!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Užijte si výlovy na konci října a během listopadu
Užijte si výlovy na konci října a během listopadu
"> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Užijte si výlovy na konci října a během listopadu

  • Vydáno21. října 2021
Sedm hodin ráno, ranní mlhy. Desítky postav v dlouhých pláštích a vysokých botách roztáhnou sítě a vydají se do studeného bahna. Tradiční výlov rybníků začíná! Portál Kudy z nudy vás zve na desítky akcí, na nichž se rybáři rozloučí se sezonou a nebudou chybět rybí speciality i dobrá nálada.

Rybníkářství má v českých zemích dlouhou tradici, která sahá až do 12. století. V té době patřily rybníky klášterům a sloužily především k chovu kaprů. Na Třeboňsku, oblasti proslulé rybníkářstvím, přichází zlatá éra se jmény Štépánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.

Zatímco první z nich byl úspěšný porybný, vytvořil méně rybníků, ale zato výnosných, druhý vynikal spíš jako odvážný stavitel. Dnes tvoří třeboňské rybníky 16 soustav spádovaných převážně z řek Lužnice a Nežárky.
 

Výlovy – rozlučka se sezónou

Vyvrcholením celoroční rybářské práce jsou podzimní výlovy rybníků. Jejich přípravy začínají strojením, jež může trvat den nebo až měsíc, závisí na velikosti rybníka a výpustního zařízení. Den před samotným výlovem rybáři staví nádobí, připravují kádě, brakovnice či nakladač.

Výlov začíná v brzkých ranních hodinách, zhruba kolem sedmé hodiny. Rybáři rozdají síť  – nevod, jehož tažením se nabírá ryba v lovišti. Po úspěšném lovu se ryby roztřídí, naloží do beden a směřují do vodních nádrží sádků, a pak do prodejen. Ovšem pokud si ráno přivstanete, čerstvá ryba se dostane i k vám. U některých výlovů si budete moci pochutnat i na dalších gastronomických dobrotách či se zabavit.
 

Kde si užijete výlovy 2021 na konci října?

RybaTento víkend 23. a 24. října se můžete těšit na výlov rybníka Olšovec v Jedovnici v Moravském krasu. Nebude chybět prodej Jedovnického kapra (označení Regionální produkt Moravský kras), rybí speciality a prodej čerstvých ryb na hrázi, jak je amur, tolstolobik, plotice, štika nebo candát.

Rybářství Třeboň bude od 25. do 26. října lovit Velký Spolský rybník. Ten má rozlohu 137 hektarů a nachází se jihozápadně od Třeboně u obce Libín. S ohledem na akutní epidemiologickou situaci a přijatá preventivní opatření k zamezení nákazy covid-19 přistoupilo Rybářství Třeboň a.s. ke zrušení všech doprovodných akcí během podzimních výlovů a omezení kontaktu mezi zaměstnanci a veřejnosti během lovení.

Rybářství Nové Hrady se 27. října chystá k výlovu rybníka Žár. Jde o jeden z nejdříve historicky doložených rybníků na území České republiky. Nachází se nedaleko Nových Hradů.

výlovStátní svátek 28. října a poslední říjnový víkend 30. a 31. října bude výlovy doslova nabitý. Rybářství Mariánské Lázně zve 28. října na výlov rybníku Amerika u Františkových Lázní. Na hrázi bude možné zakoupit živé ryby, uzené ryby a další chutné občerstvení. Velkou akcí je také výlov Bohdanečského rybníka na Pardubicku, který proběhne rovněž 28. října. A ve stejný den láká na výlov také Rybářství Hluboká, které nachystalo výlov rybníka Bezdrev.

Výlov rybníka Betlém v blízkosti obce Teplá v západních Čechách se uskuteční v sobotu 30. října, stejně, jako výlov Štěpnického rybníka v Telči.


Výlovy, které přinese blížící se listopad

RybářiSamozřejmě i v listopadu budou výlovy pokračovat. Například výlov rybníka Svět proběhne 9. – 11. listopadu. Jedná se o výlov v režii Rybnářství Třeboň, které letos omezilo kvůli pandemii koronaviru kontaktumezi zaměstnanci a veřejnosti během lovení. Prodej ryb bude umožněn za přísných hygiencických podmínek.

Dalším loveným rybníkem, opět pod taktovkou Rybářstvíé Třeboň je 15. až 17. listopadu Bošilecký rybník. Na Třeboňsku patří již tradičně mezi nejúrodnější; svým hospodářům se pravidelně odměňuje vysokými výlovy kaprů. Rybářství Hluboká má v plánu 15. – 16. listopadu výlov rybníku Vlhavský.
Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Na jihu Čech začaly podzimní výlovy, které potrvají až do konce listopadu. Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje na podzim z asi 250 rybníků vylovit zhruba 2300 tun tržních ryb, především kaprů. I když se doprovodný program letos nekoná, zájemci se mohou na výlov přijít podívat a zakoupit si čerstvé ryby. Prodej živých ryb je vždy zajištěn přímo na hrázi rybníků.

Podzimní výlovy rybníků 2021

Podzimní výlovy rybníků 2021

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.

Drhlenské rybníky u Kněžmostu

Drhlenské rybníky u Kněžmostu

Nedaleko obce Kněžmost na Mladoboleslavsku si můžete projít velmi pěknou turistickou trasu Drhlenské rybníky. Jedná se o krásnou přírodní lokalitu, která je celoročně přístupná jak pro pěší turistiku, tak pro milovníky jízdy na kole.

Jedovnické rybníky

Jedovnické rybníky

Jedovnice jsou ve svém blízkém i dalekém okolí známé svými rybníky. Současný rybník Olšovec je vyhledávaným místem pro odpočinek a rekreaci s kempem. V jeho okolí vyrostla řada chat a táborů.

Rybník Dřemliny na Vodňansku

Rybník Dřemliny na Vodňansku

Jedná se o největší vodňanský chovný rybník. Každoročně na podzim probíhá výlov rybníka, kde si můžete nakoupit čerstvé ryby. Rybník je pojmenován podle stejnojmenného vodňanského předměstí.

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou

Munický rybník u Hluboké nad Vltavou

Munický rybník se nachází jižně od Hluboké nad Vltavou a součástí větší rybniční soustavy, kterou dříve tvořilo 6 samostatných rybníků. Svou rozlohou patří mezi největší z nich.

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části – akvária se živými rybami a vlastní historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci také uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.