Úvod > Aktuality > Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách
Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách
"> "> ">
Památky

Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách

  • Vydáno27. prosince 2019
Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky ve středních Čechách, které mají dveře otevřené po celý rok a navíc bez předchozí rezervace.

Pražský hrad – klenot hlavního města

Pražský hradObjekty největšího hradního komplexu na světě, Pražského hradu, nebývají v zimě nikdy uzavřeny. Navštívit můžete třeba Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Obrazárnu Pražského hradu nebo Katedrálu sv. Víta. Do 31. března 2019 je areál hradu přístupný od 6:00 do 22:00 hodin, návštěvnické objekty od 9:00 do 16:00 hodin.

Expozice Svatovítský poklad a Velká jižní věž katedrály a výstavní objekty: Jízdárna Pražského hradu, Císařská konírna a Tereziánské křídlo (spojnice mezi Ludvíkovým křídlem Starého paláce a Ústavem šlechtičen) jsou otevřeny od 10:00 do 18:00 hodin. Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou standarty probíhá v 12:00 na 1. nádvoří. Střídání na stanovištích každou celou hodinu od 07:00 do 18:00 hodin.
 

Hrad Karlštejn láká na víkendové prohlídky

Hrad KarlštejnMajestátní hrad Karlštejn nechal vystavit císař Karel IV. jako důstojné sídlo k uložení českých korunovačních klenotů, sbírek svatých relikvií a přijímání vzácných hostů. V zimě zde můžete navštívit první prohlídkový okruh. Od 18. do 22. 12. 2019 je otevřeno vždy o víkendech.

Otevřeno je zde od 26. 12. 2019 do 12. 1. 2020 denně, a to kromě pondělí od 10:00 do 15:00 hodin.
 

Za magistrem Kellym na Křivoklát

Hrad KřivoklátHrad Křivoklát patří k reprezentačním sídlům českých králů a obsahuje řadu cenných, pozdně gotických prostor, k nejvýznamnějším patří kaple s malovaným oltářem. Zajímavá je také knihovna obsahující více než 52 tisíc svazků, mučírna s nástroji tortury a vězení, kde dva roky pobýval slavný alchymista Rudolfa II. Edward Kelley.

Hrad je otevřen od 27. do 31. 12. denně kromě pondělí 10:00 až 15:00 hodin. Od 1. 1. do 29. 3. 2020 bude hrad přes týden uzavřen, avšak během víkendů své brány otevře, a to vždy od 12:00 do 15:00 hodin. Zimní víkendová otevírací doba bude trvat až do 29. 3. 2020.
 

Atmosféru první republiky pocítíte v Mníšku

Zámek MníšekKlasicistní zámek Mníšek pod Brdy byl sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. A právě atmosféru této doby můžete na zámku zažít. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi a soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů.

Zámek je otevřen i poslední den v roce (a také v tom úplně prvním dni). Na Silvestra 31. 12. 2019 a na Nový rok 1. 1. 2020 se konají Pohádkové silvestrovské prohlídky pro děti v 10:30. Prohlídky prvorepublikových interiérů pro dospělé (a starší děti) proběhnou od 10:00 do 11:15 hodin. Na prohlídky je nutná rezervace na emailu mnisek@npu.cz či telefonu 778 716 538.
 

Novodobý hrad v Červeném Újezdě

Červený újezdNovostavba hradu postavená ve stylu rytířské tvrze Červený Újezd láká k prohlídce interiérů, které skrývají rozsáhlé muzeum českého venkova s více než 400 exponáty z každodenního života na vsi minulého i předminulého století. Můžete si tu z blízka prohlédnout větrný mlýn, zvonici, špejchar, vinný sklípek, salaš, milíř či starý dřevařský katr. Zajímavé jsou obytné světničky z různých krajů (Podkrkonoší, Chodsko, Litomyšlsko, Morava, Slovensko, Chebsko) vybavené malovaným nábytkem a selskými kroji. Skanzen je otevřený celoročně od pátku do neděle od 9 do 16 hodin.

O Vánocích je otevřeno pouze 27. až 30. prosince 2019. Od 31. prosince – 2. ledna 2020 bude celý areál uzavřen.
 

Za historií i vínem do Mělníka

Zámek, dominanta města Mělníka, je ověnčen bohatou historií a ve známost vešel především svými rozsáhlými vinnými sklepy, které nabízejí možnost exkurze s degustací. Na prohlídce interiérů vás jistě upoutá Velký sál s jedinečnou sbírkou map všech evropských měst 17. století, Velká jídelna svatého Václava zdobená zlatem nebo ložnice automobilového závodníka Jiřího Kristiána. Mělnický zámek a vinné sklepy jsou otevřeny celoročně, v zimním období od 9:30 do 16:30 hodin

Zimní prohlídky se konají do 30. 3. 2020. Přístupné jsou zájemcům denně (poslední prohlídka v 16:00 hod.), trvají přibližně 40 minut a probíhají buď s českým průvodcem v každou celou hodinu (minimální počet 5 osob) nebo individuálně. Při individuální prohlídce je možnost zakoupit tištěného průvodce v několika jazykových mutacích. Do je možné přijít od 25. prosince do 1. ledna 2020 v čase od 9 do 17 hodin (poslední prohlídka v 16 hodin).
 

Ochutnejte luxus zámku Liblice

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla. Zámek dnes nabízí ubytovací služby, francouzská zahrada, anglický park, obora jsou však přístupné všem zájemcům denně do 22 hodin.

Pravidelné prohlídky zámeckých interiérů s výkladem probíhají celoročně každou neděli vždy ve 12 a 15 hodin, sraz je u recepce.
 

Za bohatstvím Kutné Hory do Vlašského Dvora

Kutná HoraV Kutné hoře zve na návštěvu Vlašský Dvůr, původně královská mincovna a sídlo panovníků. V autentickém prostředí sklepních prostor se nachází muzeum Odhalení tajemné tváře Kutné Hory, které za doprovodu zvukové kulisy představuje skutečné zločiny a neřesti v dobách stříbrné horečky, nástroje na mučení a trestání, obrazy husitských bojů a havířských nepokojů.

Do Vlašského Dvora můžete zavítat od listopadu do února denně od 10 do 16 hodin, v březnu pak od 10 do 17 hodin. Otevřeno je denně mimo Nového roku 1. 1. 2020.
 

Proč se říká taxíkům TAXI zjistíte na Loučni

LoučeňBarokní zámek Loučeň je spojený se šlechtickým rodem Thurn-Taxisů, který proslul organizováním poštovní a osobní přepravy. Zámek ve své historii navštívila řada vzácných návštěvníků – rakouský císař František I., americký spisovatel Mark Twain nebo český národní skladatel Bedřich Smetana. Vydejte se na zámek i vy a poznejte, proč se říká taxíkům TAXI a jak vznikla nejtěžší překážka Velké pardubické.

zámek LoučeňOd listopadu do března je zámek otevřen o víkendech, státních svátcích, prázdninách a Vánocích od 10 do 17 hodin. Od 26. 11. 2019 do 12. 1. 2020 je možné přijít prohlídku Příběh vánočního stromečku. V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách jsou prohlídky denně od 11:00 – 17:00 každou hodinu – doporučujeme rezervaci, ve všedních dnech je prohlídka ve 14:00,16:00 a v 17:00 hod – rezervace předem je však nutná.

Na Loučni je otveřeno denně do 12. ledna 2020 od 11:00 – 16:00 každou hodinu (doporučujeme rezervaci) a mimořádně 28. 12. se od 17:00 hodin konají večerní prohlídka. Na ní je však rezervace potřeba.
 

Zimní prohlídky zámku Radim

Zámek RadimV roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek Radim, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek v okrese Kolín je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní prohlídkové okruhy, a to od října až do dubna, vždy o víkendech a svátcích od 11:00, 13:00 a 15:00 hod.

První písemná zmínka pochází z roku 1320 a uvádí zemanské sídlo Bedřicha z Radimi. Na zámku se vystřídalo mnoho majitelů, nejdéle jej vlastnil knížecí rod Lichtenštejnů. Od roku 1948 do roku 1990 vlastnil zámek stát, pak byl vrácen v restituci potomkům Jaroslava Bukovského. V roce 2005 byl zámek prodán novému majiteli. V posledních letech prošel zámek celkovou rekonstrukcí, interiéry jsou vybaveny renesančním nábytkem. V několika místnostech zůstaly zachovány původní malované záklopové stropy z let 1607-10.
Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Další aktuality

22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky