Úvod > Aktuality > Užijte si prodloužený prázdninový víkend na jihočeských památkách
Užijte si prodloužený prázdninový víkend na jihoceských památkách
"> Užijte si prodloužený prázdninový víkend na jihoceských památkách "> O víkendu 25. a 26. ríjna a na státní svátek 28.10. je otevreno na všech jihoceských památkách "> Tradicní rozloucení se sezónou ceká návštevníky hradu Nové Hrady
Památky

Užijte si prodloužený prázdninový víkend na jihočeských památkách

  • Vydáno24. října 2014
Letošní návštěvnická sezóna na hradech, zámcích a dalších památkách vyvrcholí o nadcházejícím prodlouženém prázdninovém víkendu. Ke stylovému rozloučení patří hradní slavnosti v Nových Hradech nebo kostýmované večerní procházky zámkem Třeboň. V den státního svátku v úterý 28. října budou mít otevřeno všechny památky, některé mimořádně přivítají návštěvníky i v pondělí 27. října nebo ve středu 29. října.

Podzimní slavnosti purkrabího Jana Zúbka v Nových Hradech

Nové HradyTradiční rozloučení se sezónou čeká návštěvníky hradu Nové Hrady. V sobotu 25. října 2014 v 10:30 budou slavnostně zahájeny Podzimní hradní slavnosti, které připomenou osobnost někdejšího purkrabího Jana Zúbka. V pestrém programu vystoupí skupina historického šermu Vítkovci, členky souboru Ambrosia předvedou scénický historický tanec a o dobovou hudbu se postará Musica Vagantium. Chybět nebude ani představení Divadla Bezevšeho a Kejklíře Thomase Lupina.

Pro pážata, panoše a mladé dámy jsou připravené rozličné soutěže a hry. Návštěvníci si budou moci zakoupit nejen občerstvení, ale také různé řemeslné výrobky a letos poprvé budou mít příležitost ochutnat a koupit si lahodné moravské víno z Vinařství Zborovský z Velkých Pavlovic. Slavnosti proběhnou za každého počasí. Vstupné činí 80 Kč plné, 40 Kč snížené, 200 Kč rodinné a senioři nad 65 let 50 Kč. Součástí vstupného na slavnosti je vstup na I. prohlídkovou trasu hradu zdarma.

Večerní kostýmované procházky zámkem v Třeboni

TřeboňV sobotu 25. října 2014 večer se mohou milovníci třeboňského zámku vydat na večerní procházku "Tajemným ztemnělým zámkem za Schwarzenbergy". Netradiční kostýmované prohlídky budou tři a proběhnou vždy od 18, 18:30 a 19 hodin (v případě velkého zájmu i od 19:30 hodin). Vstupné činí 150 Kč plné a 80 Kč zlevněné. Rezervaci vstupenek je nutné provést na tel. čísle 384 721 193 nebo emailem na zamek.trebon@seznam.cz.

Naopak v neděli 26. října 2014 stráví zájemci "Večer s Petrem Vokem, Bílou paní a s nádechem tajemné alchymie". K této příležitosti vyzývá třeboňský zámek buď v 18 nebo 19:15 hodin, případně i ve 20:30 hodin. Vstupné též činí 150 Kč plné a 80 Kč zlevněné. Rezervaci vstupenek je nutné provést na tel. čísle 384 721 193 nebo emailem na zamek.trebon@seznam.cz.

Večerní prohlídka zámecké zbrojnice na Hluboké

V sobotu 25. října a také v úterý 28. října 2014 mají návštěvníci ojedinělou příležitost zavítat do zámecké zbrojnice na Hluboké ve večerních hodinách. Prohlídka bude možná od 17:30 do 21 hodin. Vstupné činí 30 Kč plné a 15 Kč snížené.

Návštěvní doba o podzimních prázdnách

HlubokáO víkendu 25. a 26. října a na státní svátek 28.10. je otevřeno na všech jihočeských památkách podle běžné návštěvní doby. V pondělí 27. října 2014 bude mimořádně otevřeno na zámku Kratochvíle, hradě Landštejn, Nové Hrady a v klášteře Zlatá Koruna.

Ve středu 29. října zůstane mimořádně otevřený zámek Třeboň, klášter Zlatá Koruna a hrad Zvíkov. Ve čtvřtek a v pátek 30. – 31. října se můžete vypravit na Hlubokou, hrad a zámek Český Krumlov, Jindřichův Hradec, na hrad Nové Hrady, Rožmberk a otevřen zůstane i zámek v Třeboň. Až do 1. listopadu je také ještě otevřena Schwarzenberská hrobka.
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.