Úvod > Aktuality > Užijte si první květnový týden v českých science centrech
Užijte si první květnový týden v českých science centrech
"> ">
Zážitky

Užijte si první květnový týden v českých science centrech

  • Vydáno30. dubna 2019
Užijte si první květnový týden v českých science centrech! iQlandia slaví 5. narozeniny, v Techmanii si připomenete Den Evropy a ve Vítkovicích se první májový den se bude konat den otevřených dveří.

iQlandia slaví 5. narozeniny

Star Wars v iQLANDIIUž je to 5 let, co iQlandia poprvé spustila pro návštěvníky vodní fontánu, rozechvěla simulátor zemětřesení nebo nechala pohovořit humanoidního robota Thespiana. Přijďte půlkulaté výročí oslavit.

V době květnových svátků jsou v iQlandii rozšířené otevírací hodiny, to se týká i nedalekého iQparku. 1. – 3. května bude otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin, v sobotu 4. května pak od 9:00 do 19:00 hodin. Další týden od 5. až do 10. května budou liberecká centra vědy otevřená opět do 9:00 do 17:00 hodin.
 

V Techmanii si připomenete Den Evropy

TechmaniaČeská republika v letošním roce slaví 15. výročí od vstupu do Evropské unie. U této příležitosti připravilo informační středisko o Evropské unii Europe Direct Plzeň v Techmanii celodenní vzdělávací program pro děti i dospělé. Přijďte si v úterý 7. května ověřit své znalosti o EU a dozvědět se něco nového. Můžete se těšit na zajímavé ceny!

Během dne se uskuteční přednášky o Evropské Unii, znalostní soutěž o ceny pro školáky či dva programy “Po cestě Evropou” a “Instituce Evropské unie”. Akce se koná v rámci běžného vstupného do Techmanie.
 

Den otevřených dveří ve Vítkovicích

VítkovicePrvní Máj není jen lásky čas, ale jako každý rok ho můžete prožít v Dolních Vítkovicích, kde se koná 1. 5. 2019 Den otevřených dveř. Letošní novinkou je komentovaná procházka městskou částí Vítkovice, kde se zájemci seznámí s životem dělníků a horníků a jejich rodin. Návštěvníky také čeká bohatý hudební program, ať už jde o oblíbené místní kapely, které mají zkušebny v areálu Hlubina v Dolních Vítkovicích anebo o známou a havířovskou kapelu Nebe.       

Zajímavou částí programu Dne otevřených dveří je také velmi poutavá a akční soutěž Nejtvrdší hasič přežije, kde se předvede HZS Moravskoslezského kraje s bohatým doprovodným programem. Součástí Dne otevřených dveří je také areál Landek Parku, kde zveme na novou expozici Koníka Ferdinanda. Originální příběh koníka Ferdinanda ze šachty Anselm – dnes Hornického muzea na Landeku  v Ostravě – Petřkovicích – je napínavým vyprávěním o životě a  práci "čtyřnohých havířů", kteří desítky a desítky let v podzemí důlních děl mlčky a obětavě pomáhali dobývat "černé zlato".

Velký svět technikyČást programu Velkého světa techniky bude probíhat venku – návštěvníci si budou moct vyzkoušet laserové pistole, virtuální realitu, vozíčky z interaktivní výstavy Tělo a technika, gyroskop nebo skákací hrad. Připravujeme také soutěže o vstupenky. Bohatý bude také program uvnitř budovy Velkého světa techniky, kde se můžete vyzkoušet tvorbu v Dílnách nebo se zúčastnit Vědatlonu.

Plný zábavy bude také Malý svět techniky U6, kde si děti užití v dětském koutku s Batmanem a Supermanem anebo se mohou účastnit workshopu přírodní kosmetika. Budeme vyrábět obří bubliny na náměstí před Malým světem techniky U6. Provoz U6 bude v romantickém duchu 1. máje, svátku zamilovaných – návštěvníci budou mít možnost vyrábět papírové karafiáty a přáníčka před ponorkou, vyřezávat amorky a srdíčka z polystyrenu na dílnách. A k tomu všemu nebudou muset venku hledat rozkvetlou třešeň, políbit se pod ní totiž mohou přímo na U6.
První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Planetárium Ostrava

Planetárium Ostrava

Areál Planetária (dříve Hvězdárny a planetária Johanna Palisy) prošel výraznou rekonstrukcí. Jádrem budovy je Sál planetária se špičkovou projekční technologií hybridního planetária. Na Hvězdárně je modernizovaná pozorovací technika a k návštěvě zve Experimentárium s interaktivními exponáty.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.