Úvod > Aktuality > Užijte si UNESCO naplno – navštivte Olomouc
Užijte si UNESCO naplno – navštivte Olomouc
">
Příroda

Užijte si UNESCO naplno – navštivte Olomouc

  • Vydáno28. ledna 2012
Sakrální památky, poutní místa i další zajímavosti, které mají souvislost s církví, lákají stále více turistů. K návštěvě právě takovýchto objektů vás zveme do Olomouckého kraje. Přímo v Olomouci pak můžete shlédnout jednu ze 12 památek, kterými se Česká republika obzvlášť pyšní, protože jsou zapsané na seznamu UNESCO. Důvodů, proč do tohoto regionu zavítat, je ale mnohem víc.
Olomoucký „trojiční“ sloup
Sloup nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 2000. Je vysoký 35 metrů a představuje nejvyšší sousoší České republiky. Od roku 1995 je společně s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a souborem šesti barokních kašen národní kulturní památkou. Vznikl v letech 1716 – 1754 a hned po svém dokončení se stal pro obyvatele města zdrojem nesmírné hrdosti. To, že byl postaven právě v Olomouci, svědčí o historickém významu města, které bývalo hlavním městem Moravy a od roku 1063 také sídlem biskupů. S nápadem postavit sloup přišel kameník a císařský privilegovaný architekt Václav Render, který svou vůli prosadil u městské rady, vypracoval projekt a pomohl ho financovat. Původně se mělo jednat o sloup morový, teprve postupně byl návrh změněn a stavba byla zasvěcena Nejsvětější Trojici. Pozlacené měděné sochy Nejsvětější Trojice tvoří dominantu třípatrového monumentu, kde je umístěno dalších 18 soch svatých a 14 reliéfů, uvnitř je ukryta malá kaple. Teprve, když stojíte přímo před památkou, dýchne na vás ta správná atmosféra a vy nejlépe oceníte její stavební i výtvarnou stránku. Nezbývá, než vzdát hold jejím tvůrcům. 

Olomoucký orloj
Od zmíněné památky UNESCO je jen pár kroků k další olomoucké kuriozitě – městskému orloji. Vybudován byl pravděpodobně už na přelomu 15. a 16. století. Prošel několika renovacemi, které postupně měnily jeho tvář. Na konci 2. světové války – v květnu 1945 – byl velice poškozen a jeho opravy se po válce na požádání města ujal národní umělec Karel Svolinský, rodák z nedalekého Sv. Kopečku. Ten dal v roce 1955 památce její současnou podobu. Mozaika orloje v duchu socialistického realismu vyjadřuje život a práci lidu tohoto kraje. Pravděpodobně něco podobného nikde na světě neuvidíte.

Olomouc nabízí mnoho dalších památek
K panoramatu města neodmyslitelně patří věže kostela sv. Václava. Jeho dnešní neogotický vzhled s nejvyšší kostelní věží na Moravě a druhou nejvyšší v České republice získal chrám až koncem 19. století. I on by měl být turistickým cílem vaší procházky městem, stejně jako románský palác moravských biskupů na přemyslovském hradě, který bývá nepřesně nazýván Přemyslovským palácem. Jedná se o nejvýznamnější olomouckou architektonickou památku středoevropského významu. Pochází z první poloviny 12. století a unikátem jsou sdružená románská okna, která svou reliéfní výzdobou v Česku nemají obdoby.

Letecké muzeum s atrakcemi
Může se zdát, že moravské město Olomouc je příliš „z ruky“, abyste ho mohli při návštěvě České republiky navštívit. Není to ale tak složité. Z Prahy do Olomouce vede rychlostní komunikace, využít můžete také některý z leteckých spojů a přistát zde na jednom z pěti českých mezinárodních letišť. Přímo na letišti se pak nechte zlákat k návštěvě Leteckého muzea, kde je vystavena nejrůznější technika včetně vojenských proudových letadel, mnoho exponátů z historie tohoto druhu dopravy, rozsáhlá sbírka trenažérů, simulátorů i leteckých motorů.

Svatý Kopeček
Jen osm kilometrů od středu města se nachází nejoblíbenější výletní i poutní místo regionu, Svatý Kopeček. Dominantou této oblasti v podhůří Nízkého Jeseníku je barokní chrám Navštívení Panny Marie, který se monumentálně tyčí nad Olomoucí a je odtud nádherný výhled do kraje. Od roku 1956 se v přilehlých lesích na ploše více než 40 hektarů rozkládá  zoologická zahrada. Její prohlídku si můžete zpestřit okružní jízdou vláčkem nebo pohledem z vyhlídkové věže. Čeká tu na vás příjemný odpočinek, ale i poznání. Chovají tu více než 350 druhů zvířat z toho mnohá z nich jsou velice vzácná. Celá tato oblast je protkána množstvím turistických tras a cyklotras. A když vás přestanou bavit toulky přírodou, vraťte se do města a vydejte se na plavbu po řece Moravě. Podle časových možností si zvolíte z nabídky jedno až tříhodinových jízd na pohodlných osmimístných nafukovacích člunech. Nemusíte se ničeho bát, každé plavidlo má na palubě kvalifikovaného instruktora. Zvlášť romanticky působí noční plavby s lampiony kolem osvětlených památek. Zdatnější vodáci se mohou odhodlat k delšímu výletu na raftu nebo na kánoi do nedaleké malebné přírodní rezervace „Litovelské Pomoraví“.

Flora Olomouc
K metropoli na Hané neodmyslitelně patří tradiční mezinárodní zahradnické výstavy „Flora Olomouc“. Ať už navštívíte jarní nebo letní etapu této akce, budete okouzleni pestrou škálou barev nejrůznějších druhů květin. Připomenutí, že výstava právě probíhá, naleznete v podobě nejrůznějších květinových aranžmá i na mnoha místech města. Olomoucké Výstaviště pořádá každoročně 15 výstav a veletrhů, jeho pracovníci pečují také o 47 hektarů olomouckých parků včetně skleníků, rozária a botanické zahrady.
K odpočinku určitě využijte některou z vyhlášených olomouckých restaurací. Když zavítáte do některé s označením CzechSpecials, budete mít zaručeno, že vám tu nabídnou národní i lokální speciality. Zkuste ochutnat „hrstkovou polévku z Hané“, „syrečky na špeku“ nebo „hanácké hruškové vdolky“. Občerstveni a posilněni se pak vydejte za poznáním Olomouckého kraje.

Olomoucký region

K symbolům Olomouckého kraje patří tradiční keramika a hanácké nářečí, hanácké tance, písně, hudba, bohatě zdobené hanácké kroje, řada folklórních souborů, folklórní festivaly a přehlídky. Také množství hradů, z nichž asi nejkrásnější je hrad Bouzov. Pokud raději navštěvujete zámky, budete si mít také z čeho vybrat – Náměšť na Hané, Plumlov, Tovačov nebo Velké Losiny, kde je jedna z nejstarších funkčních ručních papíren v Evropě. Můžete tu vidět také technickou kuriozitu, vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně. V neposlední řadě stojí za zmínku horké a studené léčivé prameny, koupele i promenádní koncerty v několika lázeňských městečkách, která jsou známá svou kvalitní péčí o pacienty.
CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci je nejvelkolepější a nejvyšší stavba svého druhu v České republice.

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc

Výstaviště Flora Olomouc se stává pravidelně dějištěm patnácti výstav a veletrhů, jejichž základ tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Zámek Plumlov

Zámek Plumlov

Zámek se nachází v rekreační oblasti Plumovská přehrada, nad kempem Žralok. Pořádá řadu akcí – prohlídky zámku, výstavy, koncerty hudebních skupin a jiné kulturní akce. V zámku je také pohádkové sklepení a dokonce fitness centrum.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.

Letecké muzeum Koněšín

Letecké muzeum Koněšín

V leteckém muzeu Koněšín si prohlédnete exponáty ze všech stran. Mimo samotných letadel a další techniky můžete nahlédnout také do kokpitů těchto strojů. Najdete zde i MiG-15UTI v provedení jako létající laboratoř sloužící k vývoji první československé vystřelovací sedačky.

Renesanční zámek Velké Losiny

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.