Úvod > Aktuality > Užijte si výlovy na konci října a během listopadu
Gurmánská turistika

Užijte si výlovy na konci října a během listopadu

  • Vydáno21. října 2022
Sedm hodin ráno, ranní mlhy. Desítky postav v dlouhých pláštích a vysokých botách roztáhnou sítě a vydají se do studeného bahna. Tradiční výlov rybníků začíná! Portál Kudy z nudy vás zve na desítky akcí, na nichž se rybáři rozloučí se sezonou a nebudou chybět rybí speciality i dobrá nálada.

Rybníkářství má v českých zemích dlouhou tradici, která sahá až do 12. století. V té době patřily rybníky klášterům a sloužily především k chovu kaprů. Na Třeboňsku, oblasti proslulé rybníkářstvím, přichází zlatá éra se jmény Štépánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.

Zatímco první z nich byl úspěšný porybný, vytvořil méně rybníků, ale zato výnosných, druhý vynikal spíš jako odvážný stavitel. Dnes tvoří třeboňské rybníky 16 soustav spádovaných převážně z řek Lužnice a Nežárky.
 

Výlovy – rozlučka se sezónou

Vyvrcholením celoroční rybářské práce jsou podzimní výlovy rybníků. Jejich přípravy začínají strojením, jež může trvat den nebo až měsíc, závisí na velikosti rybníka a výpustního zařízení. Den před samotným výlovem rybáři staví nádobí, připravují kádě, brakovnice či nakladač.

Výlov začíná v brzkých ranních hodinách, zhruba kolem sedmé hodiny. Rybáři rozdají síť  – nevod, jehož tažením se nabírá ryba v lovišti. Po úspěšném lovu se ryby roztřídí, naloží do beden a směřují do vodních nádrží sádků, a pak do prodejen. Ovšem pokud si ráno přivstanete, čerstvá ryba se dostane i k vám. U některých výlovů si budete moci pochutnat i na dalších gastronomických dobrotách či se zabavit.
 

Kde si užijete výlovy 2022 na konci října?

RybaTento víkend 28. a 29. října se můžete těšit na výlov rybníka Olšovec v Jedovnici v Moravském krasu. Nebude chybět prodej Jedovnického kapra (označení Regionální produkt Moravský kras), rybí speciality a prodej čerstvých ryb na hrázi, jak je amur, tolstolobik, plotice, štika nebo candát.

Rybářství Třeboň bude od 24. do 28. října lovit Záblatský rybník. Ten má rozlohu 310 hektarů a nachází se poblíž obce Záblatí mezi níž a rybníkem protéká Zlatá stoka. Rybník vybudovat v letech 1475 – 1479 Zdeněk ze Šternberka. Poté, co roku 1513 přešel do majetku Rožmberků, byl ihned rozšiřován Štěpánkem Netolickým, který zde osvědčil svůj vodohospodářský důmysl – rybník zde lze nahánět také ze Zlaté stoky a při jeho vypouštění vodu vracet zpět do jejího toku.

výlovRybník Munický v Hluboké nad Vltavou vydá svoje poklady v období od 27. až do 29. října 2022. Dne 28. 10. 2022 se budou na hrázi Munického rybníka konat tradiční rybářské slavnosti.

K návštěvě láká také jihomoravský rybník Vrkoč. Ten bude probíhat po celý víkend, tedy od 28. do 30. října 2022. Pro návštěvníky je připraven prodej živých ryb, rybích výrobků, specialit a široká možnost občerstvení. Výlov bude komentován – dozvíte se zajímavosti rybářského řemesla, zpracování ryb i o Rybníkářství Pohořelice.

Státní svátek 28. října a poslední říjnový víkend 29. a 30. října bude výlovy doslova nabitý. Rybářství Mariánské Lázně zve 27. – 28. října na výlov rybníku Amerika u Františkových Lázní. Na hrázi bude možné zakoupit živé ryby, uzené ryby a další chutné občerstvení. Velkou akcí je také výlov Bohdanečského rybníka na Pardubicku, který proběhne rovněž 28. října. Největší rybářská událost na Šumavě v kulisách panenské přírody, to je výlov rybníka Olšina v Horní Plané s bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé 28. října. Výlov rybníka Betlém v blízkosti obce Teplá v západních Čechách se uskuteční v sobotu 29. října, stejně, jako výlov Štěpnického rybníka v Telči.


Výlovy, které přinese blížící se listopad

RybářiSamozřejmě i v listopadu budou výlovy pokračovat. Například výlov rybníka Regent proběhne 1. – 2. listopadu. Jedná se o výlov v režii Rybářství Mariánské Lázně, které zve na prodej živých či uzených ryb a lahodné rybí občerstvení.

Dalším loveným rybníkem bude 5. listopadu středočeská Vyžlovka. Na výlovu si můžete zakoupit čerstvou rybu – kapr, lín, amur, štika, candát, sumec, okoun a ochutnat v občerstvení z rybu z produkce České zemědělské univerzity – Školního lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy.

Restaurace a penzion Ztracený mlýn na Slapech vás zve 5. listopadu na na výlov Slapského rybníku, který je součástí areálu Ztracený mlýn. Nejen kapra na mnoho způsobů můžete poté ochutnat v naší restauraci, kde se budou od 11 hodin konat rybí hody.
Podzimní výlovy rybníků 2022

Podzimní výlovy rybníků 2022

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.

Další aktuality

Tradice: příběh obloženého chlebíčku aneb nejchutnější český vynález

Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice, dokonalá ve své jednoduchosti: to jsou obložené chlebíčky. Do pražského lahůdkářství Jana a Štěpánky Paukertových na Národní třídě se na ně chodilo ještě dřív, než vznikla samostatná Československá republika.
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Na sníh to sice letos nevypadá, ale koštování mladého vína, martinské trhy a husí speciality určitě budou! Kam se za prvními letošními víny a gastronomickými dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy. A nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci prodávat Svatomartinská vína ročníku 2022 tradičně až od pátku 11. listopadu. Čekají na vás tóny plané švestky a sušeného ovoce, květinová vůně po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2022 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?
Gurmánská turistika

Svatý Martin 2022: tipy na slavnosti, kde ochutnáte první mladé víno a křehoučkou husičku

Ať už svatý Martin letos přijede na bílém nebo blátivém koni, opět s sebou přiveze svatomartinské víno, lampionové průvody, hody a slavnosti. Pozadu samozřejmě nesmí zůstat husy – svým kejháním prý světce kdysi natolik rušily při kázání, že za to dodnes končí na pekáčích.
Gurmánská turistika