Úvod > Aktuality > Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje
procházka po městě, Dubá, kudyznudy
"> procházka po městě, Dubá, kudyznudy "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Užijte si procházky největšími městy Libereckého kraje

  • Vydáno13. června 2022
Abychom vám zpříjemnili pěkné slunečné dny, připravili jsme pro vás tipy na kratší či delší procházky na území vybraných měst ze všech pěti regionů Libereckého kraje – Máchova kraje, Jizerských hor, Lužických hor, Krkonoš a Českého ráje. Nechte se inspirovat a objevte neznámá místa měst Dubá, Semily, Nový Bor nebo Jablonce nad Nisou a Liberce.

Dubá v Máchově kraji

město DubáMáchově kraji jižně od České Lípy leží malebné městečko Dubá, které je pomyslnou branou do Dubských skal, Čapské palici, Martinských stěn, Pramennému dolu, Beškovského lesa a na další místa CHKO Kokořínsko a Máchův kraj. Městečko je doslova obklopeno nádhernou přírodou a v jeho okolí je mnoho turisticky zajímavých míst. Jedním z nich je vrch Nedvězí, odkud je možné se za jasného počasí rozhlédnout do širokého okolí. Zvětráváním pískovců vznikají v okolí skalní města, např. u Pustého zámku, u obce Dražejov v Pramenném dole a vlastně všude, kam jako zvídaví turisté vstoupíte, najdeme často bizarní skalní útvary. Našim hlavním tipem je ale 9 km dlouhá a okružní Naučná stezka Dubsko-Kokořínsko, na které se v rámci 8 zastavení seznámíte s historií Dubska a okolní přírodou.
 

Semily na soutoku Jizery s Oleškou

semilyV kotlině Podkrkonošské pahorkatiny na úpatí bájného a pověstmi opředeného Kozákova a také na soutoku řeky Jizery s Oleškou leží město Semily. Na výlet se vydejte z Riegrova náměstí po modré turistické značce kolem římskokatolického kostela sv. Petra a Pavla za hranice města směrem k osadě Nouzov, kde na vás čeká opravdový unikát – Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě. Kromě kouzelného výhledu si zde vyzkoušíte například i prototyp Cimrmanova dalekohledu, pyramidu nebo telefonní budku (Luxfon). Trasa měří 7 km a ujdou jí určitě i děti.
 

Nový Bor, město skla

Nový BorZnámé sklářské město leží na rozhraní CHKO České Středohoří a Lužické hory. Historie města je úzce spjata s rozvojem sklářského řemesla a průmyslu. A i dnes zde turisté mohou navštívit malé sklárny, ve kterých uvidí na vlastní oči výrobu foukaného, malovaného a broušeného skla. Na naší trase vás ale čeká výstup do výšky 446 metrů na zalesněný Borský vrch s výhledy na Nový Bor. Procházka pak pokračuje kolem Vyhlídky pod Borským vrchem a rekonstruovaného kostela sv. Ducha, odkud vás červená a zelená turistická značka zavedou zpět do centra města. Krátký odpočinek si poté můžete dopřát při zastávce ve Smetanových sadech. Z parku poté zamiřte k unikátní architektonické památce – skleněnému domu, sídlu slavné sklářské firmy Lasvit. Až si tento skleněný skvost a poctu sklářskému umění dostatečně prohlédnete, čeká vás cesta kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie zpět na náměstí Míru. Naplánovaná vycházková trasa Novým Borem je dlouhá necelé 4 km.
 

Jablonec nad Nisou, město bižuterie

Jablonec nad NisouV turistické oblasti Jizerských hor se nachází slavné město skla a bižuterie – Jablonec nad Nisou. Město, ležící v nadmořské výšce cca. 500 metrů, nabízí kromě kopcovitého terénu, mnoha zelených ploch také jedinečnou vodní nádrž Mšeno, která je díky svému umístění téměř uprostřed města vyhledávaným místem pro odpočinek, sport i zábavu. Naše trasa vás však provede od přehrady zcela opačným směrem. Z Mírového náměstí od budovy Nové radnice s 51 metry vysokou radniční věží půjdete po modré turistické značce – Vnitřním turistickým okruhem směrem do městské části Vrkoslavice. Po překonání rušné Pražské ulice se napojíte na červeně značený Jablonecký vyhlídkový okruh, který vás zavede až k rozhledně Petřín, která je ale bohužel pro veřejnost uzavřena. I přesto z odpočinkového místa za budovou uvidíte krásný výhled na celý Jablonec a hřebeny Jizerských hor. Při zpáteční cestě do centra města po naučné stezce manželů Scheybalových, významných historicích a etnografech, se seznámíte s místní historií a krajinou. Vycházkový okruh vám zabere zhruba 2 hodiny a v náhách budete mít asi 5 km.
 

Liberec – hlavní centrum kraje

radnice LiberecHlavní centrum Libereckého kraje, město obklopené horami s množstvím kulturních, historických a technických památek není třeba blíže představovat. Z Liberce vám jako tip na procházku přinášíme kratší cca 5 km dlouhý vycházkový okruh v městském obvodu Vratislavice nad Nisou. Naši trasu lze zahájit na křižovatce ulic Tanvaldská a Dlouhomostecká, odkud budete následovat naučnou stezku Po stopách války 1778 – 1779 kolem Pekelských rybníků s krátkým zastavením u vyhlídkového místa směrem na dominantu kraje – majestátný Ještěd. Po krátké odbočce na Prosečský hřeben se vydáte na cestu zpět po žluté turistické značce kolem malebných Kunratických rybníků. A pokud vám ještě tato procházka nebude stačit, zastavte se ještě v místním nově revitalizovaném zámeckém parku, kde se kromě tuzemských a cizokrajných dřevin nachází také okrasné jezírko, zámeček nebo dětské hřiště.
Liberec

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Dubá

Dubá

Dubá leží v srdci Máchova kraje a chráněné krajinné oblasti Kokořínsko jihozápadně od Máchova jezera. Malebné okolní krajině se říká Dubské Švýcarsko: objevíte tu řady romantických skalních soutěsek, roubených chalup a prastarých hradů, lákavé je i putování po stopách Máchova Máje.

Semily

Semily

Čím vás upoutá město v údolí Jizery na rozhraní Krkonoš a Českého ráje? Za vidění stojí Riegrův domek, barokní dům Vlkánovsko, několik kostelů i rodný dům Ivana Olbrachta, v němž sídlí muzeum a galerie. Měli byste se také projít romantickým údolím řeky Jizery a vyšplhat na nedaleký kopec Kozákov.

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou

Křehkou krásu skla, bižuterie a šperků nepoznáte v žádném jiném městě tak zblízka jako právě v Jablonci. Město pod Jizerskými horami sice vzniklo jako uhlířská osada, ale už od 16. století se tu rozvíjejí sklářské a šperkařské tradice. Neobvyklá řemesla vám představí muzeum skla a bižuterie.

Nový Bor

Nový Bor

Nový Bor je společně s Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem bránou do Lužických hor. Podle místních je městem tradičního sklářství, zeleně a zahrad. Vznikl v první polovině 18. století z osady vystavěné na lesních vřesovištích, německy nazývaných Haida (Heyde), později česky Bor.