!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Užijte si po čertech dobré běžkování v okolí Čertova břemena na České Sibiři
Užijte si po čertech dobré běžkování v okolí Čertova břemena na České Sibiři
"> "> "> "> ">
Zimní sporty

Užijte si po čertech dobré běžkování v okolí Čertova břemena na České Sibiři

Vydáno 14. ledna 2021
Znáte běžkařské trasy mikroregionu „Společenství obcí Čertovo břemeno“ nedaleko Jistebnice? Oblast České Sibiře na rozhraní středních a jižních Čech má běžkařům co nabídnout! Pravidelně je zde udržována síť běžeckých tratí s délkou kolem 85 km. Stopy mají mírně zvlněný profil a nabízí skvělou projížďku nádherou krajinou.
čertovo břemeno běžkyBěžecké stopy se v okolí Cunkova u Jistebnice pohupují mezi zasněženými loukami, občas vedou podél polních remízků nebo malým lesíkem, co chvíli na obzoru vykoukne nějaká osada nebo vesnice. Žádné horské scenérie, žádná hluboká údolí ani strmé svahy. Běžkování na České Sibiři znamená pohodový lyžařský výlet typickou českou krajinou, malebnou, ale bez extrémů.

Běžkařské tratě na České Sibiři pokrývají dost rozsáhlé území od železniční tratě Praha–Tábor až po obec Chyšky, od Monínce po Jistebnici. Stopy mají mírně zvlněný profil. Po úplné rovině nepojedete skoro nikdy, ale nejvyšší kopce zde dosahují převýšení cca 50 metrů. Bude vás provázet výborné značení. Na většině úseků jsou vyfrézované dvě stopy a pás na bruslení mezi nimi. Připojovací úseky, např. od nádraží ve Střezimíři, bývají udržované skútrem nebo traktorem. Běžkařské stopy na České Sibiři udržuje Společenství obcí Čertovo břemeno.
 

Trasy se upravují většinou každý pátek

čertovo břemeno běžkyAktuálně se trasy upravují každý pátek, nejčerstvější úprava proběhne během 15. ledna 2021. Vzhledem k očekávanému sněžení je na plánu úprava a další rozšíření běžeckých tras. Hlavní trasa vede obcemi Libenice - Cunkov - Ounuz - Businy - Jistebnice - Křivošín - Libenice. Parkoviště se upravují na křižovatce u Libenic (zde je centrální parkoviště) a v Cunkově, naproti Hospodě U Bizona. O víkendech bývá v Hospodě u bizona otevřeno okénko (zpravidla od 11:00 hodin). Zakoupit si zde můžete teplé nápoje a drobné občerstvení.

Trasy upravuje sdružení vlastní rolbou a tato údržba je finančně nákladná, provozovatelé proto prosí o příspěvek na údržbu tratí na účet č. 245192928/0300, vítaná je jakákoli částka. Nejaktuálnější informace o úpravách, sjízdnosti a stavu tratí najdete vždy na webu Čertova břemena certovo-bremeno.cz/bezkarske-trasy a na facebooku sdružení.
Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Na území mikroregionu Společenství obcí Čertovo břemeno (rozhraní jižních a středních Čech) je vyznačený systém lyžařských tras pro běh na lyžích. V rámci systému existují značené a pravidelně udržované lyžařské trasy v délce pětašedesát až osmdesát pět kilometrů. Stopy mají mírně zvlněný profil.