Úvod > Aktuality > Užijte si Velkopavlovické vinobraní aneb víkendové vinařské slavnosti pro celou rodinu
Gurmánská turistika

Užijte si Velkopavlovické vinobraní aneb víkendové vinařské slavnosti pro celou rodinu

  • Vydáno9. září 2019
Vydejte se o víkendu do Velkých Pavlovic na Vinobraní, kdy rázem podlehnete atmosféře dávných časů i dneška, octnete se najednou mezi zrajícími hlavami vinohradů, v reji pracovních červených krojů, pohltí vás hudba rozličných žánrů, zkrátka a dobře přijdou si zde na své všichni – od dětí až po ty nejstarší.
Čekají vás dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem. Pokud zde vše řečené najdete a pocítíte, smysl slavností – tedy snaha přinést všem zábavu i poučení v co nejkrásnější formě a pro všechny generace – bude bezezbytku naplněn.
Velkopavlovické vinobraní 2024

13. 9.14. 9.
Velkopavlovické vinobraní 2024

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Čekají vás dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem.

Opilé sklepy – Vinařská ulička Pod Starou Horou ve Velkých Pavlovicích

Opilé sklepy – Vinařská ulička Pod Starou Horou ve Velkých Pavlovicích

Vinařské město Velké Pavlovice na Břeclavsku se může pochlubit novou moderní vinařskou uličkou. Ta se nachází na úpatí nejznámější vinařské trati Stará hora.

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Vycházka ke kapličce sv. Urbana

Velké Pavlovice – městečko na jihu Moravy, jež je proslulé lahodným vínem dosahujícím mimořádných kvalit světové úrovně, sladkými meruňkami a bohatým folklórním, společenským a kulturním životem.

Turistický produkt Modré Hory

Turistický produkt Modré Hory

Modré Hory – pět obcí v nejjižnějším cípu Moravy, to je souhrn spousty nej, která můžete na Moravě najít a zažít. Tento vinařský mikroregion vás příjemně překvapí v každém ročním období.

Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka

Ekocentrum Trkmanka s environmentální vzdělávací zahradou vzniklo rekonstrukcí budovy bývalého Zámečku (dříve novorenesanční tvrze) a vytvořilo tak zázemí pro realizaci ekologického vzdělávání, výchovy, osvěty a environmentálního poradenství.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Naučná stezka Velké Pavlovice – zastavení v kraji vína a meruněk

Naučná stezka Velké Pavlovice – zastavení v kraji vína a meruněk

Deset zastavení přibližuje návštěvníkům zajímavou a zábavnou formou přírodní zajímavosti, historii, kulturu, folklorní tradice, šlechtění a pěstování meruněk a révy vinné.

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník

Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník se nachází na hranici katastrů tří obcí Hlinka, Osoblaha a Slezské Pavlovice.

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic se nachází na vinařská trati Nadzahrady nedaleko Velkých Pavlovic v nadmořské výšce 225 m. Z rozhledny se otevírají panoramatické výhledy na Pálavu, na Lednicko – valtický areál a okolní vinařské obce s přilehlými vinohrady.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice navázala na tradici „Zemské révové školy“ založené v roce 1901 k jejímuž odkazu se hrdě hlásí.

Tereziánská kontribuční sýpka ve Velkých Pavlovicích

Tereziánská kontribuční sýpka ve Velkých Pavlovicích

Významnou stavbou technického charakteru z doby existence pavlovického velkostatku je dvoupatrová hospodářská budova sýpky z let 1770 – 1780, vystavěná v barokním slohu.

Vinařství Mikulica Velké Pavlovice

Vinařství Mikulica Velké Pavlovice

Vinařství vzniklo v roce 1993 a zaměřuje se na produkci originálních vín s cílem co nejvyšší kvality vína a regionální chrakteristiky jednotlivých odrůd.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda