradiční zvyk trhání barborek – větviček ze stromů, např. třešní. Dívce, které do 24. prosince větvička vykvetla, bylo souzeno, že se do roka vdá. Svaté Barboře je zasvěceno několik kostelů, z nichž nejznámější je kutnohorský chrám svaté Barbory.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Kam na výlet v okolí Prahy v zimě? Trojice tipů na netradiční zimní procházku!

Zimní počasí, sníh a mráz určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.
Středočeský kraj | Letní sporty

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 17. listopadu a během celého prosince 2023 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
Středočeský kraj | Památky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

První adventní neděle 3. prosince 2023 bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené v 11:00 a ve 14:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura

Zažijte pravý zámecký advent na zámku Kačina!

Během adventních víkendu na Kačině 3. a 2., 9. až 10. a 16. až 17. prosince 2023 se budou konat tradiční prohlídky vyzdobeným zámkem, projít se můžete i zámeckým parkem a připravena je také adventní hra pro děti i dospělé. Během druhé adventní neděle jste zváni na zámecký jarmark, třetí adventní víkend vám ukáže tajemství skleníku a těšit se můžete i na ježíškovu poštu a výstavu betlémů.
Středočeský kraj | Památky

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kutná hora patří k perlám našich historických měst, které jsou pro svou jedinečnost zařazeny na seznam UNESCO. Kutnohorské pamětihodnosti lze obdivovat po celý rok, řada z nich je totiž otevřená jak v létě, tak i v zimním období. Poznejte zdejší architektonické skvosty z různých historických období, jako je chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, slavná kostnice, Muzeum stříbra anebo Vlašský dvůr. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na vás doslova dýchne dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí. Během posledních let se do města vrací tradice vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města. Výlet do Kutné Hory si tak lze zpestřit procházkou po vinařské stezce.
Středočeský kraj | Památky