ÚvodAktualityUžijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách
Příroda

Užijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách

  • 17. listopadu 2023
Nejlepší lék na podzimní chmury? Toulání, toulání, všechny chmury zahání. Pěkná procházka v klínu skal, po břehu řeky, bukovými lesy anebo horskými hřebeny vám prospěje. Inspirujte se k výletu po těch nejkrásnějších naučných stezkách a osvěžte svou mysl vycházkou do přírody.

Skalnatým údolím řeky Vltavy na Svatojánské proudy

vyhlídka MájNaučná stezka Svatojánské proudy vede vysoko nad řekou Vltavou, romantickým kaňonem, který býval v minulosti postrachem pro nákladní lodě a voraře, jímž nezkrotná řeka díky peřejím značně komplikovala život a ohrožovala přepravu nákladu. Zdolání tohoto úseku Vltavy nebylo snadné, protože náraz dlouhého voru na skrytý balvan v řečišti znamenal jeho rozbití a často i smrt vorařů. Splavnění Svatojánských proudů připomíná barokní Ferdinandův sloup z roku 1643, za nímž byla v roce 1772 postavena socha sv. Jana Nepomuckého, podle něhož také proudy dostaly jméno. Dnes je tento úsek zatopen Štechovickou přehradou. Stezka v délce cca 10 km začíná ve Štěchovicích, pokračuje do slavné Ztracenky a odtud vede dále do Nových Třebenic, kde můžete nasednout na autobus jedoucí zpět do Štěchovic a Prahy (linka 390 PID).
 

Údolím Doubravky v Železných horách

Údolí řeky Doubravy u ChotěbořePřírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné. V roce 1993 zde byla otevřena naučná stezka, která je 4,5 km dlouhá, překonává výškový rozdíl 83 m a je turisticky středně náročná. Naučná stezka sleduje tok řeky Doubravy, která mezi Horním mlýnem u Chotěboře a Bílkem protéká kaňonovitým zalesněným údolím a vytváří malebná i divoká zákoutí s balvanitým řečištěm a četnými peřejemi.
 

Nádherná Palackého stezka

palackého stezkaPalackého stezka vede nejkrásnějším úsekem údolí řeky Kamenice. Červeně značená Palackého cesta zavede turisty z Tanvaldu přes Velké Hamry a Plavy do romantického údolí horské řeky Kamenice, která se tu divoce prodírá mezi skalami až k soutoku s Jizerou ve Spálově u Železného Brodu. Celková délka Palackého stezky je 20,5 km, náročnější výlet však stojí za to! Nemusíte projít celou trasu – na druhé straně údolí jezdí vlak. Stačí přejít Kamenici a můžete se pohodlně vrátit zpět. Směrem z Tanvaldu můžete přejít řeku a zakončit výlet ve Velkých Hamrech (st. Velké Hamry město), v Plavech, Návarově, Jesenném (rozc. Na Mansku) a ve Spálově. Úsek Zlatník – Černý potok (Bohuňovsko – Návarov) prošel nákladnou rekonstrukcí a je od letoška již v provozu. Navštívit lze též opravený hrad Návarov.
 

Údolím Bílého Labe

údolí bílého labeMalebné horské údolí ledovcového původu se nachází mezi Kozími hřbety a pohraničním hřbetem Krkonoš, údolím probíhá rozhraní mezi žulovými a rulovými horninami. Příjemná 4 km dlouhá trasa vede ze Špindlerova Mlýna k Boudě u Bílého Labe. Zvládnou ji s přehledem i děti, maminky a tatínci s kočárkem, ale také hendikepovaní turisté na vozíčku. Údolí Bílého Labe je vytvořeno malou, ale divokou říčkou, která se postupně zahlubovala do žulového podloží. Proto připomíná, (na rozdíl od Obřího dolu nebo Labského dolu, které jsou tvořeny ledovcem a mají tvar písmene U) písmeno V. Vodopády a kaskády na Bílém Labi mají zase způsobily tektonické pohyby. Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891.
 

Po mostcích a lávkách Bílé Opavy

bílá opavaNaučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na 13 informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace. Stezka je dlouhá celkem šest kilometrů a prochází těsně kolem vodopádů. Kolem vodopádů prochází trasa naučné stezky Vodopády Bílé Opavy s tabulemi informujícími o zdejších pozoruhodnostech. Cesta kolem vodopádů je velmi obtížně přístupná, překonává kaňon několika lávkami a po žebřících. V obtížných místech jsou instalovány řetězy pro přidržování. Hluboké údolí překvapí množstvím divokých peřejí, kaskád, vodopádů a obřích hrnců. Trasa vede z Karlovy Studánky a končí pod Ovčárnou.
 

Trampská Mekka – Posázavská stezka

Posázavská stezkaPosázavská stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu. Ideálním výchozím bodem na Posázavskou stezku je železniční stanice Petrov u Prahy, kam vás doveze Posázavský pacifik, malebná lokálka z Prahy – Braníku do Čerčan. Z Petrova musíte sejít k řece Sázavě a okolo trampské osady Pikovice stezka pokračuje nádhernou přírodou okolo řeky. Stezka střídavě stoupá a klesá, místy je vytesaná ve skále, vzdaluje a přibližuje se toku řeky a nabízí také několik pěkných vyhlídek. K nejznámějším patří Klimentova nebo Raisova vyhlídka, ze kterých se odkrývají nádherné výhledy na řeku. Stezka je vedena převážně po lesních cestách, šotolině a po kamenných stupních.
 

Do Voděradských bučin

Voděradské bučinyJeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách, Voděradské bučiny, se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Bučinami prochází osm kilometrů dlouhá naučná stezka, která na několika velkoplošných panelech seznamuje návštěvníky s faunou a flórou rezervace, kvalitou životního prostředí, horninami i různými geologickými jevy. Stezka začíná i končí na hrázi Jevanského rybníka, kde je na úvodním panelu vyobrazen také její plánek. Lesem se však můžete také projet na kole.
 

Petrovicko je krajem kamenů

petrovicko kraj kamenůPro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi. Naučná stezka začíná a končí v Petrovicích. Její trasa měří téměř 27 km a během cesty vás na všechny zajímavosti upozorní 20 informačních tabulí. Můžete absolvovat jen její část, případně vyrazit ke konkrétním vybraným lokalitám.
 

Kladskými rašeliništi po povalových chodníčcích

KladskáJe to jedna z nejstarších a největších přírodních rezervací na Karlovarsku a nejcenější část CHKO Slavkovský les. Byla vyhlášena již v roce 1933 na pěti rašeliništích v okolí KladskéKladská rašeliniště jsou ojedinělým souborem horských vrchovištních rašelinišť v nadmořských výškách od 800 do 930 m, o celkové rozloze téměř 300 ha, z toho největší rašeliniště je Tajga. Dalšími rašeliništi jsou Paterák, Lysina, Malé rašeliniště a Husí les. Vlastní trasa vede po povalových chodníčcích, asi 2 km dlouhých. Po obvodu jsou četná odpočívadla a vyhlídková místa. Rašeliniště pokrývá pralesovitý porost borovice bažinní, jehož obraz se zrcadlí na hladině rozlehlého Kladského rybníka. Náš tip: připravte si staré rohlíky pro ryby v Kladském rybníku. Na stanovišti „NPR Kladské rašeliny“ (50.0275950, 12.6777189) se o ně doslova poperou.
 

Nádherná šumavská trasa okolo Vydry

řeka VydraNaučná stezka Povydří patří k nejkrásnějším místům Šumavy. Cesta klesá od Antýglu k Čeňkově pile (nebo obráceně) po červené turistické značce a vtáhne vás do romantického hlubokého údolí Vydry, která tu vytvořila divoké balvanité koryto. Na trase lze vidět viklany, obří hrnce a kamenné moře. Pohodlná vozová cesta, vedoucí podél řeky původně sloužila ke svážení dřeva. Na nenáročnou 7,5 km dlouhou trasu se můžete vypravit i s kočárkem. Trasa, vedoucí celou dobu po zpevněné cestě, je také vhodná pro vozíčkáře s doprovodem. Přístupná je však pouze pro pěší, cyklisté na ni mají vjezd zakázán. Pro výlet vám doporučujeme jako výchozí bod Antýgl, ze kterého půjdete celou cestu mírně s kopce. Z obou míst jezdí pravidelná autobusová doprava.
 

Vyhlídky nad Plešným jezerem a Trojmezenský prales

plešné jezeroNa jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Stezka začíná u morénové hráze Plešného jezera a zážitkový chodníček končí u pomníku Adalberta Stiftera na jezerní stěně, celá cesta je dlouhá přibližně čtyřicet minut. Trasa Duch pralesa je součástí přírodní rezervace Trojmezná hora, která se roku 1991 stala součástí Národního parku Šumava. Les na zdejší hoře se vyvíjel a vyvíjí bez výrazných vlivů lidské činnosti. Trojmezenský prales, kde můžete zahlédnout například datlíka tříprstého o velikosti 22 cm, se rozkládá na severních svazích v nadmořské výšce 935 až 1378 m. Les na Trojmezné hoře se vyvíjel a vyvíjí bez výrazných vlivů lidské činnosti.
 

Prastaré lesy Velké Javořiny

bukVrcholová část Javorina s původními bukovými lesy je součástí Národní přírodní rezervace Javořina, která zahrnuje pralesovitý porost na vápnitém flyši severního svahu a společenstvo horské louky na vrcholu a severním svahu Velké Javořiny. Od roku 2008 je současně na ploše 165 hektarů vyloučen jakýkoli zásah do lesního porostu, na Javořině byl vyhlášen prales. Na Velkou Javořinu je nejkratší cesta z pohraniční vesničky Květná po zelené značce, přes chráněnou přírodní rezervaci Javořina. Ve Velké nad Věličkou začíná také Javořinská naučná stezka. Celková trasa měří 23 km, cestou potkáte 14 panelů naučné stezky informující o zdejším kraji a jeho obyvatelích. 
 

Rašeliništěm na Božím Daru

boží darChráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky. Na 3,2 km dlouhé trase najdete 12 naučných zastávek, kde se můžete seznámit se zajímavostmi tohoto rostlinného společenstva. První cedule je umístěna před radnicí na náměstí, poslední označuje křižovatku, odkud se můžete napojit na další naučnou stezku Blatenský příkop.
 

Po Jiráskově cestě na hřebeny Orlických hor

Orlické horyCesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska. Zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů.
 

Řetězy nad Šilinkovým dolem

šilinkův důlPrvní kroky romantickým údolím Šilinkova dolu vůbec nenaznačují, že by měl turista počítat s nějakými záludnostmi. Široká lesní cesta se vine podél bystré říčky, skotačící mezi kameny a stromy podél pěšiny vytváří mohutnou zelenou klenbu. Najednou je však konec – cestu přehrazuje skála trčící nad vodou. Řetězy a žebříky jsou zde jedinou oporou pro odvážlivce rozhodnuté vydat se na druhou stranu. Chcete si na opačné straně skály oddechnout, že to máte za sebou? Kdepak – čeká vás přechod nad srázem za pomocí řetězů a několika žebříků. Šilinkův důl se nachází v údolí říčky Krounky v Přírodním parku Údolí Krounky a Novohradky. Popisovaný úsek vychází z vesnice Předhradí a pokračuje do obce Kutřín. Celá trasa měří 3 km, ale lze ji prodloužit do České Rybné (6 km).
 

Krása Českého Švýcarska na naučné stezce Růžová

České ŠvýcarskoNaučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu, na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice. Nejnáročnější je prudký sestup k Dolskému mlýnu a následné stoupání směrem na Kamenickou Stráň, ale jinak by měl trasu zvládnout každý průměrně zdatný výletník.Celá středně náročná trasa měří 10 km.
 

Naučná stezka Velký Kosíř

velký kosířVelký Kosíř se vypíná nad rovinatou krajinou Hané, je ze všech stran zdaleka viditelný a láká k výstupu na vrchol. Naučná stezka Velký Kosíř je dostupná pěšky a na horském kole. Není fyzicky náročná, má charakter rekreační výletní cesty. Stezka vede po lesní asfaltové cestě na vrchol Velkého Kosíře, dále kamenitým úvozem dolů do Čech pod Kosířem a po lesní pěšině zvané "Hraběcí cesta" zpět. Okruh se uzavírá do obce Čelechovice a to po žluté turistické značce. Z vrcholu Velkého Kosíře vede po žluté turistické trace odbočka naučné stezky s 5 zastaveními do Slatinic.
Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy Příroda

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě Letní sporty

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku – nejvyšší kopec Hané Příroda

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku – nejvyšší kopec Hané

Rozhledna stojí na vrcholu Velkého Kosíře (442 m n. m) a vedou na ni stezky ze všech okolních vesnic. Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky. Rozhledna je od dubna 2024 uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Naučná stezka Bílá Opava Příroda

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Naučná stezka Svatojánské proudy Příroda

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších Příroda

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Naučná stezka Růžová Příroda

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Šilinkův důl – via ferrata Příroda

Šilinkův důl – via ferrata

Toužíte po dobrodružství na dosah ruky a chtěli byste si vyzkoušet techniku lezení po via ferratě? Projděte se údolím řeky Krounky – nudit se nebudete. Nejde však o cesu pro horolezce s vybavením, jedná se o jednoduchou trasu zajištěnou řetězy a můstky, kterou určitě zvládnou i děti.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat Příroda

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Naučná stezka Velký Košíř u Litomyšle Příroda

Naučná stezka Velký Košíř u Litomyšle

Naučná stezka Velký Košíř u Litomyšle je okruh vedoucí kolem stejnojmenného rybníku, jednoho z nejstarších ve východních Čechách. Délka naučné stezky je 2,2 km.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny Letní sporty

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Palackého stezka okolo Tanvaldské Kamenice Příroda

Palackého stezka okolo Tanvaldské Kamenice

Palackého stezka vede nejkrásnějším úsekem údolí řeky Kamenice. Červeně značená Palackého cesta zavede turisty z Tanvaldu přes Velké Hamry a Plavy do romantického údolí horské řeky Kamenice, která se tu divoce prodírá mezi skalami až k soutoku s Jizerou ve Spálově.

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře Příroda

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor Příroda

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů Příroda

Naučná stezka Petrovicko – poznejte Kraj kamenů

Pro jižní část Sedlčanska, Petrovicko, se ujal výstižný název Kraj kamenů. Po jeho krásách vás provede naučná stezka, díky níž poznáte plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a pojmenování, nádhernou přírodu se vzácnými živočichy i květinami a dokonce i jeskyněmi.

Další aktuality

Kde najdete úžasné skalní reliéfy v Česku? Sochy ve skalách, galerie v lese a umění v přírodě

Také se rádi touláte ve skalách? Viděli jste už úžasné skalní reliéfy mnoha tvarů, které vznikaly v různých dobách a sloužily rozličným účelům? Kdo a kdy je vytesal a co znázorňují? V našich tipech najdete nejen nádherná místa pro relax a procházky, ale i odpovědi na řadu otázek.
12. září 2024 7:04
Příroda

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

V roce 2002 se Českou republikou prohnaly dosud největší povodně v historii naší země. Nebyly první a bohužel ani poslední. Připomeňte si s Kudy z nudy nejznámější velké povodně, které zasáhly území Čech, Moravy nebo Českého Slezska. Kdy šla našimi zeměmi tisíciletá voda, kdy stoletá voda a kdy pětisetletá?
11. září 2024 18:30
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den offline? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
8. září 2024 11:21
Příroda

Inspirace na výlety za nádhernými podzimními výhledy

Také milujete podzimní barevné listí, které každoročně zahalí přírodu do pestrých podzimních šatů? A jaký krásný daleký pohled se nabízí z vyhlídek, věží a rozhleden! Pokud to počasí dovolí, udělejte si čas a vyrazte na výlet třeba do Českého ráje, na Kokořínsko nebo do Podyjí. Portál Kudy z nudy ví i o dalších pěkných místech, z nichž bývá nejhezčí výhled právě na podzim.
6. září 2024 17:00
Příroda

Sedm tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Také máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou jak pro zářivé podzimní dny vzdalujících se slunečních paprsků, tak i pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?
3. září 2024 15:00
Příroda

Babí léto opět přichází: 100 tipů na pěkný podzimní výlet do přírody

Slunečné dny a teploty okolo 25 stupňů, tak vypadá babí léto, které se pravidelně vrací do střední Evropy na začátku podzimu. Příjemné počasí většinou vydrží až do konce září, někdy i do poloviny října, a volné dny se tak stávají skvělou příležitostí k pěknému výletu do přírody. Nechejte se tady inspirovat našimi tipy a užijte si s rodinou či přáteli příjemný podzimní výlet, než přijdou přeháňky a déšť s postupně klesajícími teplotami.
30. srpen 2024 16:00
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
30. srpen 2024 6:40
Příroda

Prohlédněte si netopýry zblízka na Mezinárodní noci pro netopýry

Fascinují vás netopýři, tajemní noční létající savci? Chcete se dozvědět víc o jejich životě, významu, ohrožení i ochraně? Pak navštivte některou z akcí, která provází Mezinárodní noc pro netopýry. Osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů se odehrává pravidelně na přelomu srpna a září. Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy a vyražte za zajímavým zážitkem.
29. srpen 2024 17:18
Příroda