Úvod > Aktuality > Užijte si podzim s dýňovými hrátkami v trojské botanické zahradě
Užijte si podzim s dýňovými hrátkami v trojské botanické zahradě
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Užijte si podzim s dýňovými hrátkami v trojské botanické zahradě

  • Vydáno11. října 2021
Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravuje výstavu dýňových aranžmá, tentokrát pod názvem Tajuplný dýňový podzim. Na velké i malé návštěvníky čeká svět roztodivných dýňových aranžmá a dýně různých tvarů, barev i velikostí. Na výstavě, která se koná od 15. do 31. října se představí i největší česká dýně, která váží 175 kg. Botanické zahradě ji věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Tajemné dýňové dekorace v podobě strašidel a pohádkových postav připravují studenti České zahradnické akademie Mělník. Víkend 23. – 24. října bude patřit Dýňovým hrátkám, kde se zabaví celá rodina. Poslední říjnový den bude už tradičně věnován oslavám Halloweenu a lampionovému průvodu po setmění.
Výstava dýní Už po čtrnácté připravila trojská botanická zahrada
pro návštěvníky neopakovatelný zážitek v podobě výstavy dýní. Ornamentální zahradu v jižní části Botanické zahrady hl. m. Prahy ozdobí opět hravá dýňová aranžmá, která vás přenesou do známých pohádkových příběhů. Tradičně je oblíbená podzimní výstava věnována také těm nejmenším. Akce nazvaná Tajuplný dýňový podzim nabídne zájemcům pestrou škálů plodů tykví a prostřednictvím dýňových aranžmá přiblíží různá známá i méně známá zákoutí botanické zahrady. Teplé a slunečné počasí posledních týdnů zachovalo dýně v dobré kvalitě.

Výstava dýníOd 15. do 31. října zdobit různorodé plody dýní pestrých a zářivých barev, které vnesou pozitivní energii i do deštivých dní. Nenechte si ujít tuto jedinečnou výstavu, která představí širokou škálu odrůd i rodů. Na výstavě dýňových aranžmá se představí i největší česká dýně. Trojské botanické zahradě ji věnoval Jan Staněk z Horních Bludovic, který se věnuje pěstování gigantických dýní. Dýně, kterou mohou vidět i návštěvníci botanické zahrady váží okolo 175 kg. Podle těchto údajů se jedná o největší dýni, kterou se na území Česka zatím podařilo vypěstovat. Dosavadní rekord držela dýně o váze 145 kg.

Dýňový trůn
O víkendu 23. a 24. října přijďte do trojské botanické zahrady na Dýňové hrátky. Ty se konají vždy od 13 do 16 hodin. Pro zájemce budou k dispozici dýně za drobný poplatek a také různé přírodniny, které mohou při tvoření využít.

V neděli 31. října můžete po celé odpoledne slavit Halloween v botanické zahradě. Ani letos nebude chybět strašidelná výzdoba, zdobení a dlabání dýní a opékání špekáčků, odpoledne zpestří i hudební vystoupení a děti si mohou vyzkoušet lukostřelbu.
 
Chybět nebude ani malování na obličej a sladké dobroty ze zámecké pekárny. Lákavá bude jistě i vůně výborné dýňové polévky nebo speciálního dýňového smoothie nabitého pozitivní energií, která je během sychravých podzimních dnů velmi potřeba. Dýňové občerstvení nabídne rostlinné bistro nazvané přiléhavě Botanická na talíři. V nabídce tu mají originální vegetariánské pohoštění, raw dorty i výbornou kávu citlivě doplněnou rostlinnými mléky. Místní specialitou jsou různorodé ovocné koktejly neboli smoothie.
Podzimní dýňové hrátky v Botanické zahradě hl. m. Prahy

23.10.
24.10.
Podzimní dýňové hrátky v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Přijďte do venkovní expozice popustit uzdu fantazii a naladit se podzimní atmosférou Vyrábět mohou děti i dospělí.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

15.10.
31.10.
Dýňový podzim v trojské botanické zahradě

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrátí oblíbené plody podzimu – dýně.