!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků
Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků
"> ">
Kultura

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

  • Vydáno15. dubna 2019
Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční víkend (20. – 22. dubna) ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Jaro Valašsko velikonoceAreály Valašského muzea budou od 20. dubna do 22. dubna otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý velikonoční program.

Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Uvidíte vystoupení folklorních souborů, pletení pomlázek i netradiční zdobení kraslic. Program na Hod boží velikonoční obohatí pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů, kteří budou tentokrát z Loučky. Po všechny sváteční dny ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek, bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků i občerstvení.

 

Bílá sobota, Hod Boží velikonoční a Červené pondělí

Valašské muzeum VelikonoceNa bílou sobotu 20. dubna se od 9.00 uskuteční tradiční velikonoční jarmark s bohatou nabídkou kraslic, tatarů, rapačů, píšťalek, velikonočně zaměřené keramiky, pokrmů postních  i svátečních. Po celý den bude pro dobrou pohodu hrát cimbálová muzika Kotár a na podiu u rybníčka se s programem představí valašská cimbálová muzika Pazúr.

Na hod boží velikonoční v neděli 21. dubna nabídne Valašské muzeum bohatý kulturní program. Cimbálová muzika Jánoš přivítá návštěvníky na pódiu u rybníčka. V Billově chalupě tetičky připraví jarní polévku a budou barvit kraslice. Velikonoční koncert cimbálové muziky Javořina s názvem „Všichni svatí na mšu šli“ si nenechte ujít v 11.30 a 13.00 v kostele sv. Anny. Valašské Velikonoce“ představí na palouku Dřevěného městečka v 10.30 soubory Malý Radhošť a Radhošť. Od 14.00 vystoupí soubor Valašský vojvoda z Kozlovic s pásmem Jaro v Beskydech. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se budou chtít podívat, jak se pletou tatary, zdobí kraslice či vyrábějí březové metličky.

Velikonoce na ValašskuČervené pondělí 22. dubna bude od 9.00 ve znamení sváteční šmigrustové pohody s cimbálovou muzikou Radegast z Frenštátu pod Radhoštěm. V 11.00 a ve 14.00 hodin představí  jarní zvyky dětský folklorní soubor  Ostravička z Frýdku-Místku. Po celý den bude v areálu Dřevěného městečka vyhrávat cimbálová muzika Soláň.
 
Jednotné vstupné na letošní program Velikonoce na Valašsku, v rámci kterého lze navštívit všechny areály muzea: základní – 120 Kč, snížené – 100 Kč, dětské – 60 Kč, rodinné – 240 Kč. Vstupenky si mohou zájemci koupit předem na pokladnách muzea dle běžné otevírací doby.
Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Jak jde kroj, tak se stroj – expozice krojů Valašského muzea v přírodě

Stálá expozice o tradičním odívání na Valašsku pro milovníky folkloru připravil skanzen v Rožnově pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě. Bezpočet různorodých krojů ze všech koutů Valašska si prohlédnete v prvním patře Sušáku.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Novou expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm připravilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Jak stavěli naši předkové – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Jak stavěli naši předkové – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Expozice v objektu "Panské sýpky" přináší pohled na řemeslný důvtip a um, které naši předkové uplatňovali při stavbě domů i hospodářských objektů. Expozice se svými interaktivními prvky zaměřuje i na zvídavé návštěvníky.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Další aktuality

27.11.
2021
Ski areál Razula začal zasněžovat

Ski areál Razula začal zasněžovat

Východní Morava | Zimní sporty
23.11.
2021
Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Východní Morava | Příroda
6.11.
2021
Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Ve zlínské zoo v zimě ušetříte

Východní Morava | Příroda