Úvod > Aktuality > Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje
procházka po městě, Dubá, kudyznudy
Letní sporty

Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje

  • Vydáno13. června 2022
Abychom vám zpříjemnili pěkné slunečné dny, připravili jsme pro vás tipy na kratší či delší procházky na území vybraných měst ze všech pěti regionů Libereckého kraje – Máchova kraje, Jizerských hor, Lužických hor, Krkonoš a Českého ráje. Nechte se inspirovat a objevte neznámá místa měst Dubá, Semily, Nový Bor nebo Jablonce nad Nisou a Liberce.

Dubá v Máchově kraji

město DubáMáchově kraji jižně od České Lípy leží malebné městečko Dubá, které je pomyslnou branou do Dubských skal, Čapské palici, Martinských stěn, Pramennému dolu, Beškovského lesa a na další místa CHKO Kokořínsko a Máchův kraj. Městečko je doslova obklopeno nádhernou přírodou a v jeho okolí je mnoho turisticky zajímavých míst. Jedním z nich je vrch Nedvězí, odkud je možné se za jasného počasí rozhlédnout do širokého okolí. Zvětráváním pískovců vznikají v okolí skalní města, např. u Pustého zámku, u obce Dražejov v Pramenném dole a vlastně všude, kam jako zvídaví turisté vstoupíte, najdeme často bizarní skalní útvary. Našim hlavním tipem je ale 9 km dlouhá a okružní Naučná stezka Dubsko-Kokořínsko, na které se v rámci 8 zastavení seznámíte s historií Dubska a okolní přírodou.
 

Semily na soutoku Jizery s Oleškou

semilyV kotlině Podkrkonošské pahorkatiny na úpatí bájného a pověstmi opředeného Kozákova a také na soutoku řeky Jizery s Oleškou leží město Semily. Na výlet se vydejte z Riegrova náměstí po modré turistické značce kolem římskokatolického kostela sv. Petra a Pavla za hranice města směrem k osadě Nouzov, kde na vás čeká opravdový unikát – Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě. Kromě kouzelného výhledu si zde vyzkoušíte například i prototyp Cimrmanova dalekohledu, pyramidu nebo telefonní budku (Luxfon). Trasa měří 7 km a ujdou jí určitě i děti.
 

Nový Bor, město skla

Nový BorZnámé sklářské město leží na rozhraní CHKO České Středohoří a Lužické hory. Historie města je úzce spjata s rozvojem sklářského řemesla a průmyslu. A i dnes zde turisté mohou navštívit malé sklárny, ve kterých uvidí na vlastní oči výrobu foukaného, malovaného a broušeného skla. Na naší trase vás ale čeká výstup do výšky 446 metrů na zalesněný Borský vrch s výhledy na Nový Bor. Procházka pak pokračuje kolem Vyhlídky pod Borským vrchem a rekonstruovaného kostela sv. Ducha, odkud vás červená a zelená turistická značka zavedou zpět do centra města. Krátký odpočinek si poté můžete dopřát při zastávce ve Smetanových sadech. Z parku poté zamiřte k unikátní architektonické památce – skleněnému domu, sídlu slavné sklářské firmy Lasvit. Až si tento skleněný skvost a poctu sklářskému umění dostatečně prohlédnete, čeká vás cesta kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie zpět na náměstí Míru. Naplánovaná vycházková trasa Novým Borem je dlouhá necelé 4 km.
 

Jablonec nad Nisou, město bižuterie

Jablonec nad NisouV turistické oblasti Jizerských hor se nachází slavné město skla a bižuterie – Jablonec nad Nisou. Město, ležící v nadmořské výšce cca. 500 metrů, nabízí kromě kopcovitého terénu, mnoha zelených ploch také jedinečnou vodní nádrž Mšeno, která je díky svému umístění téměř uprostřed města vyhledávaným místem pro odpočinek, sport i zábavu. Naše trasa vás však provede od přehrady zcela opačným směrem. Z Mírového náměstí od budovy Nové radnice s 51 metry vysokou radniční věží půjdete po modré turistické značce – Vnitřním turistickým okruhem směrem do městské části Vrkoslavice. Po překonání rušné Pražské ulice se napojíte na červeně značený Jablonecký vyhlídkový okruh, který vás zavede až k rozhledně Petřín, která je ale bohužel pro veřejnost uzavřena. I přesto z odpočinkového místa za budovou uvidíte krásný výhled na celý Jablonec a hřebeny Jizerských hor. Při zpáteční cestě do centra města po naučné stezce manželů Scheybalových, významných historicích a etnografech, se seznámíte s místní historií a krajinou. Vycházkový okruh vám zabere zhruba 2 hodiny a v náhách budete mít asi 5 km.
 

Liberec – hlavní centrum kraje

radnice LiberecHlavní centrum Libereckého kraje, město obklopené horami s množstvím kulturních, historických a technických památek není třeba blíže představovat. Z Liberce vám jako tip na procházku přinášíme kratší cca 5 km dlouhý vycházkový okruh v městském obvodu Vratislavice nad Nisou. Naši trasu lze zahájit na křižovatce ulic Tanvaldská a Dlouhomostecká, odkud budete následovat naučnou stezku Po stopách války 1778 – 1779 kolem Pekelských rybníků s krátkým zastavením u vyhlídkového místa směrem na dominantu kraje – majestátný Ještěd. Po krátké odbočce na Prosečský hřeben se vydáte na cestu zpět po žluté turistické značce kolem malebných Kunratických rybníků. A pokud vám ještě tato procházka nebude stačit, zastavte se ještě v místním nově revitalizovaném zámeckém parku, kde se kromě tuzemských a cizokrajných dřevin nachází také okrasné jezírko, zámeček nebo dětské hřiště.
Liberec

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Dubá

Dubá

Dubá leží v srdci Máchova kraje a chráněné krajinné oblasti Kokořínsko jihozápadně od Máchova jezera. Malebné okolní krajině se říká Dubské Švýcarsko: objevíte tu řady romantických skalních soutěsek, roubených chalup a prastarých hradů, lákavé je i putování po stopách Máchova Máje.

Semily

Semily

Čím vás upoutá město v údolí Jizery na rozhraní Krkonoš a Českého ráje? Za vidění stojí Riegrův domek, barokní dům Vlkánovsko, několik kostelů i rodný dům Ivana Olbrachta, v němž sídlí muzeum a galerie. Měli byste se také projít romantickým údolím řeky Jizery a vyšplhat na nedaleký kopec Kozákov.

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou

Křehkou krásu skla, bižuterie a šperků nepoznáte v žádném jiném městě tak zblízka jako právě v Jablonci. Město pod Jizerskými horami sice vzniklo jako uhlířská osada, ale už od 16. století se tu rozvíjejí sklářské a šperkařské tradice. Neobvyklá řemesla vám představí muzeum skla a bižuterie.

Nový Bor

Nový Bor

Nový Bor je společně s Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem bránou do Lužických hor. Podle místních je městem tradičního sklářství, zeleně a zahrad. Vznikl v první polovině 18. století z osady vystavěné na lesních vřesovištích, německy nazývaných Haida (Heyde), později česky Bor.

Další aktuality

Hrad Grabštejn zve na Grabštejnské Vánoce

Pokud se vám stýská po prohlídkách památek, přijďte o víkendu 9. a 10. prosince 2023 na hrad Grabštejn, kde probíhají netradiční prohlídky nazvané Grabštejnské Vánoce s adventní a vánoční výzdobou hradu i tematicky zabarveným vyprávěním.
Liberecký kraj | Zážitky

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Jizerská magistrála má na víkend skvěle upravené stopy z Bedřichova, Maliníku i Jizerky. Na tratích panují ideální sněhové podmínky, které lákají na krásný běžkařský výlet! Stopy pravidelně upravuje Jizerská o.p.s., která tak navazuje na vůbec nejdelší tradici úprav běžeckých tratí. Ta v Jizerských horách začala již roku 1984.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.
Liberecký kraj | Zážitky

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě trvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 30. listopadu do 3. prosince 2023 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
Liberecký kraj | Kultura

Skiareál Ještěd zahájí lyžařskou sezónu již tuto sobotu!

Díky příznivým podmínkám pro technické zasněžování a bohaté nadílce přírodního sněhu zahájí Skiareál Ještěd lyžařskou sezónu již v sobotu 2. prosince 2023, a to na oblíbené sjezdovce Efecta Nová Skalka. Skipasy za zaváděcí ceny již od 390 korun mohou lyžaři zakoupit v předprodeji online přes věrnostní program Gopass. Volné kapacity stále hlásí i většina hotelů a penzionů v Liberci, tak neváhejte, odpočiňte si od předvánočních nákupů a přijeďte si zalyžovat do nejdostupnějšího střediska v Čechách! Z centra Liberce jste na lyžích za pár minut tramvají a autem z Prahy za pouhou hodinu.
Liberecký kraj | Zimní sporty

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Liberecký kraj | Památky

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Společnost Regata Máchovo jezero připravila na každou adventní neděli sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě!
Liberecký kraj | Zážitky

Vypravte se do pohádky na zámek Sychrov

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov již mají svoji tradici. První prohlídky tohoto druhu se uskutečnily už v prosinci 2002 a od té doby pravidelně nejpohádkovější zámek Libereckého kraje ožívá pohádkovým příběhem. Koncem listopadu, přesněji řečeno 25. a 26. 11. 2023, se na zámku Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, objeví čertice, která zábavnou a nenáročnou formou ukáže dětem nejkrásnější prostory zámku. Současně bude na nádvoří probíhat oblíbený adventní trh.
Liberecký kraj | Zážitky