!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje
Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje
"> "> "> "> ">
Letní sporty

Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje

Vydáno 1. dubna 2021
Abychom vám zpříjemnili následující jarní slunečné dny, připravili jsme pro vás tipy na kratší či delší procházky na území vybraných měst ze všech pěti regionů Libereckého kraje – Máchova kraje, Jizerských hor, Lužických hor, Krkonoš a Českého ráje. Současná situace a aktuální platná nařízení nejsou cestování a výletům příliš nakloněna. Nicméně krátká procházka by neměla nikomu ublížit, ba právě naopak, pro zachování fyzického a psychického zdraví je přímo nezbytná. Nechte se proto inspirovat a objevte neznámá místa měst Dubá, Semily, Nový Bor, Jablonec nad Nisou a Liberec.

Dubá v Máchově kraji

město DubáMáchově kraji jižně od České Lípy leží malebné městečko Dubá, které je mimo jiné čerstvým vítězem krajského kola soutěže historické město roku 2020. Městečko je obklopeno nádhernou přírodou a v jeho okolí je mnoho turisticky zajímavých míst.

Jedním z nich je vrch Nedvězí, odkud je možné se za jasného počasí rozhlédnout do širokého okolí. Zvětráváním pískovců vznikají v okolí skalní města, např. u Pustého zámku, u obce Dražejov v Pramenném dole a vlastně všude, kam jako zvídaví turisté vstoupíme, najdeme často bizarní skalní útvary. Našim hlavním tipem je ale 9 km dlouhá a okružní Naučná stezka Dubsko-Kokořínsko, na které se v rámci 8 zastavení seznámíme s historií Dubska a okolní přírodou.
 

Semily na soutoku Jizery s Oleškou

semilyV kotlině Podkrkonošské pahorkatiny na úpatí bájného a pověstmi opředeného Kozákova a také na soutoku řeky Jizery s Oleškou leží město Semily. Na výlet se vydáme z Riegrova náměstí po modré turistické značce kolem římskokatolického kostela sv. Petra a Pavla za hranice města směrem k osadě Nouzov, kde na nás čeká opravdový unikát – Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě.

Kromě kouzelného výhledu si zde vyzkoušíme například i prototyp Cimrmanova dalekohledu, pyramidu nebo telefonní budku (Luxfon). Trasa měří 7 km.
 

Nový Bor, město skla

Nový BorZnámé sklářské město leží na rozhraní CHKO České Středohoří a Lužické hory. Historie města je úzce spjata s rozvojem sklářského řemesla a průmyslu. A i dnes zde turisté mohou navštívit malé sklárny, ve kterých uvidí na vlastní oči výrobu foukaného, malovaného a broušeného skla. Na nás ale čeká výstup do výšky 446 metrů na zalesněný Borský vrch s výhledy na Nový Bor. Naše procházka městem bude dále pokračovat kolem Vyhlídky pod Borským vrchem a rekonstruovaného kostela sv. Ducha, odkud nás červená a zelená turistická značka zavedou zpět do centra města.

Krátký odpočinek si poté dopřejeme při zastávce ve Smetanových sadech. Z parku poté zamíříme k unikátní architektonické památce - skleněnému domu, sídlu slavné sklářské firmy Lasvit. Až si tento skleněný skvost a poctu sklářskému umění dostatečně prohlédneme, čeká nás cesta kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie zpět na náměstí Míru. Naplánovaná vycházková trasa Novým Borem je dlouhá necelé 4 km.
 

Jablonec nad Nisou, město bižuterie

Jablonec nad NisouV turistické oblasti Jizerských hor se nachází slavné město skla a bižuterie - Jablonec nad Nisou. Město, ležící v nadmořské výšce cca. 500 metrů, nabízí kromě kopcovitého terénu, mnoha zelených ploch také jedinečnou vodní nádrž Mšeno, která je díky svému umístění téměř uprostřed města vyhledávaným místem pro odpočinek, sport i zábavu. My se ale dnes vydáme od přehrady zcela opačným směrem. Z Mírového náměstí od budovy Nové radnice s 51 metry vysokou radniční věží půjdeme po modré turistické značce – Vnitřním turistickým okruhem směrem do městské části Vrkoslavice.

jablonecPo překonání rušné Pražské ulice se napojíme na červeně značený Jablonecký vyhlídkový okruh, který nás zavede až k rozhledně Petřín, která je ale bohužel pro veřejnost uzavřena. I přesto z odpočinkového místa za budovou uvidíme krásný výhled na celý Jablonec a hřebeny Jizerských hor. Při zpáteční cestě do centra města po naučné stezce manželů Scheybalových, významných historicích a etnografech, se seznámíme s místní historií a krajinou. Vycházkový okruh nám potrvá zhruba 2 hodiny a ujdeme asi 5 km.
 

Liberec - hlavní centrum kraje

radnice LiberecHlavní centrum Libereckého kraje, město obklopené horami s množstvím kulturních, historických a technických památek není třeba blíže představovat. Z Liberce vám jako tip na procházku přinášíme kratší cca 5 km dlouhý vycházkový okruh v městském obvodu Vratislavice nad Nisou. Naši trasu zahájíme na křižovatce ulic Tanvaldská a Dlouhomostecká, odkud budeme následovat naučnou stezku Po stopách války 1778 – 1779 kolem Pekelských rybníků s krátkým zastavením u vyhlídkového místa směrem na dominantu kraje – majestátný Ještěd. Po krátké odbočce na Prosečský hřeben se vydáme na cestu zpět po žluté turistické značce kolem malebných Kunratických rybníků.

A pokud nám ještě tato procházka nestačila, zastavíme se ještě v místním nově revitalizovaném zámeckém parku, kde se kromě tuzemských a cizokrajných dřevin nachází také okrasné jezírko, zámeček nebo dětské hřiště.
Semily

Semily

Čím vás upoutá město v údolí Jizery na rozhraní Krkonoš a Českého ráje? Za vidění stojí Riegrův domek, barokní dům Vlkánovsko, několik kostelů i rodný dům Ivana Olbrachta, v němž sídlí muzeum a galerie. Měli byste se také projít romantickým údolím řeky Jizery a vyšplhat na nedaleký kopec Kozákov.

Liberec

Liberec

Když se řekne Liberec, možná se vám vybaví honosná novorenesanční radnice, hrázděné Valdštejnovy domky anebo Krajská vědecká knihovna, která rzískala ocenění Stavba roku. Hebrejské nápisy na zdi připomínají, že stojí na místě nacisty vypálené synagogy a získala přízvisko Stavba smíření.

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou

Křehkou krásu skla, bižuterie a šperků nepoznáte v žádném jiném městě tak zblízka jako právě v Jablonci. Město pod Jizerskými horami sice vzniklo jako uhlířská osada, ale už od 16. století se tu rozvíjejí sklářské a šperkařské tradice. Neobvyklá řemesla vám představí muzeum skla a bižuterie.

Nový Bor

Nový Bor

Nový Bor je společně s Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem bránou do Lužických hor. Podle místních je městem tradičního sklářství, zeleně a zahrad. Vznikl v první polovině 18. století z osady vystavěné na lesních vřesovištích, německy nazývaných Haida (Heyde), později česky Bor.

Dubá

Dubá

Dubá leží v srdci Máchova kraje a chráněné krajinné oblasti Kokořínsko jihozápadně od Máchova jezera. Malebné okolní krajině se říká Dubské Švýcarsko: objevíte tu řady romantických skalních soutěsek, roubených chalup a prastarých hradů, lákavé je i putování po stopách Máchova Máje.

Další aktuality

12.4.
2021
Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran

Vlastivědné muzeum v České Lípě ukáže, jak se dobýval uran

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
31.3.
2021
Tipy na lepší časy v Libereckém kraji

Tipy na lepší časy v Libereckém kraji

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky